Tc Kimlik No İle Dul Ve Yetim Aylığı Sorgulama

Tc kimlikle dul ve yetim aylığı sorgulama işlemlerinizi artık edevlet çatısı altında kolayca sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz. Bunun için sizlere sadece edevlet şifresi gereklidir. Bunun için şifreniz yok ise sizlere en yakın PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında bir e-devlet şifresi satın alabilirsiniz.

Dul Ve Yetim Aylığı

Muhtaçlık dul yetim maaşı işlemlerinizi artık turkiye.gov.tr adresine girerek yapabiliyoruz. Öncelikle bu işlemi bizlere sunan devletimize çok teşekkür edelim. Zira bu bilgilere erişmek için önceleri dilekçe ile müracaat edip günlerce dilekçenin cevabını bekler dururduk. Ancak gelişen teknoloji sayesinde artık tüm işlemler tek çatı altında ve hızlı olarak vatandaşlara sunuluyor.

Başvuru sonuçlarınızı öğrenmek için ;

https://www.turkiye.gov.tr/muhtac-dul-ve-yetim-maasi-basvurusu

yukarıdaki adrese şifreniz ve tc kimlik no ile giriş yapıp bakarak öğrenebilirsiniz. Dul ve yetim aylığını alabilmeniz için ölüm veya vefat eden kişinin eşine bağlanan bir maaş türüdür. Çocuklarına ise bağlanan yetim aylığıdır. Çocukların sayısı ve durumu baz alınarak dul ve yetim aylığı şartlarını taşıyanlara hızlıca bu maaşların bağlandığını görüyoruz. Yukarıdaki kısımdan maaşın bağlanıp bağlanmadığını öğrenebilirsiniz. Genelde baba öldüğünde anneye ölüm aylığı bağlanır. (Baba emekli ise veya sgk, bağkurlu ise) Çocuklarına da ölme durumu sonrasında yetim aylığı da bağlanabilir.

Dul ve yetim aylığı ne kadar sorusunda ; kişi sayısına göre oranlar ve miktar değişmektedir. Eğer 1 kişi alacak ise %50, 2 kişi alacak ise % 80 3 kişi dul yetim aylığı alacak ise % 100 oranında ödeme gerçekleştirilmektedir. Dul yetim aylığı oranları, sadece dul eş olması durumunda % 75, ancak dul eşim devlet memuru olması ya da çalışıyor olması durumunda bu oran %50 olarak belirlenmektedir. 1 eş ve 1 çocuk olması durumunda eş %50 çocuk % 30, 1 eş 2 çocuk olması durumunda eş %50 çocuklar %25’er oranında aylık alabilmektedirler.

Dul Yetim Aylığı Başvurusu

Başvurular bağlı bulunduğunuz il veya ilçelerde bulunan sosyal güvenlik kurumuna yapılıyor. SGK’ya gidip gerekli olan evrakların neler olduğuna bakıp onları hazırlayıp teslim etmeniz gerekiyor. Bu durum genelde sigortalı olan veya emekli olanların, ölüm durumlarında ilgili şahısların sosyal güvenlik kurumuna başvurmaları durumunda alınıyor. Başvuruların nasıl yapıldığına bakmak istediğimizde

  • Yeni sistemde internet üzerinden emeklilik talebi başvurusundan SSK ve Bağ-Kur’lular yararlanacak.
  • Alttaki bağlantıdan e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıkdan sonra tahsis talep formu önünüze gelecektir. Formu doğru bir şekilde doldurarak emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
  • Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Yapmak için Tıklayınız

  • Üstdeki bağlantıdan e-Devlet sitesine giriş yaptıkdan sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısına tıklayınız. Daha sonra “e-Devlet Şifresi” bölününü tıkladıkdan sonra “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifrenizi” yazarak Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu ekranına erişebilirsiniz.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın