SAT Komandosu Maaşı 2024 – Nedir? Nasıl Olunur?

SAT komandosu nedir? Nasıl Olunur? ve SAT Komandosu Maaşı Ne Kadar? gibi sıklıkla sorulan soruları derledik ve sizler için paylaştık.

Askeri gücünü günden güne geliştirmeye devam eden Türkiye, Hem dış savaşlar ve hem de yurt içinde meydana gelen mücadeleler ile gelişmesinde en büyük rol oynayan nedenlerdendir. Türkiyenin askeri faaliyet konusunda üst seviye olarak bilinen bordo bereli yani genel adıyla özel kuvvetler ve SAT komandoları olarak da anılmaktadır. Gelişimi ve eğitimleri bir hayli zorlu olsa da gerçek amacına ulaşmak isteyenler ve bu yolda kendilerini adayan kişiler zorlu eğitimlerden, görevlerden ve sıkı bir süreçten geçmektedirler. Eğitimin zorlu ve sıkı olunduğu bu tür mesleklerin peki ya maaşları ne kadar? Aldığı ücretler merak konusu olsa da sizler için derlediğimiz doğru istatistikler ve fiyatlandırmalar ile merakınızı giderebilirsiniz.

SAT Komandosu Maaşı

SAT Komandosu Nedir? Nasıl Olunur?

SAT Komandosu Maaşı sorusuna cevap vermeden önce SAT Komandosu nedir? ve Nasıl Olunur? Sorularına yanıt verdik. SAT kelimesinin açılımı Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı olarak bilinir. Kuruluş yılları eskilere dayanan bu birlik 1963 yılında yürürlüğe girmiştir, normal komandolardan ve askeri birliklerde görev yapan askerlerden farkı epey fazladır, üstün yeteneklere sahip askerlerden oluşan ve ülkenin en seçkin askerlerinin yer aldığı olarakta tanınan SAT komandoluğu eğitim sürecinde ve tamamlamak aşamalarındaki görevleri hatta askeri hayatı boyunca da devam eden bu zorluklar ve görevler saymakla bitmez. SAT komandolar, terörle mücadele, sızma, gemi ele geçirme, kıyı koruma, kıyı ele geçirme, amfibi harekat, arama ve kurtarma operasyonları gibi büyük işlere imza atarlar.

SAT Komando Maaşı

SAT Komandosu Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

SAT komandosu olmak isteyenler öncelikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bölgesinde görev yapan bir subay olmak gerekmektedir. İhtiyaçlara göre belirli sayıda alınan bu komandolar subay ve astsubaylar arasından belirlenmektedir.  Aşağıda yer alan maddeleri takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

SAT Komandosu olmak isteyen kişiler için şartlar şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı.
  • Subay adayları için en az lisans mezunu, astsubay adayları için ön lisans mezunu olmalı.
  • Lisans mezunları için 27, ön lisans mezunları için 25 yaşını bitirmemiş olmalı.
  • Yapılacak olan sağlık taramasında muvazzaf subay-astsubay olur, komando olur, paraşütle atlar, ‘’SAT/SAS/1’inci Sınıf Dalgıç Olur’’ kararlı sağlık raporu almalı.

Ek olarak; Eğitim süresince subay ve astsubaylar 44 farklı eğitimden geçer. Eğitimler yaklaşık 50 hafta kadar bir süre ile tamamlanmaktadır ve bu da yaklaşık 1 yıla yaklaşık bir süre demektir. Aynı zamanda eğitim süresince kişiler içerisi veya dışarısı ile hiçbir şekilde irtibat kuramaz. Elektronik alet veya cihaz taşıyamaz.

SAT Komandosu Maaşları Ne Kadar?

SAT Komandosu Maaşı Ne Kadar? Sorusunun yanı sıra; SAT komandosu olabilmek için ilk aşamada astsubay veya subay olmanız isteniyor. Çalışma şartları ve eğitimleri zor olduğu bilinse de bu zorluklara ve sıkı geçen eğitim süresince tüm eğitimlere ayak uydurabilmeyi başarılı bir şekilde sağlayan kişiler göreve atanmaya hak kazanmıştır. Atanan kişilerin eğitim hayatı, kişinin deneyimi, derece ve kıdemi, rütbesi, aile durumu ve görev tazminatı gibi etkenlere bağlı olarak maaşları farklılık gösterebilir.

SAT komandosu net maaşı 16 bin TL civarında olup buna bağlı olarak ek tazminatlar, görev tazminatı, çalıştığı bölge, katıldığı operasyonlar gibi unsurlar ile maaşları katlanabilir. Buna ek yurt dışında yapılan görevler ile de ek ücret de alınmaktadır. Katılınan görevler ve operasyonlara bağlı olarak alınan maaş 16-25 bin TL civarındadır.

YouTube video

BES adlı kategorimize göz atmayı unutmayınız.

5/5 - (1 Kişi Değerlendirdi!)
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın