Sözel Meslek ve Maaşları 2022

Sözel meslek ve maaşları ile birlikte meslek seçimi, hayatımızın en önemli kararları arasında yer alır. Doğru mesleği tercih etmek için, genç yaşlarda iyi bir yönlendirmeye ve rehberliğe ihtiyaç duyduğumuz açıktır. Ebeveynlere bu konuda çok ciddi görevler düşer. Çocukların ilgi alanlarına göre doğru alanlara yönlendirilmesi son derece önemlidir.

Sözel Meslekler Nelerdir?

Sözel meslek ve maaşları konusu üniversite hayatında tercih edebileceğiniz Sözel olarak pek çok farklı üniversite bölümü bulunur. Bunların tamamına kılavuz aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Biz şimdi birkaç tane çok tercih edilen ve şu ara revaçta olan sözel bölümleri sizinle paylaşıyoruz.

Arkeoloji, Sanat Tarihi, Türkçe ve Edebiyat bölümleri, Basın ve Halkla İlişkiler ile ilgili bölümler, Film tasarımı ile ilgili bölümler, mutfakla alakalı gastronomi ve diğer konular, görsel sanatlar, halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümleri, iletişim fakültesinin bölümleri, tarih, halk bilimi ile alakalı tüm bölümler.

Sözel Meslek Maşları

Söz konusu olan sözel meslek maaşları olduğunda eğer devlette işe girilecekse bu sefer unvan son derece büyük bir önem taşır. Örneğin tarih öğretmeni sözel bir bölümdür – matematik öğretmeni sayısal bir bölümdür. Yine de ikisinin de unvanı öğretmen olduğu için ikisi de aynı maaşı almaktadır.

Ortalama bir öğretmen maaşı temmuz zammı öncesi 7.100 TL civarındadır.

Bunun dışında sözel meslekler arasında şu ara en fazla tercih edileni olan Halkla İlişkiler söz konusu olduğunda da çalışılan şirkete göre maaşlar 4.000 – 10.000 arasında değişmektedir.

Medya ile alakalı bölümlerde ise durum biraz daha farklı, sanat – görsel iletişim, tiyatro ve dijital medya gibi konularda eğitim görürseniz çalıştığınız kuruma bağlı olarak 6.000 – 10.000 TL arasında maaş almanız mümkün olmaktadır.

Arkeoloji, Sanat tarihi ve tarih ile alakalı diğer bölümlerin Türkiye şartlarında özelde iş bulabilmesi pek mümkün olmamaktadır. Bu bölümler ise devlette ortalama olarak 9.000 TL maaş almaktadır.

İletişim bilimleri, iletişim fakültesi ve iletişim sanatları bölümlerinden mezun olan kişiler ise çalıştıkları sektöre bağlı olarak 7.000 – 10.000 TL arasında maaşlar alabilmektedir. Sözel tüm bölümlerde öncelik kişinin çalışmalarıdır. Mesleğe ilgi, yükselme ve diğer seçenekler ön plana çıktığında doğal olarak alınan maaşta artacaktır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın