Modern technology gives us many things.

Simental Sığırı Fiyatları (En Fazla Verim Alınan İnek Türü)

simental sığırı inek fiyatlarına bakarak verimli inekleri tercih edebilirsiniz.

En fazla hangi inek türünden verim alacağınızı bilmiyorsanız, simental sığırı tam da istediğiniz türden bir yatırım aracı olacak. Simental sığırı fiyatları güncel bazda bu yazımızda bulabilir ve yatırım yapmak isteyenler için önem derecesi yüksek bilgilere de sahip olabilirsiniz.

Simental Sığırı

Gerçek adı Bos taurus olarak adlandırılan simental sığırı ülkemizde çiftliklerde sıklıkla kullanılır. Veterinerler eşliğinde alınan gerçek bilgiler dahilinde en fazla verim alabileceğiniz bir inek türüdür diyebiliriz. Aşağıdaki resimde ineğin renklerini görebilirsiniz genelde kahverengi beyaz karışımında kızılımsı bir inek türüdür.

Dünya’da en verimli inek türü de diyebiliriz zira bir çok ülkede kullanılması onu tanıtsa da, verimli olmasında süt ve et yönünden fazla olması göze çarpmaktadır. Yani normal bir ineğe göre simental sığırı ırkı %200 daha verimlidir diyebiliriz. Ülkemizde adı aynı zamanda sarı alaca olarak da nitelendirilmektedir. Genelde besleyiciler yani çiftlik sahipleri bu inekleri sütleri ve etleri için beslemektedir. Bu nedenle karlı bir yatırım aracı olarak düşünülebilir. Alın ve kirpikleri ise beyaz olup, boynuzlu bir tür ayrıca ana vatanı İsviçre ülkesidir. Genelde bu ülkeden ihracat yapılarak farklı ülkelere gönderilmektedir.

Simental İnek Fiyatları 2020

Erkek ve dişi yönünden farklılıklar söz konusu olabilir. Örnek vermek gerekiyorsa erkeklerin ağırlığı 1300 kg ise dişilerin ağırlığı 700 kg olabilir. Bu nedenle üreticilerin çoğu erkek simental inek almaya daha fazla odaklanmakta. Neredeyse 2 kat aralarında farkın olması bu gerçeği ortaya koymaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi simental ineklerin et ve süt yönünden oldukça iyi getirisi olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle %65 lik bir et oranı vücutlarından çıkartılır. Hem lezzetli hem de kaliteli bir et türüne sahip olan bu hayvanlarda, yıllık süt üretimi 6200 litre kapasitesinde. Ayrıca bu süt türünde tam yağlı olduğu görülmektedir. Yani kısa her türlü gideri olmakla beraber verim açısından %100 kalitelidir diyebiliriz.

Simental danaları dahilinde getirisi olarak kar marjı yüksek bir iş türüne dönüşebilir. Bankalardan uygun faizli krediler karşılığında bunları satın alarak güzel bir yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca kosgeb simental hayvan kredisi verdiğinin de altını çizelim. Girişimcilik kurslarını bitiren bireyler, hızlıca bu kredi başvurusunda bulunarak çiftlik kurarak veya var olan ahırlarına bunlardan alabilir. İklim şartlarına hızlıca ayak uydurmakla beraber, hayvan hastalıklarına karşı da oldukça dayanıklı bir türdür. İnek türleri arasında en fazla yaşayan ırklardan biri olan simental inekler ile yatırım yapmak çok kolay. Tek kusurlu tarafı ise sıcak bölgelerde göz kanseri riski bulunmaktadır. Özellikle güney doğu anadolu bölgelerinde bu tür rahatsızlıklar çıkmıştır.

Simental İnek Fiyatları
Yaş Aralığı Simental Simental Melezi
Alt-üst fiyat TL Alt-üst fiyat TL
2-6 ay dişi buzağı 5900-7500 2500-3300
6-12 ay dişi dana 10500-14000 3200-3800
12-18 ay düve 12500-15500 3700-5100
18-24 ay düve 15500-17500 4500-7000
24 ay düve-inek 18500-19500 5700-8500
Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku