Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Devletin Verdiği Destekler

Ülkemizde üretime destek anlamında devlet, üreticilere bir takım destekler vermektedir. Özellikle 2020 yılı büyük hibe destek programları ile gündeme gelecektir. Bunlardan biri de tavuk çiftliği kurmak için devletin verdiği destekler. Zira çiftlik için devlet 30 bin TL hibe, faizsiz tavuk çiftliği kredileri ve tavuk çiftliği için düşük faizli kredi sunar.

Tavukçuluk Kredisi

Ülkemizde son yıllarda üretimi arttırmak ve vatandaşların kentlere göçünü engellemek adına bir takım farklı projeler yapılmaktadır. Bu projeler ile vatandaşların kentlere göçü engellenirken aynı zamanda kırsal alanda köylerde kalması sağlanmaktadır. Tabi bunun yanında köyde kalıp üretimi devam ettirmesi için bir takım desteklemeler de yapılmaktadır. Bu desteklemelerden bir tanesi tavuk çiftliği kurarak üretim yapmak isteyen kişileri kapsamaktadır. Biz de bu yazımızda tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimciler için devletin vermiş olduğu kredi ve desteklerden bahsedeceğiz.

Tavuk çiftliği işletmek büyükbaş ya da küçükbaş hayvancılığa oranda biraz daha zorlu bir işlem olabilmektedir. Çünkü 20-30 büyükbaş hayvanla ilgilenmek yerine 500-1000 tavukla ilgilenmek arasında sizin de tahmin edeceğiniz gibi büyük bir fark vardır.

Devlet son yıllarda üretim yapan, kendi fikrini hayata geçirmeye çalışan ve planlayarak iş yapan pek çok girişimciyi desteklemiş, desteklemeye de devam etmektedir. Çünkü ülkemizin son yıllarda üretime ciddi oranda ihtiyacı vardır. Bunu yapılan pek çok farklı projeden de görebilmekteyiz.

Tavuk Yetiştiriciliği Kimler Faydalanabilir?

Organik tavuk çiftliği kurmak isteyen kişiler devlet tarafından sağlanan bu destek ve kredilere hızlı şekilde başvurmuş ve bu alanda yapacakları girişimler ile ilgili proje sunarak devletten destek almayı hedeflemişlerdir. Böylece alacakları destekler ile ekonomik açıdan büyük bir rahatlama yaşayacak ve  işlerini gerektiği gibi inşa edip gerektiği gibi büyütebileceklerdir.

Salma tavuk yetiştirme devlet desteği, tavukçuluk kredisi gibi merak ettiğiniz konuları bu başlık altından ele almaya çalıştık.

Üretime dayalı olan yatırımlarda özellikle tavuk çiftliği gibi kuracağınız yeni bir işletmede destek alabilmeniz için gereken şartlar nelerdir ve bu desteği alabilmeniz için hangi kriterlere sahip olmalısınız bunlardan bahsedelim istedik.

Destek alabilmek için 18-65 yaş arası TC vatandaşı olan herkes gerekli şartları ve kriterleri yerine getirdiğinde bu desteklerden faydalanabilmektedir. Öncelikle çiftçi kayıt sistemi, hayvancılık kayıt sistemi gibi kayıt gerektiren alanlara kayıt olması gerekiyor. Bunların dışında girişim yapılacak konu ile ilgili bir yetkinliğinin olduğu ve işi bildiğine dair belge almış olması gerekiyor.

Tavuk Çiftliği Hibeleri

Organik tavuk çiftliği, salma tavuk yetiştiriciliği gibi pek çok farklı alanda hizmet yapan bazı firmalar bu alanda girişim gerçekleştirecek olan kişiler için anahtar teslim kümes kurulumu yapmaktadırlar.  Devletin bu alanda kümes hayvancılığına ilişkin verdiği destekler ikiye ayrılır birincisi; damızlık kanatlı üretimi yapacak kişiye verilen yatırım kredisi, ikincisi; damızlık kanatlı hayvancılık işletme kredisi olarak bilinmektedir.

Sonuç olarak bakıldığında çiftlik kurulumu üretime dayalı olduğu için devlet bu konuda çok avantaj sunar. Bu nedenle kosgeb üzerinden tavuk çiftliği ile kolayca ilgili hibe tutarlarını alabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın