Plakadan Ceza Sorgulama 2021

Plakadan ceza sorgulama, aracın plakasına yazılan cezaların miktarlarını ve sayısına hatta nerede yediğinize kadar tüm detayları öğrenme şansı sunar. Artan iş gücüne bağlı olarak devletin kurumları edevlet işlemlerini internet üzerinden online ortamlarda, vatandaşlara açarak hem vatandaşın hızlıca bilgiye ulaşmasını hem de kendi iş yükünü hafifletme amacındadır. Bu nedenle plakadan ceza sorgulama işlemi de internet üzerinden yapılabilir.

Plakadan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle aracın sahibinin TC no’su, aracın plakası ve plaka tescil tarihini bilmesi gerekmektedir. En önemli detay ise aracın en son yapılan tescil tarihinin girilmesini sağlamak. Aksi halde önceki cezaları görebilirsiniz. Bu nedenle plakadan ceza sorgulama işlemlerinde yeni plaka tescil tarihini girmenizdir.

Plakadan trafik cezası sorgulama işlemlerinde yukarıda yazdığımız gibi 3 bilgiyi vermeniz dahilinde hızlıca sonuca ulaşabilirsiniz. Aşağıda verilen link adresinden cezalarına bakabilir ve konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Linke tıklandığında açılacak sayfa üzerinde belirtilen boşluklara TC kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası, ilgili aracın plaka nosu ve tescil tarihinin kodlanmasının ardından sorgula tuşuna basmak sureti ile plakadan ceza sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu tür sorgulamalar artık cep telefonu üzerinden de yapılabilmektedir.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU

Plakama Ceza Yazıldı Ne Yapmam Gerekiyor?

Anlık cezalar yazıldığında silinebilir bunun için bulunduğunuz ortamda trafik polisi ceza yazdığı anda durumu izah ederek, ilgili görevlinin vicdani kanaatince o ceza, bir kereliğine silinebilir. Bunun için çok iyi durumu özetleyen bir davranışın olması gerekmektedir. Ancak yazılan cezaların silinmesi çok zordur günümüz şartlarında. Bu durum aynı trafik polisinin uygun görmediği hatalı park eden arabaların veya araçların doğruca resim çekmesi gibi olabiliyor.

Eğer ki, trafik polisi sizin aracın resmini çekmiş ise hızlıca o trafik polisinin yanına giderek rica ederek resmi sildirmeniz mümkündür. Resmin silinme ihtimali %60 dır ancak tekrarlanan hatalarda polisler ne yazık ki, görevi icabı ceza kesmekle yükümlüdür.

2021 plakaya yazılan ceza işlemleri için incelendiğinde uygunsuz bir şekilde yasak olan trafik önlem ve işaretlerini ihlal eden sürücülerin araçlarının resmi çekildiği andan itibaren 24 saat içinde edevlete işleniyor. Bu nedenle plakaya yazılan cezalar sisteme girdiği andan itibaren artık silinmiyor. Devletimiz ise bu gibi durumlarda verilen trafik cezalarının erken ödenmesi durumunda %25 indirim sağlıyor.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın