Solucan Maması Nedir – Solucan Maması Fiyat 2021

Bir çok haber sitesinde kısa yoldan zengin olma hayali haberlerinden bir tanesi de solucan gübresi üretimidir. Ancak üretim için solucanların beslenmesi gerekiyor. Bu nedenle solucan maması adı verilen ürünler satın alınmalıdır. Solucan maması fiyatları 2021 yılları arasında ciddi bir artış söz konusu olmuş ve bireyler basit yoldan solucan maması nasıl hazırlanır konusuna ilgi duymuştur.

Solucan Maması Fiyat

İş yaparak para kazanmak her insanın hayal ettiği düşüncelerden bir tanesidir. Kısa yoldan para kazanmak isteyenler solucan gübresi imalatına girebilir. Ancak işi bilmeyenler öncelikle işe başlamadan önce çok araştırma yapmalı ve bu işin üstesinden nasıl gelebileceğini öğrenmelidir. Bazı bilgileri solucan gübresi firmaları vermemektedir. Nedeni de karşılarına rakip almak istememeleri. Bu nedenle fiyat araştırmasına girerken, onları arayarak bu fiyat ne kadar, solucan maması masrafınız gibi sözler ile bilgi almak daha mantıklı olacaktır. Solucan gübresi üretimi için solucanların toprak içinde yemek yemeleri gerekiyor. Aç kalan solucanların yaşama şansı az olduğundan onlara kaliteli mamalar sunulmalıdır.

Solucan gübresinde kalite çok önemli olduğundan gübrenin de iyi seçilmesi gerekiyor. İstenilen verimi ve kaliteyi almak isteyenler önceliği solucan mamasında aramalıdır. Ne kadar para o kadar köfte misali, kaliteli mama kullanma sonucuna göre solucan gübresi de kaliteli olacaktır. Biraz rakamlara değinirsek tüm detayların ortaya çıkacağını görüyoruz. Bir solucan çiftliğinde solucan sayımız 100 bin adet olsun ve bunlara aylık bazda gidecek olan mama miktarı 1800 kg olmaktadır. Ancak mama alırken bir şeyi fark edeceksiniz bu da mama içindeki nem miktarıdır. Solucan mamaları nemli olması içindeki nem miktarının %58 lere dayandığını bilmelisiniz.

Uygun Solucan Maması Fiyatları

Solucan mama satışı almak isteyenler veya arayanlar e-ticaret sitelerinden fiyat bilgisi alabilirler. Bu nedenle yüklü miktarlardaki solucan maması alımlarında indirim aramanız önerilir. Ortalama olarak 2021 yılı solucan maması fiyatlarına bakıldığında 120 / 210 TL arasında değiştiği görülmektedir. 100 kg bazında hesaplanan solucan mamasının bu fiyatlara denk geldiği ve kg başına fiyatların 1,5 TL ile 2,5 TL arasında değiştiği gelen bilgiler arasında. Solucan maması hazırlama konusunda bilgi talep edenler aşağıdaki yönergelere göre solucan maması yapımı söz konusu olabilir.

Solucan maması yapımında sığır gübresi oldukça ideal durmaktadır. İnek, sığır tarzı hayvanların taze dışkısı ile solucan maması için çok faydalıdır. Bununla beraber bitkisel atıklar da solucan maması için kullanılabilir. Solucanların önüne atılan bu malzemeler onların mama ihtiyacını karşılar. Çay posası, çimen, mısır sapları, ay çekirdeği kabukları, yumurta kabukları vb. ürünler solucan maması olarak verilebilir. Ancak bunları verirken tuz, asit olmaması gerekiyor. Aksi takdirde solucanların ölümüne neden olabilirsiniz.  Normal bir ortamda solucan maması yapımı en fazla merak edilenler arasında. Öncelikle bitkisel atık veya sığır gübresinin tazeliğine göre güneş görmeyen bir mekanda karışım yapılmalıdır. Sonrasında bitkisel atıklar içinde çay posasını çok seven solucanlar buna daha fazla önem veren üreticilerin daha çok karıştırması daha da mantıklı gelecektir üretim açısından. Karışım her 5 günde bir karıştırılması gerekiyor, ortalama 40 gün sonunda fermente olan karışım artık ideal düzeye gelecektir. Bu süre olmadan kesinlikle kullanıldığında zararlı olabilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın