Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti 2021

Kosgeb destekleri ve hibelerden yararlanmak isteyenler iş planı örnekleri arasında tavuk çiftliği kurulum konusunda başvuru yapabilir. Bu nedenle tavuk çiftliği kurulum maliyeti 2021 yılı için aşağıdaki maliyet tablolarına bakabilirler. Söz konusu tavuk çiftliği kurulumda hem tavukların yumurtasından hem de etinden faydalanmak mümkündür.

Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti

Günümüzün en karlı iş fikirlerinden birisi tavuk çiftliği kurmaktır. Tavuk yetiştirmeye ya da yumurta ticareti yapmaya göre özellikleri değişen bu çiftliklerin mutlaka profesyonel yardım ile gerekli özelliklerde kurulması gerekir. Tavuk çiftliği kurmak isteyen birisinin ilk olarak ne tür bir çiftlik kurmak istediğine karar vermesi gerekir. Salma, gezen tavuk ya da yumurta tavukları için değişik özelliklerde çiftliklere ihtiyaç duyulur. Bu nedenle yapılması planlanan ticarete karar verilip daha sonra çiftlik kurulması gerekir.

Tavuk çiftliği kurulum maliyetini etkileyen diğer faktör ise çiftliğin yapısıdır. Bazı profesyonel hizmet veren firmalar, prefabrik olarak tavuk çiftliği kurulumu yapmaktadır. Kararınızı verdikten sonra siz de bu tür bir firma ile anlaşıp hazır kurulum olarak tavuk çiftliğine sahip olabilirsiniz. Prefabrik tavuk çiftliği kurulum maliyetleri üretim kapasitesine göre değişiklik gösterir. Bütçenize göre tavuk sayısını belirleyip hazır tavuk çiftliği hizmeti alabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kurulum Aşamaları

Prefabrik tavuk çiftliği hizmeti almadan bir çiftlik sahibi olmak için gerekli olan ekipmanları ayrı ayrı temin etmeniz gerekir. Sıfırdan bir tavuk çiftliği kurmak için;

  • Yeterli sayıda yumurtlama özelliği olan tavuk
  • Tavukların rahat bir şekilde yumurtlaması ve bu yumurtalardan yavru çıkıp üremeleri için kuluçka ekipmanları
  • Verimli ve güçlü olmaları için tavukları besleme ve sulamaya yarayan ekipmanlar
  • Üretilen tavukların kesimleri için tavuk işleme makineleri
  • Çiftliğin hijyenik olması için atık tasfiye ekipmanları
  • Tavukların hastalanması ya da haşereler tarafından zarara uğramaması için önleyici ekipmanlar temin edilmelidir. Bu ekipmanların temin sırasında tavuk çiftliğinin büyüklüğüne göre makineler alınması ve tavukların sayısına göre ekipmanların temin edilmesi gerekir.

Tavuk çiftliklerde kullanılan ekipmanlar kadar çiftliğin alanı da son derece önemlidir. Tavukların serbest bir şekilde dolaşıp karınlarını doyurabilmesi için çiftlik arazisinin verimli olması gerekir. Bu şekilde olduğunda tavuklar arazideki küçük otlardan da beslenebilir, böylelikle çiftlik masraflarından tasarruf edilebilir. Çiftliğin kurulması ve hizmet vermesi esnasında tasarruf sağlamak için sürekli temin edilmesi gereken hizmetler ya da malzemelere yakın bir alanda kurulması gerekir. Doğru yerde, doğru hizmet ile kurulan bir tavuk çiftliğinden kısa sürede kazanç elde etmeye başlayabilir, kısa sürede kurulum maliyetini kazancınız ile elde edebilirsiniz.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın