Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Neler?

Büyük anneye torun bakma maaşının verilecek olmasından dolayı, ülkemizde yaşayan büyük bir kesim torun bakma maaşının şartlarını ve başvurunun nasıl yapılacağını öğrenmek istemekte. Bizde konu ile bakanlık ile yaptığımız temaslarda ” Torun bakma maaşı ” hakkında çok özel bilgilere ulaştık. Bu sayede artık büyük anneler (nineler), torunlarına baktıkları için bakım maaşı alabilecek !

Yapılan imzaların sonrasında pilot il olan İstanbul ve Bursa üzerinden ilk etapta başvuru sayısına göre müracaatlar alınacak. Müracaatlar ekim 2020 ayında yapılacak. Pilot il sayısının 2 olması ve bu sayının tartışılması sonrasında pilot il 81’e çıkarıldı. Toplamda 81 ilin genelinde 106 bin büyük anneye ayda 425 lira ödeme yapılacak.

Torun Bakan Nineye Maaş

2017 başlarında bir anda ortaya atılan ve toplumun büyük bir beğenisi toplayarak, projenin gerçekleşmesini bekleyenlere müjdeli haber geldi. Yapılan imzaların ardından pilot illerin belirlenmesi ve büyük annelerin sayısının da artırılmasının ardından maaş tutarları da belirlendi. İlk etapta neneye aylık 425 lira ödeme yapılacak.

Torunların bakımını üstlenen anne anneye veya baba anneye verilecek bakım maaşı, İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Bursa, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep üzerinden alınacak. Toplamda büyük anne başvuru sayısına paralel olarak sadece 6 bin kişiye torun bakma maaşı verilecek.

Takip edecek kurumunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı uzmanlığı takip edecek. Konu hakkında maaş alacak olan bireylerin evlerine her ay düzenli olarak bir ekip kontrol ederek rapor sunacak. Ortaya çıkacak olan mali tablonun sermayesinin ödenmesi için İşkur ve projeye üstlenen kurum karşılayacak.

Torun Bakma Maaşı Alma Şartları 2020

Şartlar arasında çok fazla detay olmamasına rağmen öğrenmek isteyenler yazıyı okumaya devam edebilir.

  • Başvuru talepleri halen güncelleniyor şubat 2020 sonunda son rütuşlar yapılacak. Ve Ekim 2020’de başvurular alınacak.
  • Annenin 1 yıl öncesine kadar sigortalı olması
  • Annenin 2 asgari ücret tutarından daha az gelire sahip olması yani 1404*2 eşittir 2808 TL altı olması gerekiyor.
  • Hane gelirinin de 3 asgari ücretten az olması yani 3*1404 eşittir 4212 lira altı olması gerekiyor.
  • Öncelik gelir düzeyi düşük ailelere verilecek.
  • Çocuk için ise yaşının 1 yaşı geçmemesi gerekiyor.
  • Başvurular form ile yapılacak olup, iller bazında İşkur ve SGK kurumu üzerinden alınacak. Bunun yanında bu adresten de başvuru kabul ediliyor. https://buyukanne.csgb.gov.tr/#/app/giris
  • Maaş tutarı 425 lira olup 12 ay boyunca verilecektir. Sonrası için şuanda maaş verilmeyecektir.
İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın