SGK Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor mu

Birçok vatandaş tüp bebek tedavisini devlet karşılıyormu sorusuna yanıt arayışına girebilir. Zira tüp bebek ssk karşılıyormu merak edilenler arasında bulunmakta. Bebek sahibi olmak isteyen birçok kişi için tüp bebek tedavisi hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.  Sosyal güvenlik kurumu (SGK) yaklaşık 4 sene önce kanun getirerek tüp bebek tedavisi uygulanacak eşlere devlet yardım edeceğini belirtmişti. Daha sonra bu yönetmelik üzerinden değişiklik yaparak şu anki yönetmeliğe göre tüp bebek tedavi masraflarının neredeyse tamamı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavi Ücretleri 2021

2021 yılı dahilinde tüp bebek ücretleri kur farklarından dolayı ve yapılacak olan tedavi seans süresine bağlı olarak artmıştır. Bunlara istinaden yapılacak olan tüp bebek tedavisi için kurum ve doktorlara göre değişkenlik gösterebilir. En ucuz tüp bebek tedavisi ücreti 1100 dolardan başlıyor.

Özel hastanelerde, tüp bebek tedavi işlemi SGK ile anlaşma yapmış olması gerekmekte. Bu anlaşmaya göre özel hastanelerde tüp bebek tedavisi için hastadan, masrafın %30’unu ekstra olarak ödemek zorundadır. %30’un üzerinde bir ücret talep edilmemektedir. Şu anki yönetmeliğe göre SGK’nın tüp bebek tedavisi için önerdiği ücret 1.500 TL civarındadır. Özel hastanelerde tüp bebek tedavisini hesaplayacak olursak bu fiyatın %30’unu baz alırsak 4500TL gibi bir masraf çıkmaktadır.

SGK Bağkur Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi sadece tedavi olarak sonuç alınmamaktadır. Bunun yanında ilaç tedavisinde yapılmakta. İlaç tedavi masraflarının devlet tarafından karşılanması için bir eğitim ve araştırma hastanesine başvuru yaparak rapor alınması gerekmekte. Alınan rapor sayesinde ilaç masrafları da devlet tarafından karşılanmaktadır. Her aile bireyin aklında ise devlet tüp bebek masraflarını karşılıyor mu, tüp bebeği devlet karşılıyormu, tüp bebek devlet karşılıyormu, tüp bebek ssk karşılıyormu, tüp bebek tedavisini devlet karşılıyormu sorularına yanıt aranmakta!

Bir çok özel hastanede dahil olan ve olmayan ücretler;

1.Tüp Bebek Tedavi Ücretine Dahil Olan Hizmetler
-Ön görüşme
-Doktor hizmetlerinin tamamı
-OPU (yumurtaların ameliyathanede toplanması) işlemi anestezi dahil
-ICSI işlemi
-Embriyoloji laboratuvar hizmeti
-Embriyo transferi(döllenen yumurtanın rahim içine yerleştirilmesi işlemi)
-OPU ve transfer döneminde hastane hizmetleri

2.Tüp Bebek Tedavi Ücretine Dahil Olmayan Hizmetler
Görüşme öncesi ve sonrası yaptırılan testler ve girişimler. Bunlar ne olabilir?
-Kan testleri (FSH,LH,E2,TSH,Prolaktin hormon testleri,Kan sayımı)
-Rahim filmi
-Spermiyogram
-Aşılama
-Yumurta gelişimi sırasında birkaç kere istenen E2 testi
-Erkekte sperm çıkmazsa ameliyathanede üroloji uzmanı tarafından tapılan TESE İŞLEMİ
-Gebelik testi (kanda B hcg testi)
-Embriyo dondurma;
-Çözme işlemi ve transfer ücreti
Saklanması için ödenen yıllık ücret

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın