Pos 005 Hata Kodu Nedir? Nasıl Giderilir?

Kredi kartı veya banka kartını pos cihazı üzerinden işlem yaparken, iş yeri sahipleri pos 005 hata kodu ile karşılaşabilir. Bireyler bu nedenle pos 005 hata kodu nedir, sorunu nasıl çözerim şeklinde arayış içine girebilir. Pos cihazı kullananlar 005 hata kodu ile karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilmez. Pos hata kodu 005 nedir nasıl giderilir sorusuna yanıtları aşağıdaki ekrandan tüm detayları ile öğrenmek mümkün! Sizlerde sanal pos kullanıyorsanız kredi kartı 005 hata kodu ne anlama geldiğini bilmek istiyorsanız buradan bilgi alabilirsiniz.

Hata Kodu 005

İş yerlerinde kullanılan ödeme araçlarından biri hatta en önemlisidir pos cihazı. Ödeme metotları arasında ülkemizde sıklıkla kullanılan pos cihazı, hem müşteri sayısının artmasını hem de işlem miktarının katlanarak devam etmesine imkan tanır. Bu nedenle her iş yerinde bir adet banka pos cihazı görebilirsiniz. Zaten insanların cüzdanlarında en az 2 adet kredi kartı düşündüğünüzde iş yerinde pos kullanmanız daha mantıklı olacaktır sizlerin işlem hacmi açısından. Zira müşteri pos cihazı kullanmadığını gördüğünde bir daha ki kez, o iş yerine gitmeyebilir. Var olan müşteriyi korumak ve portföyü genişletmek adına pos cihazı kullanmak çok ama çok mantıklı olacaktır.

Pos cihazlarında sürekli olarak hatasız işlem söz konusu olmayabilir. Bazen istenmeyen durumlarda hata kodları ekrana çıkabilir. Bunlardan biri de hata kodu 005 şeklinde! Bu hatayı nasıl gidereceğini ve hata kodunun ne anlama geldiğini de buradan öğrenebilirsiniz. Hata kodlarının geneline bakıldığında kullanılan kartlar ile alakalı olduğu kadar posun kendi servis yazılımından da olabileceği belirtilmiştir. Alışveriş yapıldıktan sonra ödemeye geçerken, pos ile yapılan ödeme aşamasında 005 hata kodu alanlar sorunun ne olduğunu bulmak isteyebilir. Genelde pos cihazı yapılan yanlış işlemlerde ne tür hata olduğunu ana ekranı üzerinden işletmeciye belirli kodları sunar. İşte hata kodu 005 de bunlardan bir tanesidir.

005 Hata Kodu Nedir?

Genellikle sanal pos kullananların karşısına çıkan hata kodu 005, bankanın işleme onay vermediğinin göstergesidir. Bu hataya maruz kalan işletme sahipleri veya kredi kartı kullanıcıları ne yapacaklarını bilmediklerinden çözümün ne olacağını yani 005 hata kodu alındığında ne yapılmalı sorusuna yanıt arıyor! Kredi kartı ile yapılan ödemelerde karşınıza bu çıkıyor ise kartın limitinin yetersiz olması muhtemel nedenler arasında. Bu yüzden hızlıca banka kredi kartı hangi bankanın ise o müşteri hizmetlerini arayarak konu hakkında net bilgi almak mümkündür. Araştırmalara göre bu sorunun yanıtı kart limitinin yetersiz olması ile eş değerdir. Yani limit aşımı olmayan kredi kartı kullanan bir bireyin bu hatayı alma durumunda kaynağını da öğrenmiş olacaktır.

Pos cihazı hata kodu 0005 olarak gözükse de, başındaki 0 rakamı o kadar önemli değildir. Son rakam bizler için önemlidir. Bu yüzden pos cihazında bir arıza olmadığını belirtelim. Asıl sorunun bankanın pos cihazı üzerinde kullandığınız kartın işleme kapatılması veya yanıt vermemesi olarak adlandırılmıştır.

Kredi Kartı 005 Hatası

Kredi kartı artık her 5 insanın 4 ünde bile bulunan araçlardan biri olsa da, limitler dahilinde işlem yapıldığını söyleyebiliriz. Söz konusu kredi kartı limitini artırmak isteyen bir bireyin öncelikle gelir durumunun artışını gösteren belgeyi bankaya ibraz etmeleri gerekmektedir. Eldeki belgeyi teslim ettikten sonra kredi kartı limit güncellemesi 24 saat sürmektedir.

Kredi kartı 005 hatası alanlar ise limit aşımının göstergesi olması ve pos cihazın olumsuz yanıt vermesi olarak gösterilmiştir. Bu nedenle aynı hata kodunu alanların telaşa kapılmadan banka müşteri hizmetlerini araması ve sonucun ne olacağını belirten sistem mesajına göre yön vermesi gerekmektedir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın