Portakal ve Kereviz İle Sağlıklı Beslenmek Mümkün! (En Yararlı Bilgiler)

Bu yazımızda sizlere portakal ve kereviz ile yapılan yemeklere ve birbirinden farklı yararlarından bahsettik, sağlıklı beslenmeler.

Kışın gelmesiyle birlikte yenilen yemek çeşitleri de değişmiş oldu. İnsanların yeme alışkanlıkları mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. Yazın tercih edilen yemekler kışın yerini başka yemeklere bırakmaktadır. Fakat hafifliği ve lezzeti birçok insan tarafından önemli bir yerde olan zeytinyağlı yemekler, neredeyse tüm zamanlarda pişirilmektedir.

Her geçen gün zeytinyağlı yemekler için yeni tarifler de üretilmektedir. Kış mevsiminin vazgeçilmez C vitamini deposu portakal ile hem lezzeti hem de sağlıklı içeriğiyle göz dolduran kerevizin uyumundan doğan yemek çokça insan tarafından en çok tercih edilen yemeklerden biri olmaya devam etmektedir.

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

 • İyi bir idrar söktürücü özelliğine sahiptir.
 • Kereviz C vitamini bakımından zengin olmasıyla yüksek tansiyon riskini azaltabilir.
 • K vitamini yönünden zengin olmasıyla, kemik sağlığını olumlu etkileyebilir. Yapılan bir araştırmada, K vitaminine sahip gıdaları yeterli tüketen kişilerde kemik erimesine bağlı kırık riskinin yüzde 22 oranında azaldığı saptanmıştır.
 • Kereviz bitkisi kök sebzelerin alımını arttırmanın bir yoludur ve tip-2 diyabet riskini azaltmaktadır. Dünyada milyonlarca insanın sağlığını etkileyen şeker hastalığı, sağlıklı bir diyetle kontrol edilebilir. Avrupa’da yapılan bir büyük çalışmada, kök sebzeleri ve tip 2 diyabet riski arasındaki ilişkiyi incelenmiştir. Köklü sebzeleri yiyen kişilerin, az miktarda tüketenlere kıyasla % 13 daha düşük şeker hastalığı geliştirme riski taşıdıkları bulunmuştur.
 • Düşük kalorili ve posalı olması bakımından kilo kontrolü sağlar ve kanserden korunmak için gerekli olan sağlıklı diyette olmasını önerdiğimiz önemli bir sebze türüdür.

Portakalın Faydaları Nelerdir?

 • Şeker hastalığı tedavisinde kullanılır.
 • Cilt yaşlanmasını engeller.
 • Böbrek taşı oluşumunu engeller.
 • Kansızlık tedavisinde kullanılır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Kötü kolesterolü düşürür.
 • Kalp sağlığı için birebirdir.
portakal ve kereviz

Portakallı Kereviz Yemeğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Portakal ve Kereviz hakkında birbirinden farklı sağlığa faydalarını sizlere listeledik. Peki ya yemeğin püf noktaları nelerdir? Öncelikle unutulmamalıdır ki her yemek kısık ateşte ağır ağır pişmeyi daha çok sever. Bu sebeple yemeği pişirirken yüksek ateş kullanmaktan kaçınmalıyız. Fakat ilk başta yemeği kısa süreliğine yüksek ateşte harlamak ayrı bir lezzet katacaktır. Portakallı kereviz yemeğinin püf noktası ise portakalların zamanında toplanmış, bol sulu ve tatlı olmasıdır. Zamanı gelmemiş ya da zamanı geçmiş portakalları kullanmayı tercih etmemek gerekir. Eğer yemeğin ekşi tadının bol olması isteniyorsa ek malzeme olarak limon tercih edilebilir.

Bazı insanlar karabiber, pul biberi, kekik, nane, sumak gibi baharatlarla da yemeklerine farklı lezzetler vermeyi tercih edebiliyorlar. Diğer bir önemli nokta ise su eklemek. Genel olarak bu yemek pişirilirken kullanılan malzemelere su eklenmez fakat bazı insanlar portakallı kereviz yemeğinin püf noktalarından birinin su olduğunu iddia ederler. Yemeği biraz daha sulu tercih eden insanlar pişirme sırasında su ekleyebilirler fakat su miktarını ayarlarken dikkatli olmaları gerekmektedir. Fazla su eklemek yemeğin lezzetini olumsuz etkileyen bir faktör olabilir.

YouTube video

Genel adlı kategorimiz ile birbirinden yararlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın