THYAO 2020 Beklentileri

Ülkemiz için 1 haziran 2020 birçok sektörün virüs salgını sonrasında normalleşme adımının atılması ile büyük öneme sahip oldu. Türk hava yolları (thyao) sorunların kalkması ile dikkatleri yeniden üzerine çekmeyi başardı. Peki yatırımcılar, 2020 yılında türk hava yollarından neler bekliyor? THYAO 2020 Beklentileri neler?

THYAO Son Durum Ne?

01.06.2020 tarihi itibari ile 12.76 ile kapatan ve son bir aylık süreçte 10.62 den gelen THYAO, bir süre daha pozitif ayrışabilir! Sonrasında dinlenmeye çekilme ihtimali var. Bildiğiniz gibi covid-19 virüs salgını, global ülkelerde kalıcı hasara neden oldu. Çoğu ülkenin sağlık alt yapısını yetersiz kalırken, kimi dünya ülkeleri bu sorunun hala kalıcı olmadığına inanmış ve virüsü yok edecek aşı çalışmalarına bile katılmamıştı. Acaba bu virüs salgını; Çin – ABD ticari savaşı sonucu mu çıktı yoksa başka bir şey mi? Konumuza dönersek THYAO, 2020 yılı başlarına kadar bir önceki sene kıyasla çok iyi durumda sayılırdı. Öyle ki,

Türk hava yoları ülkemizin dünyadaki gururu markamız, en hızlı büyüyen şirketlerinden olmasına rağmen piyasa değeri çok anlamsız şekilde yerlerde sürünüyor. Şirketin satışları artıyor, doluluk oranları gayet iyi, bilet fiyatlarına baktığımızda yüksek olmasına rağmen talep çok yüksek. Örneğin Abd’ye olan uçuşlarada doluluk oranları %90, avrupaya olan uçuşlarda %85, diğerlerinde ortalama %78 yani bu oranlarla uçuş yapan bir hava yolları şirketinden bahsediyoruz!

Diğer olumlu olan ise iç hatlarda da özellikle yeni havalimanlarının etkisiyle ve önümüzdeki dönemlerde Antalya gibi açılacak havalimanlarının etkisiyle çok hızlı bir büyüme olacağı kesin. Thy’ları sadece bir hava yolu şirketi olarak görmeyin.Çok değişik yine havacılık alanında çeşitli iştirakleri vardır. Yer hizmetleri,kargo,ikram hizmetleri, otelcilik gibi sektörlerde. Diğer taraftan iştirak ettiği iki önemli marka vardır Sun ekspres ve Anadolu jet gibi.

Son gelen çeyrek bilançolar da ise THYAO büyük zarar açıklamıştı. Ancak zararın beklentilere paralel olarak geldiğini belirtelim. Bakın arkadaşlar vergi dairesine açıklanan kar zarar rakamıyla spk mevzuatına göre açıklanan veriler arasında çok büyük farklar olabilmektedir. Özellikle de hava yolu şirketlerinde. Bunun nedeni spk mevzuatına göre olan bilançoda uçakların değerlemesi yaptırılır nihayetinde Thy’lerinin duran varlıklarının büyük kısmı uçaklardan oluşuyor.Bu nedenle burada çok büyük kar yazılabiliyor.

THYAO 2020 Beklentileri Neler?

Beklentilere göre 2. çeyrek bilançolarının da negatif ayrışması muhtemel. Bir de şu var uçak bilet fiyatları, normalin üzerinde seyretmek nedeni de virüs tedbirleri kapsamında yolcu sayısı ve oturum düzeni. Bunlar arasında en önemlisi de uçuşların bugüne kadar kapatılması idi. Ancak 1 haziran 2020 itibari ile uçuşlar açılmış bu da herkesin beklediği gibi pozitif ayrışmanın devam edeceği yönde.

Uzun vadeli yatırımcıların bu gibi kriz ortamındaki fiyatları es geçmemesi gerekiyor ki, sonraki süreçlerde elimizde güçlü fiyatlar olsun. THY, ülkemiz için son derece önemli şirketler arasında olup, her yatırımcının üzerinde sürekli olarak düşündüğü uzun vadeli şirketler arasında.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın