Simental Sığırı Fiyatları 2022 (En Fazla Verim Alınan İnek Türü)

Simental sığırı fiyatları güncel bazda bu yazımızda bulabilir ve yatırım yapmak isteyenler için önem derecesi yüksek bilgilere de sahip olabilirsiniz. En fazla hangi inek türünden verim alacağınızı bilmiyorsanız, simental sığırı tam da istediğiniz türden bir yatırım aracı olacak.

Günümüz şartlarında Simental sığırı fiyatları iyi bir yatırım aracı olarak da görülebilir.

Simental Sığırı Fiyatları Ne Kadar?

Gerçek adı Bos taurus olarak adlandırılan simental sığırı ülkemizde çiftliklerde sıklıkla kullanılır. Veterinerler eşliğinde alınan gerçek bilgiler dahilinde en fazla verim alabileceğiniz bir inek türüdür diyebiliriz. Aşağıdaki resimde ineğin renklerini görebilirsiniz genelde kahverengi beyaz karışımında kızılımsı bir inek türüdür.

  • Simental sığırı fiyatları sığırın kilosuna göre şekillenir. Ortalama olarak gündelik 25 kg süt verenlerin fiyatları 40 bin TL den başlar. Simental sığırı alırken bu fiyata buzağısı da yani yavrusu da dahildir. Hayvanın ağırlığı ile doğru orantılıdır.

Dünya’da en verimli inek türü de diyebiliriz zira bir çok ülkede kullanılması onu tanıtsa da, verimli olmasında süt ve et yönünden fazla olması göze çarpmaktadır. Yani normal bir ineğe göre simental sığırı ırkı %200 daha verimlidir diyebiliriz. Ülkemizde adı aynı zamanda sarı alaca olarak da nitelendirilmektedir. Genelde besleyiciler yani çiftlik sahipleri bu inekleri sütleri ve etleri için beslemektedir. Bu nedenle karlı bir yatırım aracı olarak düşünülebilir. Alın ve kirpikleri ise beyaz olup, boynuzlu bir tür ayrıca ana vatanı İsviçre ülkesidir. Genelde bu ülkeden ihracat yapılarak farklı ülkelere gönderilmektedir.

Sarı alaca ineği olarak bilinen bu inek ırkı, diğer ırklara göre daha bereketli tür diyebiliriz. Hem verdiği süt miktarı hem de etin lezzeti açısından simental inekler son yıllarda çoğu hayvancılık ile uğraşan sahipler tarafından tercih edilmektedir. Simental sığırı yani ineklerin baş renkleri genelde beyaz oluyor ayrıca hem erkek hem de dişi sığırlarda boynuz bulunur. Tüm iklim şartlarına adapte olan bu inekler, uzun süreli yaşadıkları bilinir. Öte yandan simental sığırı türlerinde döl verimi yani buzağı getirme sayısı oldukça fazladır bu nedenle annelik duyguları oldukça kabarıktır.

Simental İnek Fiyatları 2022

Erkek ve dişi yönünden farklılıklar söz konusu olabilir. Örnek vermek gerekiyorsa erkeklerin ağırlığı 1300 kg ise dişilerin ağırlığı 700 kg olabilir. Bu nedenle üreticilerin çoğu erkek simental inek almaya daha fazla odaklanmakta. Neredeyse 2 kat aralarında farkın olması bu gerçeği ortaya koymaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi simental ineklerin et ve süt yönünden oldukça iyi getirisi olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle %65 lik bir et oranı vücutlarından çıkartılır. Hem lezzetli hem de kaliteli bir et türüne sahip olan bu hayvanlarda, yıllık süt üretimi 6200 litre kapasitesinde. Ayrıca bu süt türünde tam yağlı olduğu görülmektedir. Yani kısa her türlü gideri olmakla beraber verim açısından %100 kalitelidir diyebiliriz.

  • Simental inek fiyatları bu yıl ete yapılan zamlardan dolayı bu hayvanların fiyatlarında da ciddi artış yaşanmasına neden olmuştur. Etin normal fiyatı kesimhanelerde ve ET kurumunda ne kadar ise hayvanın kilosu ile çarpılıp hesaplama yapılabilir. Simental inek diyelim ki, 600 KG geldi 80 TL ile çarpılıp fireler çıktıktan sonra net bir tutar ortaya çıkacaktır. Bu da ortalama olarak bir simental ineğin fiyatı 40 bin TL den başladığını gösterir bizlere.

Simental danaları dahilinde getirisi olarak kar marjı yüksek bir iş türüne dönüşebilir. Bankalardan uygun faizli krediler karşılığında bunları satın alarak güzel bir yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca kosgeb simental hayvan kredisi verdiğinin de altını çizelim. Girişimcilik kurslarını bitiren bireyler, hızlıca bu kredi başvurusunda bulunarak çiftlik kurarak veya var olan ahırlarına bunlardan alabilir. İklim şartlarına hızlıca ayak uydurmakla beraber, hayvan hastalıklarına karşı da oldukça dayanıklı bir türdür. İnek türleri arasında en fazla yaşayan ırklardan biri olan simental inekler ile yatırım yapmak çok kolay. Tek kusurlu tarafı ise sıcak bölgelerde göz kanseri riski bulunmaktadır. Özellikle güney doğu anadolu bölgelerinde bu tür rahatsızlıklar çıkmıştır.

Simental sığırı fiyatları öğrendiğinizde artık buna göre hamle yapacak ve zarar etme şansınız azalacaktır. Simental wikipedia hakkında.

İş kurmak istiyorum sermayesiz konumuzu incelediniz mi?

Simental İnek Fiyatları  
Yaş AralığıSimentalSimental Melezi
 Alt-üst fiyat TLAlt-üst fiyat TL
2-6 ay dişi buzağı32.000
6-12 ay dişi dana35.000
12-18 ay düve7.000
18-24 ay düve38.000
24 ay düve-inek40.000

 

Simental süt ineği ne kadar süt verir?

Ülkemizde son yıllarda ineklerden alınan süt ve et veriminin yükselmesindeki ırk türü kuşkusuz; simental ineklerdir. Simental süt ineği gündelik bazda en az 40 KG süt vermektedir. Bu da aylık bazda 1200 KG dan az olmamaktadır. Sütteki yağ verimi de oldukça idealdir.

Danadan kaç kilo kemiksiz et çıkar?

Danadan çıkan et miktarı vatandaşlar tarafından merak edilebilir. Kemiksiz ve kemikli olarak çıkacak et miktarının kilosu değişebilir. İneklerdeki kemik oranı 3 te 1.5 oranında olması nedeni ile 1 ton ağırlıktaki danadan çıkan kemiksiz et ortalama olarak 600 kg olabilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın