Pasaport Numarası Nerede Yazar? Pasaport Seri No Öğrenme – (Doğru Cevap)

Bu yazımızda sizler için pasaport numarası nerede yazar ve pasaport seri no nerede adlı başlıkları sizler için oluşturduk ve cevaplandırdık.

Türkiye ve diğer ülkelerde özel kimlik belgesi kategorisindeki bütün belgeler için pasaport numarası yöntemi tercih edilir. Bu numara belgeye ait bir numaradır ve resmi işlemlerde kolaylık sağlamak amacı ile uygulanmaktadır. Numaralama işlemi her ülkede farklıdır ve o ülkede yaşayan her bir vatandaşın pasaport seri numarası aynı özelliklere sahiptir ancak farklı numaralardan oluşur.

Ülkeler arası seyahatte pasaportlar farklı özelliklere sahiptir. Bazı pasaportlar vize istemez ve ülkeler arası seyahatte herhangi bir sorun yaşanmaz. Yeşil pasaport sahipleri vize sorunu yaşamadan ülkeler arası gezebilmektedir. Yeşil pasaportlu kişiler için vize muafiyeti bazı ülkeler için geçerlidir. Bordo pasaportu olanlar ise ülkeler arası gezebilmek için vize almak zorundadır.

Pasaport Seri Numarası Ne Anlama Geliyor?

Yurt dışı çıkış işlemlerinde önemli olan pasaportlar seri numaralı özelliğe sahip kişiye özel kimlik hüviyetli bir belgedir. Türkiye sınırları içerisinden başka bir ülkeye gitmek isteyen bir vatandaş pasaport çıkarttırmalıdır. Bu işlem için en yakın emniyet müdürlüğüne başvurması gerekir. Emniyet müdürlüğünün istediği belgeler tamamlandıktan sonra ‘biyometrik fotoğraf’ çekilmelidir. Bu fotoğraf pasaportlara özeldir ve kimlik teşhisi açısından önemlidir. Gözlüklü, peçeli veya yüzü gölgeleyen herhangi bir engelin olmaması gerekir.

Devlet bazında işlerin düzenli bir şekilde gerçekleşmesi ve belge karışıklığının yaşanmaması için ‘pasaport seri numarası’ uygulaması gerçekleşmektedir. Bu nedenle en çok merak edilen konu pasaport numarası nerede yazar konusudur. Eski pasaportlarda dokuz hane bulunurken yeni pasaportlarda hane sayısı yediye inmiştir.

Numara arama işlemlerinde belgeyi iyi incelemek gerekir. Genellikle seri numaralar sağ, sol, alt ve üst köşelerde yer alır. Pasaport seri numarası ilk sayfada köşede yer alan numaradır. Numaralar pasaport değiştiği zaman değişir. Kimliğin yerine geçen pasaport da bir nevi kimlik özelliğine sahiptir ve kimlik yerine kullanılabilir.

pasaport numarası nerede yazar

Pasaport Numarası Öğrenme

E-devlet üzerinden pasaportla ilgili bütün bilgiler öğrenilebilir. Pasaport barkod sorgulama kısmını ziyaret ederek seri numara öğrenilebilir. E-devleti olmayanlar PTT şubelerinden şifre satın alabilir. www.turkiye.gov.tr adresine şifre ve T.C numarası ile giriş yaparak resmi işlemler takip edilebilir.

Pasaportlarda barkod numarası ilk sayfada yan bir şekilde yazılmıştır. Yeni pasaportlarda bu barkodun yanı sıra aynı zamanda parmak izi barkodu da yer alıyor. Peki, pasaport numarası kaç haneli? Yeni pasaportlarda siyah renk ve yedi hane bulunuyor. Seri numara U ile başlarsa vize alımı kolaylaşıyor.

Pasaportu Veren Makam

Merak edilen konulardan biri de ‘pasaportu veren makam’ konusudur. Vize başvuru işlemlerinde pasaportu veren makam kısmı yer alıyor. Başvuru yapan kişi bu kısma ‘Türkiye Cumhuriyeti’ diye yazması gerekiyor. Bordo pasaport için vize gerekir. Yeşil, gri ve siyah pasaportlar için vize gerekmiyor. Pasaport numarası ile vize sorgulama uygulaması ile numara sorgulama yapılabilir. Kanunlar ve pasaport alım şartları zaman zaman güncellenmektedir.

YouTube video

Genel adlı kategorimize veya BES adlı kategorimize göz atabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın