Türkçe Olmayan Kelimelerle İsimlendirilmiş İsimler

Piyasada Türkçe bildiğimiz aslında Türkçe olmadığı halde yabancı isimler ile adlandırılan bir çok iş yeri adları bulunuyor. Bu nedenle bireyler, Türkçe olmayan kelimelerle isimlendirilmiş dükkan isimlerini merak edebilir. Bunlara alışveriş merkezi isimleri de eklendiğini belirtelim.

Türkçe Olmayan Dükkan İsimleri

Etrafta gezinirken iş yeri levhalarına baktığınızda farklı kelimeler ile birleştirilmiş yabancı dükkan isimleri görüyoruz. Türkçe olmayan dükkan isimlerini kullananların sayısı da oldukça fazladır. Hem güzel görünüyor hem de iş yerini daha trend ve prestijli gösterildiği çevrelerce belirtilmiştir. Ancak dil uyumuna uymayan bu kelimeleri kullandığınızda kendi kimliğinizden uzaklaşacağı da bilinen gerçekler arasında. Peki nedir bu Türkçe olmayan dükkan isimleri?

-Watsons,
-Zara,
-Madia Markt,
-Mc Donalds,
-Apple,
-Samsung,
-Colin’s,
-Nike,
-Adidas,
-Us Polo,
-Bellona,
-Hilton,
-Ikea,
-Deichmann,
-Nine west,
-Shoebox,
-Mothercare,
-ToyzShop,
-Benetton

Şeklinde sıralayabiliriz. Ayrıca bir çok kitaplarda değişik dükkan isimleri de geçmektedir. Genele baktığımızda yukarıdaki markaların fazlası ile tutulduğu görülmüştür. Aşağıdaki markalar da örnek verilebilir yabancı iş yeri isimleri için;

– Seven Hill (giyim mağazası) – LC Waikiki (giyim mağazası) – Astoria AVM (alışveriş merkezi) – Cem Rent a Car (araç kiralama dükkanı) – Sidar Cafe (kafe- kahvehane) – Yüksel Computer (Bilgisayar dükkanı) – Can Copy Center (Fotokopi merkezi) – LetGo (Alışveriş sitesi)

Görüldüğü üzere bu kelimeleri okuduğunuzda aslında gündelik hayatında karşılaştığın kelimeler olduğunu göreceksin. Bu markaların insanların hayatlarında önemli yer edinmeyi başarmıştır. Zira firma adı ile yapılan işler reklam ile birleştirildiğinde ve kullanıcı defalarca kullandığında kolay kolay akıllardan çıkmıyor! Diğer örneklere de bakarsak

Shop
Lc Waikiki
Perime mall
Palladium
Morven
Restaurant
Chicken
Shop
Cafe
Pierre Cardin
Deichmanm

şeklinde sıralayabiliriz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın