Tc Kimlik Numarası İle Çocuk Parası Sorgulama 2021

Tc no ile çocuk parası sorgulama yapmak için öncelikle bir edevlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. Bunun için il veya ilçelerde bulunan PTT’ye giderek TC kimlik kartınızı göstermeniz durumunda sizlere edevlet şifresi verilecektir. Bu sayede tc kimlik numarası ile çocuk parası sorgulama işlemine geçmiş olacağız.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Her anne ve babanın aklında devletin ödediği çocuk parası diğer adı ile doğum parası olarak adlandırılan ödeneklerin ne kadar olduğu ve nereden alınabileceği soruların yanıtları yatmakta. Ancak bir çok birey bırakın başvuru yapmayı, paranın miktarını dahi bilmemekte. Hali ile devletin ödeyeceği paradan mahrum kalan ailelerin sayısı da oldukça fazla. Bu nedenle sizlere doğum parası nereden alınır, çocuk parası ne kadar, çocuk parası alma şartları ve çocuk parası için neler gerekli evrakları dahilinde belirteceğiz. Başvurular için ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, ilçelerde ise kaymakamlık binalarının içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

Çocuk parası tutarlarına baktığımızda geçen yıl için ödenen tutarların çocuk sayısı ile doğrudan artığı görüldü. Buna göre ; Birinci çocuklarından dolayı 300 TL, İkinci çocuklarından dolayı 400 TL, Üçüncü ve sonraki çocuklarından dolayı da 600 TL ödenek veriliyor. Bunlara ek olarak süt parası yardımı olarak da 125 TL ödenmektedir. İlgili tutarların 2021 yılı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından artırılması gündemde. Buna göre ; zamlı çocuk parası 2021 yılı için şu tutarların gelmesi bekleniyor.

  1. çocuk parası 400 TL
  2. çocuk parası 500 TL
  3. ve daha fazlası için 800 TL verilecek gibi.

Çocuk Parası – Süt Parası Alma Şartları

Öncelikle süt parası alma şartları arasında annenin veya eşinin sgk veya bağkurlu olması ve 120 gün prim ödeme şartı aranmakta. 15 mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklara ödeme yapılmaktadır. Misal bu tarihten sonra 3. çocuğu doğurtan anneye 3 çocuk parası ödenir. Bu yardımdan TC ve mavi pasaportlu olan hanımlar yararlanabilir. Ayrıca bu ödenek hacizli işlemlere tabi tutulmaz.

Bildiğiniz gibi son yıllarda ülkemizdeki annelere bir çok imkan tanınmıştır. Çocuk parası, doğum parası derken süt parası hatta bez yardımı gibi önemli ihtiyaçların da giderilmesi için ödenekler hızlıca artırıldı. Bunlardan biri de çocuk parası diğer adı ile doğum parası olarak gündeme geldi. Tc no ile doğum parası sorgula yapmak isteyenler aşağıdaki alanlardan öğrenme imkanına sahip olacaklar.

https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

Söz konusu çocuk parası ödemeleri PTT aracılığı ile annenin TC kimlik numarası üzerinden verilmektedir. Anne, ödemenin gelip gelmediğine edevlet uygulaması üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresine kendi şifresi ile giriş yaparak öğrenebilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın