2021 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek?

Ülkemizde dönüm parası şeklinde de adlandırılan tarla destek parası 2021 ödeme tarihleri merak edilenler arasında. Söz konusu tarla destek parası ne kadar fiyatlarının dönüm başına ne kadar verileceği herkes tarafından sorgulanabilir.

Tarla Parası Sorgulama – Dönüm Parası

Bildiğiniz gibi ülkemizde üretim artık durma noktasına geldi. Bu nedenle devletin esas kıldığı destekleme programlarından bir tanesi üreticiye her alanda destekleme projelerinin başlaması. Her yıl düzenli olarak ödemelerinin yapıldığı tarla parası halk arasında dönüm parası olarak da biliniyor. Özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölge vatandaşlarının sürekli takip ettiği konular arasında geliyor tarla parası.

Dönüm başına karşılıksız para yani hibe olarak verilen tutarlar ciddi oranda artırılmış olup, 2020 ve 2021 yıllarında üst kademe üzerinden paralar verilecektir. Ziraat bankası başta olmak üzere vakıfbank gibi önemli devlet kurumları tarafından ödemeler yapılmaktadır. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sunulan hizmet şartlarını taşıyan her bireyin dönüm başına alacağı tutarlar da belirlendi. Söz konusu ÇKS kayıtlı bireylere öncelik verildiğini belirtelim. Buradaki ÇKS yani çiftçi kayıt sistemi olup, buraya kayıt işlemlerinizi il ve ilçelerde bulunan tarıma gitmeniz gerekiyor. Tarım müdürlükleri tarafından evraklar talep edilir sizlerde bunları hazırlayarak teslim edeceksiniz. Sonraki aşamada başvuru yapacaksınız.

ÇKS sisteminde dikkat edilmesi gerekenler her yıl bunun yenilenmesi gerekiyor. Eğer ki yıl bazında yenileme yapmaz iseniz başvurularınızı geçersiz kılınıyor. Sizlere tavsiyemiz öncelikle ÇKS kayıtlı olduğunuza dikkat edin. Sonraki aşamada ise il veya ilçelerde bulunan Ziraat odalarına gideceksiniz. Burada sizlerden bir takım masraflar talep edebilirler. Bunlara baktığımızda aidatların yatırılması söz konusu olacaktır. Aidatlarını yatırmayanların işlemleri askıya alınıyor.

Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek?

Sizlerinde tarlası bulunuyor ise ilgili şartlara bakarak hızlıca başvuru yaparak ödemeleri alabilirsiniz. Devlet, çiftçilere ektikleri tarla dönümü başına belirli oranlarda hibe destek parası vermektedir. Devletin buradaki amacı üretime %100 destek vermesi yani üretimi süreklilik haline getirmeyi amaçlar. ÇKS de kaydı bulunan ve yenileyen kaydı karşılığında dönüm başına 25 TL vermekte ancak bu mazot ve gübre desteğidir. Diğer desteklerde miktarlar değişiyor. 2021 tarla desteği dekar başına 18 TL olarak güncellenmiştir bu miktarlar önümüzdeki günlerde değişebilir. Net bir rakam gelirse konumuz güncel olacaktır. Diğer destekleme fiyatları ise şu şekildedir ; Fındık Parası dekar başı 340 TL ödenecek. Meyve sebze desteği 120 TL, Sera desteği dekar başı 290 TL, Süs bitkisi dekar başı 190 TL olarak ödeme yapılacaktır.

Güncelleme: Tarla destek parası ödemeleri 2021 nisan ayı itibari ile başlamakta. Ödemelerinizi en yakın Ziraat bankasına giderek alabilirsiniz. Ancak ödemeye hak kazanmayanlar, ziraat bankası birleştirme kredisi başvurusuna başvurabilir. En düşük faiz oranı %1,10 olup kredi vade süresi 24 aydan başlamakta!!!

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın