Private Label Nedir? – Tüm Bilgiler

Ziyaretçilerimizin sıklıkla sorduğu ve bilgi almak istediği Private Label nedir, Private Label nasıl ortaya çıktı, Private Label avantajları ve dezavantajları nelerdir ve benzeri konulara bu içeriğimizde yer verdik.

Private Label (Özel Marka) bir perakendecinin ya da toptan satış yapan firmanın üçüncü şahıslar tarafından üretilip kendi markası adı altında sattığı ürünlere denir. Satıcı firma ürün ve ürünlerin nasıl paketlendiğini, özelliklerini ve diğer bütün her şeyi kendisi kontrol eder. Beyaz etiket olarak da tanımlanan özel markalı ürünler, gerçek üreticinin kim olduğu bilinmeden pazarlanıp satılabilir.

Private Label Nedir
Private Label Nedir

Private Label Nasıl Ortaya Çıktı?

Private label nedir? nasıl ortaya çıktı? Dünyada birçok firma tarafından tercih edilen Private Label sistemi ilk olarak 1980 yıllarında ortaya çıktı. O dönemlerde birçok Amerikan şirketinin neredeyse yüzde 80’inin özel markalı ürünler kullandığı biliniyor. Günümüzde Amerika ve Çin üzerinde marka ürettiren ve üreten ve karının yüklü bir bölümünü buradan kazanan tedarikçiler oldukça fazladır. Türkiye’de özel marka kullanan çok az şirket olsa tüketicilerin bu tarz ürünlere son dönemlerde beklenenden fazla rağbet ettiği görülmektedir.

Private Label Hangi Ürünlerde Kullanılmaktadır?

En iyi e-ticaret markaları ürün pazarlamasının mihenk taşı olarak özel markalı ürünleri tercih ediyor. Tam kontrol ve maksimum kar elde etmek için kullanılan bu yöntemde özellikle ayrıştırma ihtimali en düşük ürün grupları tercih ediliyor. Böylece fiyat performans dengesi sağlanarak ürün tüketici için daha cazip hale getiriliyor. Özel marka kullanılan ürün kategorileri şu şekilde sıralanıyor:

  • Kişisel Bakım: Kuaförler, güzellik salonları ve bireysel satıcılar özel markalı şampuan gibi kişisel bakım ürünleri satmaktadır.
  • Gıda: Marketler, restoranlar ve buna benzer işletmeler kendi markalarının yer aldığı sosis, yoğurt, peynir gibi özel markalı ürün satmaktadır.
  • Giyim: Giyim mağazalarında genellikle fiyat performans açısından kar elde etmek için kendi markasına ait ürünleri satmaktadır.

Private Label Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Özel markalı ürün kullanmak küçük ya da büyük firmalar için pek çok avantaj sağlamaktadır. En dikkate değer avantajlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Müşterilerin tercihlerine göre gelişen ve bu yönde ilerleyen bir markayı istekler ve öneriler doğrultusunda yönetmeye olanak verir.
  2. Büyümek ve gelişmek isteyen bir e-ticaret firmasının logosu, ürün açıklamaları ve isimleri markalaşmaya yön verir. Bunun profesyonel yapılması da kısa süre içinde tanınmayı sağlar.
  3. Özel marka ile perakendeciler tüm tedarik zincirini yönetir. Böylelikle fiyatlandırma konusunda en karlı olacak satış rakamlarını kendisi belirleyebilir.

Private Label Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Privatel label ürünler kullanmak şirketlere çok önemli avantajlar sağlarken bir yandan da dezavantajları olması kaçınılmazdır. Bu dezavantajlar aşağıdaki gibidir:

  1. Ürünler kalite ve dikkat çekici olmasına rağmen satış yapabilmek için reklama ihtiyaç vardır.
  2. Ürünler özel markalı olduğu için müşteri yorumları ve beğeniler mutlaka dikkate alınarak takip edilmelidir.
  3. Başka yerleşik ürünlerle rekabet olanağı oldukça zordur. Bu yüzden ürüne dikkat çeken özellikler eklemek gereklidir.
YouTube video
YouTube video

Genel kategorimizde benzer içeriklere ulaşabilirsiniz.

5/5 - (1 Kişi Değerlendirdi!

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın