Sigorta Acentesi Açmak Karlı Mıdır? (NE KADAR KAZANDIRIYOR)

Bireyler sigorta acenteliği kar marjı ne kadar şeklinde arayış içinde olabilir. Zira bir iş yeri kurmak veya açmak isteyenler, açacakları sigorta şirketinin kar elde edip etmediğini, karlı mıdır sorusuna bu nedenle yanıt aramakta olabilirler. Sigorta acentesi açmak bir nevi, ticaret ile uğraşmak anlamına gelebilir.

Sigorta Acentesi Ne Kadar Kazandırır?

Yeni bir şeyler satın almanın zorlaştığı günümüzde insanlar bin bir emekle aldıkları herhangi bir mal varlığına zarar gelmesini de doğal olarak istemiyorlar. Bu sebeple sigorta yaptırma oranları her geçen gün artmaktadır. Hal böyleyken sigortacılık sektörü de bundan nasibini alarak en verimli dönemlerini yaşamaktadır.

Hayatımızda sahip olduğumuz her şeye hatta kendi hayatımız için bile sigorta yaptırabilmemiz sigortacıların çalışma ve faaliyet alanlarını epey genişletmiştir. Sektörde daha başarılı ve kazançlı olmak isteyen kişiler de kendi sigorta acentelerini açmaya yönelmektedir. Pek, sigorta acentesi açmak ne kadar mantıklı?

Sigorta Acentesi Açma Şartları

Öncelikle her sigorta acentesi açmak isteyen kişi bunun için yetkili olmamaktadır. Bir ön lisans ya da lisans sigortacılık programından mezun olduğunuzda sigorta acentesi açma yetkisine de sahip olabilirsiniz. Eğer kendi acenteyi açmaya gerçekten kararlıysanız ilk olarak Sigorta Acenteleri Yönetmeliğini okumanızda yarar vardır.

Sonrasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne başvurarak vergi ve ruhsat belgelerini almalısınız. Bu arada Türkiye sınırları içerisinde yaşıyor olmanız, sicil kaydınızın da temiz olması gerekir. Ayrıca teslim etmeniz gereken başka belgeler de olacaktır. Bu belgeler gerçek ya da tüzel kişi olmanıza göre değişiklik göstermektedir.

Sigorta Acentesi Açma Maliyeti

Bağımsız bir sigorta acentesi açmak için sıfırdan bir yer bulmanız, burayı temizlemeniz, boyamanız, mobilyalarla döşemeniz gerekecektir. Tüm bu kiralama, bakım, onarım, mobilya ve ruhsat masrafları size nereden baksanız 50 bin ile 100 bin TL arasında bir masrafa mal olacaktır. Ayrıca acentede en azından 3 kişi çalıştırabiliyor olmanız gerekir. Aylık geliriniz kendi acenteniz olması durumunda 10 bin ile 15 bin TL arasında değişmektedir. Hizmet verdiğiniz sigorta çeşitliliğinin fazla olması bu rakamı daha da yukarıya taşıyacaktır.

Sıfırdan bir acente açmak sizin sahip olduğunuz bütçenin çok dışına çıkıyorsa, mevcut bir sigorta firmasının bayisi olarak da acente açabilirsiniz. Bu durumda kurulum masraflarını onlar karşılayacaklardır. Ancak bu sefer de karar alırken istediğiniz gibi bağımsız olamayacağınızı bilmelisiniz.

Ancak kendi acenteyi açabilecek kadar birikiminiz varsa, uzun vadede oldukça iyi gelir elde edebileceğiniz bir iş sahibi olabilirsiniz. Ek olarak hizmetlerinizden memnun kalan müşteri sayısının artmasıyla firma isminiz de daha çok duyulacağı iş daha kolay tercih edilebilir hale gelirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın