Solucan Gübresi Nasıl Üretilir? Gübreyi Kime Satabilirim?

Solucan gübresi üreterek para kazananların sayısı ülkemizde oldukça fazladır. Ancak bu işi yapanların sayısı oldukça azdır. Nedeni de yapan kişilerin öğrenmiş olduğu bilgileri çevreleri veya işi öğrenecek kişilere sunmaması. Bu nedenle bizler sizlere solucan gübresi nasıl üretilir, elde edilen gübreyi kime satabileceğinizi de buradan öğrenebilirsiniz.

Solucan Gübresi Satışı

Son yılların en popüler gübrelerinden birisi olan solucan gübresi pek çok bitki ve meyve üreticisi için tercih edilen bir gübre modeli olmuştur. Tabi bu derece önemli olan bu gübre ayrı bir iş kolu açmış üreticiler için de ciddi yatırımlar yapmayı olanaklı kılmıştır. Kilosu 3,5 lira gibi bir rakama satılan solucan gübresinden alacağınız verim ile her zaman bitkilerdeki verimi en üst seviyeye çıkarabilir ve böylece daha fazla kar edebilirsiniz. Peki solucan gübresini bu derece farklı yapan şey nedir? Neden solucan gübresi son yıllarda popüler hale gelmiştir? Nasıl üretilir ve kazançları ne durumdadır şimdi biraz bunlardan bahsedelim.

Solucan gübresini farklı yapan en temel faktör, solucanların dışkılarındaki sentezledikleri antibiyotik ve aminoasit, vitaminler ile toprağın yapısını düzenleyerek bitkinin daha fazla verim üretmesinde büyük oranda etkilidir. Bu yüzden son yıllarda solucan gübresi üretimi artmış ve bu alanda farklı bir iş kolu oluşmuş durumdur. Her ne kadar popüler gibi görünse de bu sektör ülkemizde henüz gelişme aşamasında yer almaktadır.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Üretim aşaması için sonuç kısmına önem verdiğimiz için bir takım malzemelerin temin edilmesi gerekiyor. Alan sorunu fark etmiyor aslında bu işlerde zira evin bodrum katında bile üretim yapılabilir.

  1. Solucanın cinsine göre şuan ( kırmızı california solucanı en kaliteli ve en çok üretilen cins) 10 bin kırmızı california solucanı
  2. Minimum 250 metre karelik bir işletme yani ahır tarzı nem ve ışık kontrolü yapılabilecek yer gereklidir Eğer işletme kuracak imkana sahip değil iseniz içine solucanları koyabileceğiniz 1 tonluk su tankı temin etmelisiniz.
  3. Tabi ki bu yetiştirme süreci içinde de beslenmeleri için solucan maması almanız gerekmektedir. Bu işi yapma konusunda tereddütlü iseniz ilk etap da 10 bin yerine 2-3 bin civarı solucan alarak bu işe başlangıç yapabilirsiniz.

Solucan gübresini üretmek için öncelikle kırmızı Kaliforniya solucanına ihtiyaç vardır bu solucanı 1000 tanesini 100 TL gibi bir paraya satın alabilirsiniz. Solucan gübresi üretiminde fermente edilmiş hayvan dışkısı, çürük sebze meyve artıkları, çay posası gibi günlük evsel atıklar (asitli olmayan) kullanılır. Böylece solucanlar için bir mama hazırlanmış olur. Bu mama da solucanlar tarafından tüketilerek solucanların çürümüş gıdaları yedikten sonra yeni bir gübre oluşumunu sağlarlar. Bu da bitkiler için son derece önemlidir.

Burada dikkat edilen noktalardan en önemlisi elde edilen gübreyi kime satacağınız. Zira ülkemizde fikirler oldukça fazla olmasına rağmen iş icraata geldiğinde çıkmaz sokak görünümüne geçer. Yani eldeki bulgurdan da olmak mümkün. Bu nedenle bu işe girmeden önce tavsiyemiz kesinlikle bir zincir oluşturmanız ve iş öncesinde bunu yaparak hızlıca para kazanma kısmını çözmeniz.

Solucan Gübresi Kazancı

Gübreyi üretmekten ziyade satışı yani pazarlaması da önemlidir, bu yüzden tarım faaliyetlerinin fazla olduğu seracılığın aktif olarak yapıldığı bölgelerde üretim yapmak pazarlama ihtiyaçlarını son derece kolaylaştıracaktır. Eğer bu alanlarda ikamet etmiyorsanız internet üzerinden ya da bölgenizde perakende gübre satışı yapan kişilerle görüşerek gübrelerinizi satabilirsiniz. Gübre perakende satış fiyatı 3,5 TL dir. Yani bir çiftçi yani üretici  gidip dışarıdan solucan gübresi almak istediğinde 3,5 TL kilogram fiyatı vardır.

Gübre ülkemizde önemli bir gelir kaynağı olduğu için satışı oldukça kolaydır ancak üretimi sanıldığı kadar kolay değildir. Genele bakıldığında hayvan dışkısı ile gübreleme fazla olsa da, kaliteli bir gübreleme tercih edilmektedir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın