Tio Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? (En İyi Cevap)

TİO belgesi nedir? yani açılımıyla; Taşıma İşleri Organizatörlüğü ile anılan bu belge ne işe yarar? nasıl alınır? gibi soruları cevapladık.

Tio belgesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen bir yetki belgesidir. Bu belge taşıma işleri organizatörü yönetmeliğine göre verilir. Taşımacılık şirketleri bu belgeyi almaya hak sahibidir. Belirtilen taşımacılık şirketleri bu belgeleri alabilir;

 1. Karayolu taşımacılığı yapan şirketler,
 2. Deniz yolu taşımacılığı yapan şirketler,
 3. Hava yolu taşımacılığı yapan şirketler,
 4. Demir yolu taşımacılığı yapan şirketler Tio belgesi alır.

Bu belgenin lojistik firmaları tarafından alınabilmesi mümkündür. Belge ile birlikte taşımacılık yapan firmalar fatura düzenleme işlemlerinde veya diğer ihtiyaçlarında organizatörlük belgesini alarak işlemlerini yerine getirir. Organizatörlük belgesi olmadan taşımacılık faaliyetlerinin birçoğu yapılamaz. Yönetmelikte geçen bu belge ile birlikte taşımacılık faaliyetleri prosedüre uygun bir biçimde gerçekleşir.

Tio onay belgesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından alınır. Belgenin verilebilmesi için taşımacılık sektöründe herhangi bir firmanın işletmesine sahip olmak gerekir. Ticari unvan ve açık adresi ile ticaret sicil numarası ve vergi dairesi numarası yetki belgesinde gösterilir. Buna ek olarak yetki belgesinde geçerlilik tarihi ve yetki belgesi numarası bulunur. Taşımacılıkta yapılan faaliyetler kapsamında yetki belgesindeki bilgiler alınarak işlenir. Bu sebepten dolayı yetki belgesi işlem yapabilmek için güncel olmalıdır.

tio belgesi nedir?

Tio Belgesi Nasıl Alınır?

Tio belgesi nedir? ve en kolay nasıl alınır? Belge sahibi olmak isteyen kişiler faaliyet gösterdiği taşımacılık sektöründe çeşitli organizasyon işlerini yürütebilmek için Ulaştırma Bakanlığından bu belgeyi almalıdır. Tio belgesi yalnızca Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilir. Bakanlıktan almak için gerekli şartların taşınması gerekir. İstenen birtakım şartlar şu şekilde sıralanabilir;

 1. Belgenin alınabilmesi için firma sermayesinin en düşük oranda 300.000 TL olması gereklidir.
 2. Taşımacılık faaliyetleri gösteren hizmetlerden herhangi birine sahip olan firmalar ticari sicile kayıtlı olmalıdır.
 3. Belgeyi alan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve şirketin Türkiye’de faaliyet göstermesi gerekir.
 4. Taşımacılık faaliyeti yapan şahıs ya da ortaklı şirket firmaları bu belgeyi almaya hak kazanır.

Tio Belgesi Fiyatları Nedir?

Tio belgesi nedir? ve bu belgenin fiyatlandırması nedir? Bakanlığın belirlediği ücretlerle resmi gazetede yayınlanmaktadır. Resmi Gazetede yayınlanan Tio belge fiyatı en az beş yıl süreyle geçerlidir. Firmalar ödemeyi yaparak belgeye sahip olabilir. Ayrıca ödeme yaparken bazı firmalar indirimlerden yararlanabilir. Bu indirimler yetki belgesinin geçerlilik süresine göre değişir. Bazlı geçerlilik süresine göre yüzde orandaki indirimler şu şekildedir;

 1. Yönetmeliğe göre beş yıl ve daha az geçerlilik süresi bulunan şirketler bir dahaki belge yenilemede de %50 indirim uygulamasından yararlanır.
 2. Bir önceki geçerlilik süresi beş veya on yıl arasında olan şirketler için yeni belge oluşturma işlemleri %60 indirimli yapılır.
 3. Geçerlilik süresi geçmiş yıllarda on seneden fazla olan işletmeler ise yenileyecekleri belgelerde %70 indirimden faydalanabilir.

Tio belgesi fiyatları en son belirlenen başvuru ücreti ile birlikte 273.244,00 TL civarında olmaktadır. Bu ücret taşıma işleri organizatörü yönetmeliğinde resmi gazetede yayınlanmıştır. Her beş yılda bir ücrette artış gözlenebilir.

YouTube video

Genel adlı kategorimize göz atmayı unutmayınız.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın