Şirket İmza Sirküleri Nasıl Çıkarılır? (Gerekli Evraklar)

Şirket imza sirküleri nasıl çıkarılır ve bu imza sirküleri noter ücretleri şirketler için ne kadar olduğunu buradan öğrenebilirsiniz. Ayrıca şirket imza sirküsü örneği dahilinde olup, bu da sizlere bilgi açısından ayrıca verilmiştir. İmza sirküleri, genelde resmi işlemlerde esas alınan, imza atmaya yetkisi olanların çıkarması gereken evraklardan bir tanesidir. Özellikle şirketler bankalardan kredi talep ettiklerinde imza sirküleri kesinlikle talep edilir. Ayrıca banka pos cihazları içinde gerekli olan evraklar arasında gösterilmektedir. Ücretli olan ve noter tarafından alınan imza sirküleri ortalama 98 TL den başlamaktadır. Bireyler limited şirketimza sürküleri için işlemler için bilgi sunabilir.

Şirket İmza Sirküleri Noter Ücreti

Şirket imza sirküleri, normal şahısların aksine daha detaylı olup A, B ve C grubu olarak nitelendiriliyor. Burada geçen a grubu imza sirküleri genelde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin bulunduğu evrak üzerine atılmaktadır. Evrak üzerinde üçer adet imza atılmaları gerekiyor. B grubu imza sirküleri ise şirketler için bakıldığında şirketlerin üst yöneticilerin bulunduğu evraklara atılıyor. C grubu imza sirküleri ise genelde şef kategorisinde hizmet veren şahısların imzalarını içermektedir. Buradaki amaç herkesin iş görevini üstlendiğini gösterir nitelik taşımasıdır. Yani X şahsı şuradan sorumlu olduğunu kanıtlar!

Şirketlerin imza sirküleri hazırlatması için bir takım belgeler talep edilmektedir. Noter genelde bu belgelerin eksiksiz olmasını belirtir aksi takdirde işlemler aksayabiliyor. Bu belgelere bakıldığında

  • Vergi levhası
  • Ticaret sicil gazetesi (esnaf ve sanatkarlardan alınıyor)
  • imza sirküleri kimlerin adına ise o şahısların kimlik fotokobileri

Yukarıdaki evraklar dahilinde kimlerin imza sirküleri çıkarılacak ise şahsen gidilmesi gerekiyor. Eğer ki şahıs gitmiyor ise vekalet verilmesi gerekiyor. İmza sirküleri normal şahıslar için sadece 15 dakika sürerken, şirketler için ise 30 dk’yı bulabilir. Sizlere verilen imza sirküleri belgesi ile beraber fotokopi ve ticaret sicil gazetesi de mühürlenerek veriliyor. Evrakları teslim alırken 3 adet imza atıyorsunuz. Bir örnek sizde diğer örnek ise noterde kalacaktır.

Şirket İmza Sirküleri Örneği

Genelde örneklerin orjinalini resmi kurumlar talep eder yani fotokopi çekerek teslim edenler bazı durumlar ret cevabı alabilir. Her imza sirküleri çıkarıldığında notere ücret verilmektedir. Noter imza sirküleri ücretleri 98 TL den başlamaktadır alınan evrak sayısı fazla olduğunda ücret kat sayısı artabilir.

Şirketler imza sirkülerini çıkarırken kesinlikle imza sirküsü geçerlilik tarihi belge üzerinde olmalıdır. Yani bu evrak ne zamana kadar geçerli olacaktır mantığı aranmalıdır.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın