Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? Karlı Mıdır?

Adından da anlaşılacağı üzere salınan tavuklar yani salma tavukçuluk, yapmak isteyenler 2019 güncel fiyatlar dahilinde ne kadar masraf gideceğini ve bu işte karın olup olmadığını öğrenmek isteyebilir. Çiftlik kurma maliyetini hesaplama yaptığınızda alınacak olan hayvan cinsleri fiyatlarına da bakmanız gerek. Bu nedenle verimi yüksek olan bir tavuk alındığında fiyatların da doğru orantılı olarak arttığı görülüyor. Ancak amacınız para kazanmak ve verimi üst düzeye çıkarmak olması nedeni ile bireyler veya şirketler, yüksek verim veren tavuk cinslerine bakmaktadır.

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır, Fiyatları Ne Kadar?

Tüm dünyada en fazla tüketilen besin yumurtadır ve bazılarımız bir adet yumurta yemeden güne başlamazlar. Yumurtalar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, çiftliklerde üretilen yumurtaların içerisinde katkı maddesi olduğundan dolayı besin değeri açısından yeterli seviyede olmadığı görülmüştür. Bu sebepten ötürü de son yıllarda salma tavukçuluk,yani organik bir şekilde yetiştirilen tavuklardan elde edilen yumurtaların satılması yeni bir iş olanağı oluşturdu. Oluşan bu iş sayesinde makineler tarafından yetiştirilen tavukların yumurtalarını yemek istemeyen birçok vatandaş doğal tavuk yumurtası satın almaya başladı.

Salma tavukçuluk isminden de anlaşılacağı üzere,tavukların geniş bir arazide serbest bırakılarak yemini sağlayıp doğal şartlar altında yumurtlamasını bekleyerek organik yumurta elde etmektir. Salma tavukçuluk yapan kişiler tavuklarına çiftliklerde yer alan hazır yemlerden vermez, salma tavuklar tamamen doğal bir şekilde beslenirler.

Salma Tavuk Çeşitleri

Tavukların verimliliği yıl boyunca yaptıkları yumurtaların ortalaması alınarak belirlenmektedir. Bundan dolayı da salma tavukçuluk nasıl yapılır diyenler, alacakları tavukların yumurta verimliliğini dikkatle incelemelidir.  Yılda ortalama 275 yumurtanın üzerinde yumurtlayan tavuklar tercih edilirse daha iyi bir gelir elde edilecektir. Fakat tavuk seçerken dikkat etmeniz gereken başka bir durum daha vardır, tavukların yaşayacağı coğrafya için uyumlu olması. Ülkemiz koşulları için en uygun olan tavuk cinsleri, Ataks ve Lohman Brown olarak belirlenmiştir.

Tavuk cinsleri oldukça fazladır ülkemizde. Ancak verimlilik açısından her yıl bir çok şirket, dış ülkelerden farklı tavuk cinsleri getirmektedir. Bu nedenle salma tavuk türleri de verimlilik yönünden ideal sayılmaktadır. Ülke ve mevsim şartlarına bakıldığında salma tavuk son yıllarda popüler olmakla beraber getirisi bakımından da fark atmıştır.

Salma Tavukçuluk Fiyatları

Salma tavukçuluk işine girmek isteyen kişilerin ilk olarak başlamak istedikleri tavuk sayısının rahat bir şekilde gezebileceği bir alan bulmalıdır. Bu alan içerisinde hayvanların geceleri kalması için kümes ve yumurtlamaları için folluklar olmalıdır. Alan içinde hayvan gübresi ve inkum ve en önemlisi hayvanların beslenebilmesi için arpa, ekin, bulgur gibi besin maddelerinin olması gerekmektedir.

Bu tür ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra bakılmak istenen tavukları alabilirsiniz. salma tavukçuluk nasıl yapılır diyen ve ilk defa bu işi yapacak olan kişilerin en fazla 100 tavuk ile bu işe başlaması doğru bir tercih olacaktır. Eğer bu iş için sermayeniz yoksa, bankalar aracılığıyla hayvancılık kredisi kullanabilirsiniz. Tavuk fiyatlarına bakıldığında ise adetinin 125 liradan olduğu belirtilmiştir. Ancak civciv yani yavru salma tavuğu fiyatları ise adet başı 15 liradan verilmektedir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın