Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Neler Gerekli, Devlet Destek Veriyor Mu?

Tavuk çiftliği kurmak istiyorum diyenler devletten karşılıksız nakit para kredi desteği için hibe alma şartlarının neler olduğunu, çiftliği kurmak için nelerin gerekli olduğuna merak sarabilir. Adı tavuk yetiştiriciliği olan bu girişimcilik ile para kazanmak mümkün. Hem yumurtasından hem de tavukların kendisinden gelir elde etmek oldukça basit. Tavuk çiftliği kurulumunun nasıl olduğunu ve devletin hibe veya faizsiz kredi verip vermediğini de yine buradan öğrenebilirsiniz. Anahtar teslim tavuk çiftliği konusunda önceki konumuzdan bilgi alabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Maliyeti

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var. Devlet üretim yapan her bireye veya şirkete tam destek vermektedir. Kosgeb aracılığı faizsiz kredilerden yararlanacağız gibi, hibe kredi alarak bunu yatırım niteliğinde çiftliğe yatırabilirsiniz. Bunun yanında çoğu bankalarda düşük faizli krediler vermektedir. Siz isteyen yeter ki, devlet yapsın! Ancak her bireye verilmediğini belirtelim. Konu hakkında tüm detaylara kosgeb sahip olsa da, edindiğimiz son bilgilere göre 2020 yılında da bireylere girişimcilik projesi adı altında faizsiz kredi ve hibe vereceğini belirtelim. Sizlerde bu hibe ve kredilerden yararlanmak istiyorsanız, başvurular başlamadan önce projenizi kafanızda belirlemeniz gerektiğini vurgulayalım.

Tavuk çiftliği kurulum maliyeti sanıldığı kadar fazla olmamakla beraber; kurduktan sonra organik yumurta satışı yapabileceğiniz gibi firmalara piliç satışı da yapabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi çiftlik sahibi iseniz bankalara başvuruda bulunabilirsiniz düşük faizli kredi için. Ama ortada henüz bir çiftlik yok ise kosgeb aracılığı ile çiftlik projesine başvurarak girişimcilik sertifikası adı altında hibe kredilerden yararlanabilirsiniz. Bu sayede çiftliği devlet tarafından kurulum için ödenek alabilirsiniz. Direk olarak hemen krediyi alamayacağınızı belirtelim. Zira devlet yıl için belirli sürelerde medya ile kosgeb aracılığı sayesinde başvuruları alır, girişimcilik sertifikasına sahip olan her birey bu projeye katılma hakkını elde etmiş olacaktır. Bu nedenle başvurular başlamadan önce illerinizde bulunan kosgeb il müdürlüğü telefon numarasını arayarak, bu sertifikayı almak için başvuruda bulunun. Peki her şey tamam ne kadar para gerekli ön kurulum için?

Tavuk Çiftliği Kurma

Her şey tamam sıra geldi çiftliğimizi kurmaya. Nereden başlamalısınız açıkçası gidip manuel bazda ürünleri alıp kurmak daha karlı olacaktır. Ancak iş sanıldığı kadar kolay değildir. Bu nedenle sizlere önerimiz prefabrik çiftlik kurulumu önerilir. Hem maliyeti az hem de beslenecek tavuk sayısı da orta düzeydedir. Bu nedenle temizlik yönünden sizleri fazla yormayacaktır. Kurulumdan sonra firmalar gelip size işin püf noktaları hakkında bilgiler sunacaklar.

Kurulumdan sonra çiftliğinizi sigorta yaptırmanızı öneriyoruz. Zira bir virüs halinde çiftlikteki tüm tavuklar heba olarak bütçeniz sıfırlanabilir. Bu nedenle sigorta olmazsa olmaz konular arasındadır. Sigortanın kapsamına baktığımızda ; Bakanlar Kurulu kararı ile kapsamı belirlenen, bio-güvenlik ve hijyen tedbirlerini almış tesislerde yetiştirilen kümes hayvanları, aşağıda belirtilen kriterlere uygun olarak yapılacak risk değerlendirmesi sonucunda sigortaya kabul edilir. Bu arada tavuk çiftliği kurulumunda bir takım araçlara ihtiyacınız olacaktır bunlara bakmak istersek ;

  • Tavukları işleyecek makineler
  • Tavukları beslemek için besleme ve sulama ekipmanları
  • Tavukların atıkları için ekipman
  • Bir hastalıkta mücadele edebilecek sistemin kurulması
  • Tavukların civciv çıkarmalarını güvenli olması açısından kuluçka makineleri

Tavuk Çiftliği Destekleme

Tavuk çiftliğinde tavukların sayısı önemlidir 30 bin tavuk için kurulum maliyeti 225 bin / 250 bin TL arasında değişiyor. Kullanılan malzemeler ne kadar kaliteli olursa fiyat daha da artacaktır. Buna göre getiri olarak hesaplandığında günlük size kar marjı minimum 1750/ 2000 TL arasında değişiyor. Aylık bazda karı çiftlik sahipleri ile konuştuğumuzda 40 bin TL den aşağı kalmadığı belirtilmiştir.

İşte bunlar sizlerin yön haritanızı belirleyecek kısımlar. Bir de bu çiftliği açmak için devletin esas kıldığı şartlar ve evraklar bulunuyor işte diğer detaylar;

1.Başvuru Beyan Formu (kosgebden alınıyor)

2.İmza Sirküleri (Noterden alınır – imza sirküsü ücreti)

3.Aylık Sigorta Prim Bildirgesi Örneği (SGK kaydı)

4.Sorumlu Müdürün Adı Soyad, TC Kimlik No su ve Sorumlu Müdür Sözleşmesi beyanı

5.İşletme Belgesi “50 veya daha fazla kişinin çalıştığı işletmeler için”

6.İşyeri Hekimliği Belgesi “50 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeler için” “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan”

7.İtfaiye Raporu (Ruhsat başvurusunda İtfaiye Daire Başkanlığı’na başvuru yapıldığına dair belge istenir. İtfaiye Raporu alınmadan ruhsat düzenlenmez.)

8.Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası (yanıcı, parlayıcı, patlayıcı, yakıcı maddeler)

9.Mülk sahibi ise Tapu bilgileri beyanı, Kiracı ise kira sözleşmesi (Tapu bilgilerinin doğruluğuİdare tarafından teyit edilecektir)

10.Tesisin Bulunduğu Parsele Ait İmar Durum Belgesi (Yeni tarihli ve onaylı olacak veya değişiklik yoktur ibaresi ile güncel tarihle onaylanmış olacak)

11.İlgili Belediyeden işletmenin bulunduğu parsele ait uygulama imar plan notları (Gerek duyulan işyerlerinden istenir)

12.Yapı Kullanma İzin Belgesi (İlgili Belediyeden aslı gibidir onaylı örneği)

13.İlgili Belediyenin “ Yapı ruhsatı ve eklerine uygundur” ibaresiyle onayladığı, ölçekli yeni tarihli Vaziyet Planı,ölçekli makine yerleşim planı

14.Yapı Ruhsat Eki Mimari Proje (İlçe Belediyesince onaylı)

15.Kapasite Raporu

16.İş Akış Şeması ve Açıklama Raporu (Üretim prosesi ile ilgili bilgileri içeren, kaşeli, imzalı, tarihli)

17.Şehir şebeke suyu bulunmayan yerlerde içme ve kullanma suyu teminiyle ilgili belge, suyun bakteriyolojik-kimyasal analiz raporu,şehir şebekesi bulunan yerlerde şebekeye bağlı olduğuna dair yazı veya su faturası

18.İçme Suyu Havzasında Bulunan Tesislerden Su Genel Müdürlüğü’nün Uygun Görüşü

19.Çevre İzni; ruhsat başvurusunda İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvuru yapıldığına dair belge istenir.

20.ÇED Yönetmeliği kapsamında bulunuyorsa nihai ÇED Kararı (ÇED Raporu veya Proje Tanıtım Dosyası ilave edilecek)

21.Çevre Kirlenmesini Önleyecek Tedbirler Hakkında Rapor (kaşeli, imzalı, tarihli)

22.Karayolunda yer alan tesislerin için İlçe Belediyesince alınacak Geçiş Yolu İzin Belgesi

23.Tehlikeli atıklarla ilgili lisansa tabi ise belgesi

24.Ruhsat Harcı/Ücret

Tavuk Çiftliği Kredi Başvurusu

Çiftlik kurulumu için devlet karşılıksız para (hibe kredi) verdiği gibi, başvurusu kabul edilmeyenlere bile faizsiz kredi vermektedir. Üstelik bu krediden yararlandığınız da sizlerin geri ödemelerini 1 yıl erteliyor ve toplamda 7 yıl da ödeme imkanı sağlıyor. Faizsiz kredilerde 2019 için maksimum tutar 100 bin tl olurken, 2020 yılı faizsiz krediler için 200 bin tl ye çıkarılacak. Bununla beraber tüm işlemleri kosgeb üstlenecek olup başvurularda bu sistem üzerinden yapılacaktır.

Bankalar ise düşük faizli kredi verme niyetinde. Hemen tüm bankalar tavuk çiftliği veya yumurta bayisi olmak isteyen bireylere ve şirketlere, düşük faizli kredi sunar. Faiz oranları %1 in altında olmasa bile oldukça uygundur diyebiliriz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın