Sütbank Projesi Nedir, Getirisi Ne Kadar?

Bugünlerde adını sıklıkla duymuş olduğunuz sütbank projesi kapsamında yatırım yaparak süt parası kazanabilir ve birikim yapabilirsiniz. Bu sayede helal yol ile sütbank projesine girerek ticaret anlamında büyük kazançlar söz konusu olabildiği gibi aylık net tutarları da hesaplarınıza çekebilirsiniz.

Sütbank Projesi Nedir?

Yatırım araçları olarak değerlendirilen inek satın alımıdır. Burada ineklerin bakımını sözleşme imzalanan firma karşılıyor. Ek olarak ineklerin her biri sigorta yapılıyor. Yani bir ölüm anında paranız yanmıyor tabi sözleşmede geçen metinleri iyi okumanız ve varsa avukatlar aracılığı ile imzalamanız daha mantıklı olacaktır. Firma sizlere her ay inek başına gelen süt parasını veriyor. Sütbank projesinde ineklerin sayısı ve süt miktarı büyük rol oynar.

Sütbank projesi bir bankaya yatırılan mevduat hesabı olarak düşünülebilir. Burada bankaya gidip, yatırım hesabı açıp ana paranızı mevduata atıyorsunuz misal cepteteb aylık mevduat faizi %8 lere kadar çıkıyor ve diğer bankalara oranla en ideal olan bir banka. Ay sonunda paranızı çekiyorsunuz ancak banka mevduatı ile sütbank projesinde gelir düzeyinde çok fark var. İneklerin fiyatlarını baz aldığımızda aradaki fark çok!

Sütbank Projesi Getirisi Ne Kadar?

Burada detaylara baktığımızda bir çok firmanın olduğunu görüyoruz tavsiyemiz tanıdık firmalar ile çalışmanız tabi yasal çerçeveler içinde sözleşmeleri kesinlikle ince ayrıntısına kadar okumanız.

Getiri bakımından ineklerin fiyatları 6000/7000 TL arasında değişiyor. Aylık bazda sizlere verilen süt miktarı ortalama 150/180 lt arasında değişiyor. Firma ineklerin tüm bakımlarını yapıyor ve siz sadece yatırım yapıyorsunuz. Ay sonunda da ise süt paranızı alıyorsunuz.

Yukarıdaki ekranda ne kadar kazanabileceğinizi 2020 yılı dahilinde öğrenmek mümkün. Daha fazla kazanmak isteyenler ise kesenin ağzını açmak zorunda yani ne kadar inek satın alırsanız o kadar süt parası alıyorsunuz. Ancak bu işinde riskleri olduğunu belirtelim.

Sütbank Projesi Riskleri Var Mı?

Her yatırım aracında risk olmakla beraber sütbank projesinde risklerin olduğu bilinen bir gerçek. Firmanın kesinlikle geçmişine bakılmalı ve sigortalı olan hayvanın, neleri kapsayacağını bilmenizde fayda var. Hırsızlık, hastalık ve ölüm gibi durumlarda sigortanın miktarına ve firmanın konu üzerindeki etkisi ne kadar?

Ülkemizdeki insanlar çok çabuk bu gibi yatırım vaatlerine kapılarak zengin olma hayali kurabilir. Ancak firmanın bilinilirliği, geçmişi ve vaat ettiği tutarlar araştırılmalı hatta yerinde incelenmelidir. Tabi verilecek olan litre başına süt değeri de önemlidir. Yani bu ay 1,25 TL olan litre süt parası gelecek ay 0,90 krşa düşebilir 🙂 Burada şirketin karını şu şekilde hesaplanıyor. Yani sizler (yatırımcılar) şirkete likide para sağlıyorsunuz o şirket o para ile inek alıyor ve inek üzerinden süt üretimi yaparak süt parası kazanır ve pay olarak sizlere sunar. Bir elin 5 parmağından 2 tanesi sizin 3 tanesi şirkete kalıyor diyebiliriz. Eğer ki inek iyi bir şekilde bakılırsa ortalama günlük bazda 25/30 lt. arasında süt vermektedir. Ancak her ay düzenli bir süt parası alınmaz diyebiliriz. Zira bazı aylar ineğin süt miktarı düşebilir.

Burada asıl karın çoğunu şirket kazanıyor zira doğan buzağıların tamamını da şirketin oluyor. Ana paranızı da sözleşme bitince süresi dahilinde sizlere geri veriliyor. Ortalama baz alındığında ve diğer bankaların mevduatları ile kıyaslandığında aylık bazda kazanç %25 oranındadır.
İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın