E devlet Ptt Evrak Sorgulama Takibi 2024

Ptt evrak sorgulama takibi işlemleri artık edevlet (www.turkiye.gov.tr) aracılığı ile T.C kimlik no ve şifreniz dahilinde öğrenilebilir. Bunun için aşağıdaki adımları yapmanız durumunda; ptt evrak takip sorgula mümkün!

E-devlet Ptt Evrak Sorgulama Takibi

Öncelikle evrak takip numarası belirlenmesi gerekiyor. Bunun için evrak referans numarası nereden alınmış ise önceden elinizin altında olması şart. Hem ptt kendi sitesinden hem de e-devlet aracılığı ile sorgulamak mümkün. Bildiğiniz gibi edevlet uygulaması, artık bir çok banka ve devlet kurumu ile bağlantılı olarak çalışmakta. Örnek vermek gerekirse; banka müşteri numarasını bilmeyen bir vatandaş, edevlet uygulaması ile ilgili banka üzerinden giriş yapabilir. Tabi bunun için TC kimlik ve cep telefon numarası gerekecektir. Ayrıca edevlet şifresi bilinmeli ve buna göre banka ile anlaşması var ise giriş kolaylıkla yapılabilir.

Ptt evrak dosya sorgulama işlemleri genelde ptt kargo tarafından takip edilerek bilgi veriliyor. Yani bir evrak gönderme durumunda bulunacaksanız önceliğiniz ptt kargoya doğru gitmeniz olacaktır. İlgili gönderi gönderilip takip edilmesi istenirse o zaman edevlet ptt evrak takibi kısmından bilgi alabilirsiniz. Yeşilkart çocuk parası sorgulama için TIKLAYINIZ.

Ptt evrak sorgulama takibi sanıldığı kadar zor olmayıp, edevlet şifreniz aracılığı ile vermiş olduğunuz evrakların son durumunu görüntüleyebilirsiniz. Söz konusu evrak takibi işlemlerinde bu evrakların resmi olarak tanındığını gösterir. Evrakların veya belgelerin detaylı incelemesine aynı şekilde ptt sitesinde de görebilirsiniz. Bunun için evrak takip no barkod numarasının elinizde olması gerekiyor.

Ptt Evrak Sorgulama

Bu gibi işlemleri takip etmek ve sorgulama yapmak için evrak üzerinde veya size verilen bir barkod numarası olacaktır. Bu barkod numarasını, ilgili memura teslim edilirken sizlere veriliyor veya resim çekilmesi isteniyor. Sizler bu bilgiyi alarak 13 haneli kod olacak şekilde ilgili bölüme yazmanız gerekmektedir.

  • 13 haneli ptt barkod numarasını buradan girelim.
  • Sonrasında sağ tarafta bulunan ” sorgula ” sekmesine tıklayarak, ptt evrak takibi sorgulama yapılabilir.

Ptt evrak dosya gönderme ve takip işlemleri için bu bulunmaz bir bilgi fırsatıdır. Özellikle yurt dışından ürün aldığınızda satın alınan ürünün alışveriş durumunu sorgulamak isteyebilirsiniz. Bu durumda yine bizlere ptt yurt dışı gönderi takip sorgulama sayfası ile yardımcı oluyor.

Bizlere verilen evrak takibi işleminde aşağıdaki bilgiler geçmektedir;

  • Göndericinin kişisel bilgileri yani ad soyadı
  • Teslim tarihi
  • Açıklama içeriği
  • Son aktarım bilgileri
  • Teslimat bilgileri

içermektedir. Aynı işlem edevlet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresinden de buradan yapılmaktadır. Burada ise yapılması gereken edevlet şifresi ve tc numarası ile giriş yapmadan kolaylıkla ulaşım imkanı sağlanmıştır. Bunun için gerekli olan sadece BARKOD numarası olup onu girdikten sonra hemen aşağıdaki güvenlik kodu (5 haneli) onu girip, sorgulama yapmanız gerekiyor.

Ptt Adıma Posta Var Mı?

Adıma posta sorusunu defalarca duyanlar olmuştur. Ptt’ye giderken bu soruyu yönelttiğiniz anda ilgili ptt personeli sizlerden gönderi takip numarasını talep edecektir. Genelde işlem bu yol ile çok basit bir şekilde sorgulandığı için ad soyad ile posta sorgulanması kimsenin işine gelmemektedir.

Sizlerin elinde gönderi kodu kesinlikle olması gerekiyor. Bu koda sahip olduğunuz anda ptt şubesine gitmeyebilir ve kargo durumunu gerek ptt gerekse de e devlet ptt kargo takip linkleri aracılığı ile öğrenebilirsiniz. İlgili barkod numarasını girip, sorgulama yapınca adınıza kayıtlı postaları görebileceksiniz.

Adıma gelen postayı nasıl takip edebilirim?

E devlet aracılığı ile adıma gelen postayı takip edebilirsiniz. Ancak burada posta takip koduna erişmeniz gerekiyor. Ad soyad ile bu postayı herhangi bir siteden takip etmek mümkün değildir. Öte yandan yakınınızda ptt şubesine var ise adınıza gelen postanın olup olmadığını, gönderi hareketlerine ulaşabilirsiniz.

Bunun için adınıza gelen postayı ad soyad dahilinde ptt gişe personeline belirtmeniz gerekiyor. Personel bu sayede elde ettiği bilgi sayesinde kısa sürede ekranına bakarak, şahsın adına gelen posta olup olmadığına bakabilir.

PTT tebligat sorgulama nasıl yapılır?

Tebligat sorgulama işlemleri için elinizde takip kodu veya numarası olması gerekmektedir. Bununla beraber 13 haneli kod olan ptt sorgulama koduna ulaşan bireyin kısa sürede bilgilere ulaşabileceğini belirtelim. PTT tebligat sorgulama işlemleri ptt internet sitesi ve şubelerden öğrenebileceğini söyleyebiliriz. Ancak net hareketleri görmek isteyen vatandaşların ptt şubesine uğrayarak, bilgi alması daha iyi olacaktır.

PTT haber kağıdı neden gelir?

PTT tarafından adresinize ve size gönderilen haber kağıdı resmi bir evrak niteliğinde olup, önem verilmesi gereken etkenlerden bir tanesidir. Genelde trafik cezaları, mahkeme bildirisi gibi önemli evraklar da ptt haber kağıdı içinde yer almaktadır.

Tebligat barkod numarası nasıl öğrenilir?

PTT KARGO Tebligat barkod numarası sorgulama işlemleri gonderitakip.ptt.gov.tr adresinden sorgulanmaktadır. Bu işlem için elinizde tebligat barkod numarası bulundurmanız zorunludur.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın