Trüf Mantarı Nasıl Yetiştirilir? (Trüf Mantarı Satışı)

Trüf mantarı satışı konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler, trüf mantarı nasıl yetiştirilir, kosgeb mantar üretimi destekleri dahilinde tüm bilgileri buradan öğrenebilir. Bildiğiniz gibi kosgeb üretim konusunda destek almak isteyenlere hem hibe para veriyor hem de faizsiz kredi taleplerini sunarak, üreticilere büyük destek olmakta. Hem lezzetli hem de tüm besin değerleri içerisinde bulundurması nedeni ile mantarlar arasında dikkat çeken bir türe sahip. Görüntüsü itibari ile kara elmas olması rengin siyah olmasından geliyor. Trüf mantarının bilinen 72 adet türü olmakla beraber, lezzet açısından değerli olması nedeni ile başta Fransa olmakla beraber, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde fazlası ile bulunur.

Gelişmesi esnasında hassas bir doğal dengeye ihtiyacı vardır ve yaz sağanakları, uygun ölçüde nem sağladığından trüf için idealdir. Çok kuru geçen yaz ayları ise mantarın kurumasına neden olmaktadır.

Trüf Mantarı İle Para Kazanma

Girişimci olarak bu mantar hakkında bir şeyler yapmak isteyenler öncelikle trüf mantarının üretimi ve satışına odaklanmalı. Zira ilaç sanayisinde kullanılan bu mantar, ilaç firmaları tarafından fazlası ile satın alınmaktadır. Ağaçların genelde kök kısımlarında üretilen bu mantar türlerinde, nemli yerlerde çıkması ile hızlıca üretilmesi söz konusu. Trüf mantarı geleceğe yönelik bir yatırım aracı olarak görülebilir. Üretim sonrasında satış pozisyonu alarak birçok ilaç firmaları ile temas kurduğunuzda sürekli sipariş alabilirsiniz. Bu nedenle bu işe başlamadan önce trüf mantarı nasıl yetişir, trüf mantarını kime satabilirim sorularına yanıt aramanızda fayda olacaktır.

Trüf mantarı satışı ülkemizde meşe ağaçlarının altında ve göbeklerinde çıkması, yerin altında 5 ile 15 cm altında da çıkması ilginin bu mantar türüne gitmesini sağlıyor. Normal mantarlar genelde hatta çoğu yer üzerinde yetişir ancak toprak altında yetişen trüf mantarı, bu özelliği ile farklı kılınıyor. Trüf mantarı dünyanın bir çok bölgesinde yetişiyor ülkemizde ise genelde Akdeniz bölgesi hava şartları ideal olduğu bu bölgelerde daha fazla görülür.

Trüf mantarı satışında mantarın temizliği ve kalitesine göre 100 ile 1500 euro arasında kg. satışının olduğunu söyleyebiliriz. Yani buna yatırım yaparak, hasat zamanı güzel getiri sağlamak mümkün.

Trüf Mantarı Yetiştirmek İstiyorum

Bu işe girmek yani başlamak isteyenler öncelikle belirli bir arazi olması gerekiyor. 1 dönümün size maliyeti 3000 TL olabilir. Buna bir de kendi emeklerinizi verdiğinizi düşünelim. Bu 1 dönümlük arazi de mantar çeşidi yapabileceğiniz gibi ayrı bölmelerde farklı mantarlarında üretimi yapılarak gelir kapısı daha da fazla olabilir.

Trüf mantarı karlı mı? Sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir ; ülkemizde bir işe girildiğinde ilk kez orada yapılıyorsa çok kar getiriyor. Ancak çeşitlilik artınca ne yazık ki size düşen payda azalacağından gelir az olabilir. Ülkemizde şuanda trüf mantarı ihtiyacı fazla olduğu için ve devletin de kosgep aracılığı ile buna destek vermesi nedeni ile oldukça karlı ve başarılı bir yatırım aracıdır. Trüf mantarı üretim kazancına bakıldığında üzerinde bulunan arsa büyüklüğüne bağlı olarak gelir daha da fazla olabilir. Mantar kendini yenilediği için her yıl kar marjı daha da artacaktır. Zaten şuan da piyasa değerine bakıldığında 100/ 1500 euro arasında değişen fiyatları görüyoruz.

Trüf mantarı yetiştirmek için konu hakkında bilgi ve araştırma yapmanız gerekiyor. Zira mantar her ortamda yetişmediği gibi bunun hasat zamanında yapılması gerekenler ve ilaçlama konuları da yer alıyor. Ektim biçtim hemen gelir getirsin mantığı ile hareket etmeyin varsa çevrenizde biyoloji öğretmenleri ve araştırma görevlilerinden destek alın.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın