Uzun Vadede Euro Ne Olur? Yatırım Yapılır Mı?

Uzun vadede euro ne olur yatırım yapılır mı, sorusu girişimciler ve yatırımcılar tarafından en fazla merak edilenler arasında. Zira Türk lirasına karşılık yabancı para birimleri ne yazık ki, her yıl katlanarak kar marjı sunar yatırımcılara. Euro, dolar ve altın gibi önemli yatırım araçlarını kullanan büyük bir kitle olup, genelde bu kitle paralarını işletirken, sermayenin erimemesi adına yabancı para biriminde tutmaya daha fazla özen gösterir. Bu da onlara yaptığı yatırımlar karşısında daha fazla para getirisi olarak geri dönmektedir.

Yabancı Yatırımcılara Göre Euro Ne Olur?

Ülkemiz para biriminde ciddi bir sıkıntı olduğu belli olup, her yıl para birimimiz yabancı para birimlerine karşılık değer kaybetmektedir. Günümüz şartlarında banka hesabındaki nakit parayı TL cinsinden saklamak isteyenler, uzun vadede kar yerine zarar edebiliyor. Nedeni de paranın enflasyon karşısında ciddi olarak erimesi. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; Ahmet Bey’in bankada 100 bin TL si var ve bunu vadesiz hesabında öylece tutuyor. 2020 yılında 1 dönüm tarlanın fiyatı 100 bin TL iken, Ahmet Bey bu tarlayı almıyor ve 10 yıl sonra aynı paraya alırım derken, 2030 yılında bankadaki parası halen 100 bin TL olarak dururken, o almadığı tarla 400 bin TL ile satılabilir.

Ahmet Bey’in bu örnek durumu gıda gibi ürünlerde de geçerli. Kişi 2020 yılında 1 koli yumurtayı 15 liradan alabilirken, bir kaç yıl önce koli yumurtanın 8 liradan satıldığını biliyoruz. Her yıl katlanarak ilerleyen bir enflasyon verisi olduğu sürece ne yazık ki, TL de parayı değerlendirmek düşündürücü.

Yabancı bankalara göre özellikle Deutsche Bank yapmış olduğu verilere göre Euro’nun 2020 yıl sonuna kadar artması beklenmekte açıklaması yapmıştır. Bildiğiniz gibi euro, dolar gibi bir adım önde olsa da, artış yönünde ikisi beraber hareket eder. Türkiye’de euro’nun durumu daha da geri seviyelerde zira yerli yatırımcıların büyük çoğunluğu TL para birimine karşın paralarını ya dolar da ya da altın gibi önemli araçlarda saklar. Ancak yapılan son düzenleme sonrasında bankalar üzerinden alınan döviz alımlarında bir vergi getirildi. Hem saklama hem de alım durumunda bu vergi geçerli olmakta. Bunun amacı, yerli yatırımcıların yabancı para birimine geçmelerinin önünün azda olsa kesilmek istenilmesi.

Uzun Vadede Euro Ne Olur? Yatırım Yapılır Mı?

Sizlere aşağıdaki grafik üzerinden yorum yapabiliriz ancak sizlerde göreceğiniz üzere yıllar ilerledikçe euro gibi yabancı para birimlerinin TL karşısında pozitif ayrıştığını göreceksiniz. Burada uzun vade denilen kısım; öyle bir kaç ay değildir en az 3 yıl olup uzmanlara göre 5 yıl olarak tanımlanıyor.

euro ne olur

5 yıl öncesine kadar euro’nun fiyatına baktığımızda nerelerden geldiğini görüyoruz. 2015 yılında 3,35 liradan satılan 1 euro, 2020 temmuz ayında 7,84 liradan satışta yani 2 katın üzerinde bir değer kazanmıştır.

Yabancı yatırım bankalarına göre 2020 euro ne olur, 2021 de euro ne olacak soruları fazlası ile paylaşıldı. Bunları incelersek;

  • ABN-Amro bankası, 2021 de TL’nin yine değer kaybetmesi muhtemel olup, değerinin daha da artması muhtemel gözü ile bakılıyor. Değerinin ise çift haneye yaklaşmasının bir erken seçim haberi ile mümkün olabileceği söz konusu.
  • Avrupa Merkez Bankası’na göre Euro, TL karşısında değer kazanacağı ancak Bretix konusunun henüz gündemden düşmemesi nedeni ile sınırlı bir yükseliş olabileceği yönünde hem fikir karar alındı.

Yerli yatırımcılara göre Euro’nun kaderi, erken seçimle daha hızlı artacağı yönünde. Her ne kadar seçimlerden şuan için konuşulmasa da, covid 19 aşısının bulunma durumu göz önüne alınıp bu gibi önemli haberlerin sarkması sonrasında yeni gündemde bu gibi haberlerin geleceği konuşuluyor.

Uzun Vadeli Euro Yatırımı Nasıl Olmalı?

Her yatırım bir risk değeri taşısa da, ülkemizde yabancı para birimine yatırım uzun vadeli olarak kazançlı gözükmektedir. Uzun vadeli euro yatırımı yıl bazında değil de, yıllar bazında düşünülmeli. Yani en az 3 yıl en fazla 5 yıl olacak şekilde kar satışı yaparak ilerleyebilirsiniz.

Nasıl ki, 1 dolar 1 euro olur mu sorusuna yanıtımız imkansız desek de, euro yatırımı dolar bazında daha fazla getiri olarak düşünülmemeli. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz dolar, euro karşısında daha fazla performans yani oynaklık gösteriyor. Yani ABD’den gelebilecek bir söz ile kısa sürede dolar artabileceği gibi hemen de düşebiliyor. Ancak Euro’da bu şekilde bir olay söz konusu değildir.Bu nedenle euro’yu etkileyen tetikleyen etkenlere faktörlere bakarsak;

  • Spek hareketler
  • Politik hamleler
  • Kamu borç durumu
  • Faiz oranları
  • Enflasyon oranları

Gerçek euro değeri veren sitelere bakarsak aşağıdaki siteler siz değerli yatırımcıların takip etmesi gerektiğini dile getirebiliriz. Bunlar;

  • NTV Para
  • BloombergHT
  • investing

örnek verilebilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın