Sigortam Yok Çalışmıyorum Kredi Kartı Alabilir Miyim?

Yüksek limitli kredi kartı almak için sigortalı veya bağkurlu olmanız gerekiyor. Ancak sigortasız çalışmayanlara ise yine kredi kartı verilmekte olup, genelde düşük limitli kredi kartı onayı verilmektedir. Bu limitler ise genelde 500 ile 1500 lira arasında değişmekte olup, bankaların bu düşük limitli kredi kartı vermelerindeki asıl amacı kendilerini güvence altına almalarından dolayı kaynaklanır.

Kredi Kartı Başvuru Şartı SGK Zorunlu Mu?

Eski adı SSK günümüz adı ile SGK olarak adlandırılan sosyal güvence, bağkurlu veya tarım sigortalısı olarak da geçebiliyor. Bankalar bir ürünü müşterilerine sunarken, kimin güvenilir kimin ise güvenilmez olduğunu BBDK veya findeks kredi notuna göre şekillendirir. Bugüne kadar bankalar ile arası olmayan veya hiçbir bankacılık işlemine girmeyen bir vatandaşın kredi notu genelde 0 (sıfır) olarak kalmaktadır. Ancak bankalar ile sürekli işlem yapanların belirli bir not değerlendirmesi var olup, bu not 0 ile 1900 puan aralığında olmaktadır. Tabi burada puanı sıfır olanlar, kesin olarak güvenilmez anlamı taşımaz nedeni de ilk kez bankacılık işlemlerini yaptıkları içindir. Zamanla bu not ortalaması yükselip, kredi rengi yeşile doğru gidecektir.

İlgili mevzuata baktığımızda kredi kartı başvuru şartları arasında SGK yani sosyal güvencenin olması zorunlu değildir. Ama bankalar yüksek limitli kart onayı verdiklerinde genellikle SGK, Bağkur veya çalışan kişilerin gelir durumuna göre bir limit çıkarıyor. Kobi işletmeleri, esnaf veya işletme sahiplerinin kredi kartı başvurusunda kart limiti genelde yüksek olmaktadır. Ancak sigortasız birinin kredi kartı limit sınırlı olmakta olup, bu limit ise 500 ile 1500 lira seviyesinde.

Bildiğiniz gibi sosyal güvencesi olmayanların kredi notu açılış olarak düşük olmakta. İlk etapta kredi notu 0 ile 700 puan aralığında ise bir kaç ay bankacılık işlemleri yapıp, hızlıca notun yükseltilmesi gerekmektedir. Kredi kartı başvurusu yaparak ve tüm borçları ekstre dönemi gelmeden kapatmanız dahilinde kredi notu hızla artacaktır.

Sigortam Yok Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Sigorta; sosyal güvence olup eğer esnaf iseniz bağkur değilseniz yani maaşlı bir vatandaş iseniz sgk şeklinde olmakta. Sigortam yok diyorsanız her hangi bir güvencenin olmadığını dile getirmiş olacaksınız hali ile kredi kartı başvurusu yaparken, gelir durumunu 0 TL işaretlemeniz başvuruların olumsuz sonuçlanacağı uyarısında da bulunabiliriz. Bunun için her başvuru aşamasında gelir durumunu azami tutar olan 1000 TL olarak yapmanız sizin lehinize sonuçlanacaktır.

Sigortası olmayanlara kredi kartı veren bankalara baktığımızda ise

  • Akbank Free Kart; başvurusu yaparak hem kredi kartı aidatı ödemezsiniz hem de düşük limitli bir karta sahip olabilirsiniz. Başvurular hem akbank mobil şube hem de direk net üzerinden yapılabildiği gibi akbank müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz. Yıllık kart ücreti almayan bankalar arasında olan akbank free kart ile heyecan dolu anlar sizlerin ellerinde.
  • Garanti Bonus Flexi Kart; bu karta sahip olmak için garanti şubelerine gidebilir, 444 0 333 garanti müşteri hizmetlerini arayarak (hızlı bağlanmak için önce 1 tuşuna sonrasında 5, 2 ve son olarak 1 tuşuna basarak bağlanmak mümkün) aidat almayan kredi kartı başvurusunda bulunmak istiyorum demeniz yeterlidir. Flexi kartı onaylanan müşteriler, her harcama sonrasında flexi puan da kazanarak bunları harcayabilir.
  • Enpara.com Aidatsız Kredi Kartı; Bankalar arasında açık ara önde olan enpara.com ile yıllık aidat vermediğiniz gibi gerekli şartları sağladığınızda her yıl size 100 TL nakit parayı, enpara.com vadesiz hesabına atıyor. Üstelik kredi kartı limiti normalin üzerinde olup, sigortasız çalışanlara kolaylıklar sunar. Yaptığı kart kampanyaları ile her ay yüzlerce TL cebinizde kalıyor ve taksitli alışveriş imkanı da sunabiliyor.
  • Maximum Aidatsız Kredi Kartı; diğer bankalarda olduğu gibi iş bankası üzerinden alınabilen maximum aidatsız kredi kartı, ayrıcalıkları ile bir adım önde. Sigortasız veya gelirsiz olmanız hiç fark etmeksizin anlık başvurular sonrasında kredi kartınız ortalama olarak 7 gün içinde elinizde oluyor. Maximum Aidatsız Kart’a Şubelerimiz aracılığıyla ya da AİDATSIZ yazıp boşluk bırakıp TCKN’nizi yazarak 4402’ye SMS ileterek başvurabilirsiniz.

Aidatsız Kredi Kartı Hangi Bankalarda Var?

Bildiğiniz gibi ülkemizde işsizlik sayısı her yıl katlanarak artmakta. Bu da ülke ekonomisinde ciddi sorunlar çıkmasına vesile olmakta. Sigortasız olanlara kredi veren bankalar nadir olup, çalışmayanlara düşük limitli kredi dahi çıkmayabiliyor. Tek çare ise düşük limitli kredi kartı olup genelde bankalar bunları vatandaşlara sunarken, aidat alınmayanlara öncelik veriliyor. Yani kredi kartı başvurusu yaparken, bir de yıllık kart ücreti alan kartlara başvurmamak en mantıklı yol olacaktır. Peki Aidatsız Kredi Kartları Hangileri? İçinde maximum özellikli kartlar olup, ayrıca yapı kredi world eko kart nedir sorusuna da yanıt verilmektedir.

  • Garanti bankası aidatsız kredi kartı bonus flexi kart
  • Akbank aidatsız kredi kartı axess free kart
  • İş bankası aidatsız kredi kartı maximum kart
  • Yapı kredi bankası aidatsız kredi kartı world eko kart
  • Enpara.com aidatsız kredi kartı
  • TEB aidatsız kredi kartı sade kart

Yukarıdaki banka ve kredi kartları verdiğimiz bilgiler yıllık aidatsız kredi kartları hangileri sorusuna cevap niteliği taşımaktadır. Bu nedenle sigortam yok, çalışmıyorum nasıl bir kredi kartı sahibi olabilirim veya yüksek limitli kredi kartı nasıl alabiliyorum diyorsanız önceliğiniz yukarıdaki bilgilere göre hareket etmeniz sizlerin yararına olacaktır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın