Tarla Parası Ne Zaman Verilecek 2021

2021 tarla paraları ne zaman verilecek diye merak edenler, aşağıdaki bilgiler sayesinde tarla parası ne zaman verilecek hakkında güncel ve teyitli bilgilere ulaşabilirler. Tarla ile uğraşanlar dönüm parası 2021 hibe paralarını dört gözle beklemekte.

2018 Tarla Paraları Ne Zaman Verilecek?

Gelen resmi bilgilere göre ödemelerim 2021 ortalarında ödenmeye başlanacağı söz konusu. Bir çok vatandaş ise alacağı dönüm parası hakkında tarla destek parası ne kadar şeklinde sorular sormakta. Bildiğiniz gibi devletin son açıklamalarında üretici olan her birey ve kuruma tam destek verecekleri belirtildi. Buna göre üretici destekleme programları dahilinde hükumetin belirlediği şartları sağlayan her birey, bu ödeneklerden yararlanacak. Her yıl düzenli olarak ödenen hibelere baktığımızda tarla destek parası, mazot desteği ve gübreleme yardımı olmaktadır. Bunlardan en önemlisi olan dönüm parası 2021 yılında da en çok talep görenler arasında.

2021 yılı belirli aylarında 81 ilin tüm ve ilçelerinde eş zamanlı olarak dağıtılacak olan tarla destek parası ile arsalarında belirlenen ürünleri ekebilir ve gelir elde edebileceksiniz. Dönüm başına yüksek hibe almak isteyenler kesinlikle tarla destek parasına başvurmaları önerilmektedir. Ödemelerin ise her zaman olduğu gibi Ziraat bankası tarafından verildiğini belirtelim. Tarla destek parası için tüm işlemlerin Tarım gıda ve hayvancılık bakanlığı tarafından şahsen olarak yapılmaktadır. Başvurular da yine bu bakanlık üzerinden yapılıyor.

Tarla Parası Sorgulama

Ödemelerin ÇKS’ye göre yani çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptıranlara verildiği söz konusu. ÇKS kaydı olmayanlar kesinlikle ödenek alamıyor. Her yıl yenilenmesi gereken ÇKS ile devlet üzerinden hibe kredi ve nakit para almak mümkün. Başvuru esnasında ÇKS kaydını yenilemeyenlerin başvuruları olumsuz sonuçlanır. Bu nedenle ÇKS oldukça önemlidir hibe kredilerde en önemlisi de tarla destek parası için ÇKS kayıtlı şahıslara öncelik verilmektedir. İnternet üzerinden ÇKS kaydı yaptırdıktan sonra il ve ilçelerde bulunan Ziraat odasına giderek ilgili tutar olan aidatı yatırmanız talep edilir. En önemlisi de aidatı yatırmayanların işlemleri askıya alınıyor. Buna da dikkat etmenizde fayda olacaktır. Son aşamada ise Tarım il müdürlüğüne şahsen gidip size verilen evrakları eksiksiz bir şekilde doldurmanız ve teslim etmenizi isteyecekler. İlgili evraklardan biri de tarlanın bulunduğu yeri temsil eden muhtarın imzası ve mührü de olması şart. Yani tarla orada var mı yok mu diye!

Son dakika tarla destek parası haberlerine göre bu nakit paranın 2021 yılında da ödenecek olması. Mazot desteğinin yanında verilecek olan tarla destek paraları 2021 yılı için yüksek tutarlarda ödenmesi beklenmekte. Yıllık olarak yinelenen tarla destek parası, ekilen ürün cinsi ve dönüme bağlı hesaplanarak, farklı tutarlarda nakit paranın verildiği söz konusu. Yani bir kişi 10 bin TL alırken diğeri 50 bin TL alabilir. Zira hem ürün hem de tarlanın dönümüne göre şekilleniyor. Burada hükumet, çiftçilere tarlasında ekilen ürün ve dönüm miktarına göre hibe destek parası vermektedir. 2018 yılı destekleme paralarına baktığımızda ürün olarak 3Fındık Parası dekar başı 170 TL ödenecek. Meyve sebze desteği 50 TL, Sera desteği dekar başı 150 TL, Süs bitkisi dekar başı 100 TL olarak ödeme yapılacaktır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın