Tarım Destekleme Ödemeleri 2021

Toprak ile uğraşan bireyler bu yılki, 2021 tarım destekleme ödemeleri konusunda paraların ne zaman yatacağını ve gereken şartları taşıyıp taşımadıklarını sorgulayabilir. Zira çiftçi destekleme ödemeleri seçimlerden önce yapılacağı belirtilmişti. Önceki yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da çiftçilere sunulan tarım destekleri devam edecek. Bakanlık tarafınca belirlenmiş olan kriterlere uyup tarımsal destekler için başvurusunu yapmış olan vatandaşlara ödemeler yapılırken, ödemelerin tarihi ile ilgili merak edilen sorulara da yanıt aranıyor.

20121 Tarımsal Destekler Nelerdir?

Vatandaşlara tarım destekleme parası adı altında her yıl arıcılık ödemeleri, manda ve sığır ödemeleri, mazot ödemeleri ve gübre ödemeleri gibi başlıklar ile çeşitli tutarlarda ödemeler yapılır. Bu ödemeler için gerekli şartları taşıyor olan vatandaşların daha önceden belirtilen tarihlere kadar başvurularını tamamlamaları halinde bu destek paralarından yararlanmaları mümkündür.

İl ve ilçelerde bulunan Tarım müdürlükleri sayesinde Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olunması ile bakanlık tarafından yatırılan tüm çiftçi destekleme ödemeleri ilgili banka aracılığı ile çekilebilir.

Tarım Destekleme Ne Zaman Yatacak?

Üreticilere verilecek olan desteklerin bir kısmı 6 Mart 2020 tarihi itibari ile ödenmeye başlandı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, ‘’Gün itibari ile 490 milyon lira tutarında tarım desteklerini ödemeye başlıyoruz.’’ dedi.

Bu kapsamda 2021 yılında yağlı tohuma sahip bitkiler için 670 milyon Türk lirası, baklagil ve hububat için 202 milyon Türk lirası, mısır desteği için 58 milyon Türk lirası, çay desteği için 164 milyon Türk lirası, fındık desteği için 838 milyon Türk lirası ve çay budama desteği için 2,5 milyon Türk lirası olmak üzere toplamda 2 milyar liralık tarım destekleme ödemeleri yapılacak.

Ödemeler her destek için bakanlık tarafından verilen tarih aralığında, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son dört hanesine göre belirtilen bankalara yatırılacak ve üreticiler desteğin yatmasının ardından ilgili bankalardan destek ödemelerini rahatlıkla çekebilecek. Banka hesabı bulunmayan vatandaşlar ise ödemelerini Ziraat Bankası’ndan T.C Kimlik numaraların söyleyerek alabilecekler.

Çiftçi Destekleme Ödemeleri 2021

Devlet destekleri konusunda her yıl olduğu gibi bu yılda 2021 yılı üreticiler açısından büyük öneme sahip. Artan gıda fiyatları ne yazık ki, üreticiden tüketiciye kadar bir zincir görevini taşımakta. Söz konusu topraktan alınacak olan mahsuller kadar yapılan masrafların, gelmesi beklenen nakit para kadar bir değere sahip. Bu nedenle üreticilerin amaçlarından biri de yıl bazında değer verdiği ürünlerden hasat masrafının düşülerek, onlara güzel ve sevindirecek bir kar beklentisinin olması. Ancak çiftçi destekleme konusunda devletin atacağı adımları da merak etmekte vatandaşlar. Verilen destekleme parasının yetersiz kalması en olumsuz haberler olsa da, üreticilerin yerindeki hamleleri onların zarar etmemesini sağlamakta.

Ülkemiz açısından tarım her ne kadar önem arz eden faktörlerden biri olsa da, devletten çok üreticilerin de üzerine düşen görevleri yerine hatta fazlası ile getirmesi gerekiyor. Bu nedenle devlet olarak her yıl verilen çiftçi destekleme parası için ödemelerin mart ayı içinde yapılması söz konusu.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın