SGK Borcu Yoktur Yazısı

SGK Borcu Yoktur Yazısına birçok yerde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde online işlemlerin artması ile bir çok devlet kurumları internet üzerinden işlem yapmaya olanak sağlamaktadır. Bunlardan biri ise E devlet sistemi. Bu sistem tamamen ücretsiz olup kişiye göre özel verilen şifre ile giriş yapılmaktadır. E Devlet Şifreniz yok ise önceden yayınlamış olduğumuz “E Devlet Şifresi Nasıl Alınır” başlıklı konumuzu okumalısınız. Kısaca özet geçecek olursak size bağlı bulunan PTT şubelerinden kimlik beyan ederek 2 tl zarf ücretini ödeyerek E Devlet şifresi alınmaktadır.

SGK Borcu Yoktur

SGK Borcu Yoktur yazısı almak için, almış olduğunuz E Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ise Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden E-Borcu Yoktur Belgesi Kontrol Uygulaması üzerinden ilgili yazı alınmaktadır.

Ekstra olarak istenilen belgeler;
1) Taahhüt Belgesi
2) Aktivasyon onay formu
3) Başvuru formu (çalışanlara özel)
4) Başvuru formu (işverenlere özel)

Söz konusu bu belgeler ile en yakın SGK binasına gitmeniz durumunda sizlere kısa sürede bu yazıyı belgeli olarak çıkarmaktadır.

SGK Borcu Yoktur Neden İstenir?

Bu belgeyi istemelerinin asıl nedeni, borcun var olması durumunda ödenecek olan taksit ve ana paranın ödeyemeyecek durumda olacağını kanıtlar. Bir nevi bankadan kredi onayı alan esnaf veya kobinin bağkur borcu veya sgk borcu bu şekilde sıfırlanacağı ihtimali doğurur!

Bunu biraz detaylandırırsak; ara sıra esnafa sıfır faizli destek kredileri çıkar. Başta kosgeb kredisi olmakla beraber sıfır faizli esnaf kredisi başvuru şartlarında en önemli etken; esnafın bağkur borcunun olmaması. Bunu bilen kurum, bu sayede esnafın alacağı krediyi çekmesi için mevcut borcu sildireceğini düşünür. Hali ile silinecek olan bu sgk borçları sonrasında esnafa can suyu kredisi verilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın