Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Oluşturma 2022

Sanal kart oluşturma ile birlikte yaşamımızın önemli etkenlerinden olan para, her zaman değişerek gelmiştir. Geçen zaman süresince paranın şekli metal kağıt çek ve en son olarak ta kredi kartı halini almıştır. Ancak artık gelinen son noktada kredi kartlarındaki para sanal dünyaya aktarılarak tamamen görünmez bir nesne haline geliyor. Bu dijital dünyadaki paramızın yer aldığı karta da sanal kart adı veriliyor. Tüm bu yaşanan gelişmelerin ardından insanlar sanal kart nedir? , sanal kart nasıl oluşturulur? Gibi soruları kendi kendilerine sormaya başlıyor. Gelin bu soruları detaylıca sizlere açıklayalım.

Dijital bankacılığın yani sanal dünyadaki bankacılığın ilerleme hamleleri ve mobil bankacılığını kullanan kişi sayısının artmasıyla birlikte sanal kredi kartı da hızla kullanılmaya başlandı. Hızla kullanılmaya başlanmasının sebebi ise internet üzerinden yapılan alışverişlerin sayısının çok fazla artması sonucu birçok dolandırıcının ortaya çıkmış olması. Sahte alışveriş siteleri ödeme yapılan kredi kartı bilgilerini kullanıp dolandırıcılık yaptıklarından dolayı birçok insan daha güvenli bir yol olan sanal kredi kartı kullanmaya başladı. Sanal kart oluşturmak ve kullanmak isteyenler ise internette merak ettikleri sormaya başladı. İşte bu yüzden bu yazımızda daha önce sanal kart oluşturmayan ve oluşturmayı düşünen kişiler için bilgi vermeye çalıştık.

Sanal kart Nedir?

Sanal kart, kişinin herhangi bir vakitte müşterisi olduğu bankadan anında oluşturabildiği bir kart çeşididir. Kişinin müşterisi olduğu banka anında bu sanal kart oluşturma isteğini işleme alır ve müşterisine kart bilgilerini iletir. Bu bilgiler ile oluşmuş olan sanal kart sayesinde internet’te güvenli bir şekilde harcama yapabilirsiniz. Ayrıca bu kartınızın limitini sadece siz belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz bu limit ile yapmış olduğunuz harcamalardaki para sanal kartın bağlı olduğu kredi kartından veya banka hesabından kesilir.

Tüm bunların dışında sanal kartın en iyi avantajı ise internet’te harcama yaparken kart bilgilerinizin kopyalanma ve dolandırılma ihtimalini sıfıra indirmesi sayesinde güvenilir bir alışveriş yapma imkanınınız olması olacaktır.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal kart oluşturmak isteyen birçok kişi bu işlemin nasıl gerçekleştirebileceklerini öğrenmek istiyor. Bazıları ise sanal kart oluşturmak için birçok işlem yapacağını ve vakit kaybedeceğini düşünüyor. Oysaki 1 dakikayı geçmeyen çok basit adımlarla sanal kart oluşturabilirsiniz ve internette sanal kart ile güvenli alışverişler yapabilirsiniz. Sanal kart nasıl oluşturulur sorusunun cevabını aşağıdaki adımları uygulayarak öğrenebilirsiniz.

• Öncelikle müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasına veya internet bankacılığı sayfasını açın.
• Daha sonra kartlarım bölümüne girin.
• Girmiş olduğunuz ekranda sanal kart oluştur bölümüne geçin.
• Bu ekranda sizden istenen bilgileri ve sanal kart limitini girerek sanal kartınızı oluşturabilirsiniz.
Tüm bu adımların dışında bazı bankaların mobil uygulamalarında veya internet bankacılığında kullanmış olduğu canlı destek hattına bağlanarak da sanal kartınızı saniyeler içerisinde oluşturabilirsiniz.
Ayrıca her bankanın sanal kart politikaları birbirinden farklıdır. Oluşturabileceğiniz sanal kart sayıları bankaların politikalarına göre değişiklik gösterir. Daha detaylı bilgi için bankaların sitelerini inceleyebilirsiniz.

Sanal Kart İle Taksitli Harcama Yapma İmkanı Var mı?

Evet, sanal kart ile taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Sanal kartlar tıpkı kredi kartları gibi işlev görür. Kredi kartları ile yapabileceğiniz her şeyi sanal kart ile yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken tek husus taksit ile alışveriş yaparken kredi kartında olduğu gibi taksitle yapacağınız tutarın tamamının kartta olmuş olmasıdır.

Sanal Kart Oluşturmak Ücretli midir?

Sanal kart oluşturmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Bunun dışında sanal kart oluşturduktan sonra banka sizden aylık veya yıllık herhangi bir kesinti almıyor.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın