2020 Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası Başvuruları

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin, devletten hibe ve faizsiz kredilerden yararlanması için kosgeb’in başlattığı uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarına katılmaları gerekiyor. Buradan alacakları girişimcilik sertifikası ile hem hibe hem de faizsiz kredi alabilirsiniz. Kosgep her yıl girişimcilik sertifikasını almak isteyenlere bu fırsatı sunarak, zamn kaybetmeden kendi işini kurmak isteyenlere destek olmaktadır.

Uygulamalı Girişimcilik Kursları 2020

Tarihlere baktığımızda 2020 yılı için şubat ayında kursların başladığını görüyoruz. Girişimcilik sertifikasını almak isteyenlerin şuna dikkat etmesi gerekiyor. İl geneli başvurular alınıyor ve katılım sayısı sınırlı olduğu için erken davranmanız gerekiyor. Uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde katılım sayıları 60 ile 120 arasında değişiyor. Çoğu illerde bu sayının 60 olduğunu söyleyebiliriz. Hatta küçük illerde bu sayı 30 a kadar olabilir.

Uygulamalı girişimcilik sertifikası eğitimi yurt içi ücretsiz olduğunun altını çizelim. Kosgeb resmi sitesinde de açıklamalara göre bu eğitimlerin ücretsiz olduğu bazı illerde sürenin 1 haftada bazılarında ise 2 haftada tamamlandığı bilgisi gelmiştir. Bu eğitimin net tarihlerine şuradan bakabilirsiniz.

http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste

Kosgeb kredilerinden veya kurslarından yararlanmak isteyen vatandaşlar veya kobiler, kosgebin desteklediği sektörlere yani iş alanlarının 2017 yılı esas alınarak hangileri olduklarına karar verebilir ve bakabilirsiniz. Öncelikle şunu bilmenizde fayda vardır ; kosgeb desteklemediği alanlara veya sektörlere kredi onayı vermez. Yani bir iş dalında başarılı iseniz ve devletin desteklediği kredilerden faizsiz bir şekilde yararlanmak için kosgeb’e başvuru yaptığınızda olumsuz yanıt alabilirsiniz!

Kosgeb Destek Alabilecek Faaliyet Alanları 2020

Kosgeb sizlere faaliyet yani iş alanları konusunda resmi sitesinde nace kodlarını vererek ilgili kodun karşısında yazan iş türünü seçmenizi talep edecektir. Yeni iş fikirleri konusunda kosgeb kurslarını katılarak ücretsizce bilgi sahibi de olma fırsatını sunar. Bunun yanında hibe verilen sektörler (karşılıksız kredi) hakkında da önemli bilgi paylaşımında bulunmaktadır…

Yaşınız 20 ve üzerine geldiğinde iş fırsatları veya zengin olma hayali alır gider düşüncelerinizde. Acaba nasıl para kazanabilirim, paramı nasıl ikiye katlayabilirim veya yeni bir iş kurmak için hangi iş daha karlı veya ideal… İşte bu gibi soruların yanıtları aslında işletme sahiplerini ilgilendirmekte ve sektör seçiminin önemini artırmaktadır. Kosgeb tarafından vatandaşlara sunulan nace kodlarına bakarak, kosgebin desteklediği sektörlere bakabilir, hangi sektörlerde iş olduğuna veya hibe verildiğini görebilir hatta yeni iş fikirlerinin hangileri olduklarına bakarak da karar verebileceksiniz. Kosgeb iş kurma desteği adı altında kosgeb tarafından sunulan desteklenmeyen nace sektörlerine baktığımızda;

 • Tütün ticareti
 • Alkollü ürünler
 • Finans sektörü
 • Sinemacılık
 • Gayrimenkul
 • Sağlık sektörü
 • Masaj salonları

Şeklinde sıralanabilir. Yukarıdakiler kesinlikle desteklenmiyor. Peki kosgebin desteklediği sektörler ve nace kodları neler?

 • Madencilik
 • İnşaat Sektörü
 • Bilgi işlem sektörü
 • Depolama
 • Finans ve sigortacılık

Diğer tüm desteklenen sektörlere ulaşmak için

http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/179/desteklenen-sektorler-nelerdir

ulaşabilirsiniz….

Kosgebin Çok Destek Verdiği Sektörler

Kosgeb en çok aşağıdaki alanlarda destek verdiği ve bu destekleri ekonomik anlamda sürdürdüğü görülmüştür. Bu nedenle yapılması gerekenler, aşağıdaki sektörleri incelemek!

 • Kasap et üretimi
 • Mobilya imalatı
 • Reklamcılık sektörü
 • Terziler ve dikim evleri
 • Kuaförler

Genele bakıldığında bayanlara daha fazla destek verildiğini ve başvuruların hızlı olarak onaylandığını görüyoruz.

Anlatımlı Kosgeb Destekleri Nasıl Alınır?

Öncelikle iş kuracak bireylerin kosgeb kurslarına katılması zorunludur. 36/48 saat kurslara katılarak başarılı olan girişimcilere, girişimci sertifikası veriliyor. Sonrasında kosgeb iş planı hazırlaması gerekiyor. Aslında zor kısım bu zira benzersiz olması ve tüm detayların uzun uzun yazılması ve detaylandırılması gerekiyor. Projeniz kosgeb tarafından kabul edilirse, özellikle bayanların başvuruları daha önemlidir, sizlere onay veriliyor. Sizler şunu bilmeniz gerekiyor kosgeb hemen para vermiyor sizler harcamaları kendi cebinizden yapacaksınız ve harcamaların fatura dahilinde kosgeb karşılamakta. Ancak kosgeb uzmanları sürekli denetimlere gelecek ve eşyaların yerinde olup olmadığına bakarak soruşturma açabilir. Aşağıdaki tablo sizlere yardımcı olacaktır maddiyat açısından.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın