Uzun Vadeli Yatırım Hisse Önerileri

Uzun vadeli yatırım düşünenler, tercihlerini borsadan hisse senedi alarak yatırıma dönüştürebilir. Arkadaşlar merhaba. Uzun vadeli yatırım konusunda bist 100 üzerinden (borsamız) 20 adet hisse senedi seçtik. Adını da Son Samuray20 olarak bıraktım. Aslında son samuray! Bunların hangilerine bakmak istersek aşağıdaki gibi bir liste çıkardım.

Hangi Hisseler Uzun Vadelidir?

Genele bakıldığında aşağıdaki hisse senetlerini tercih edenler, yatırım danışmanları ve borsa yatırım firmalarıdır. Birçok uzman yatırımcıda uzun vadeli düşünerek hareket edildiğinde bu gibi prim yapan büyük şirketlerin daha fazla talep aldığı belirtilmektedir.

Aksa, Anacm, Arclk, Asels, Aygaz, Cimsa, Ecilc, Egeen, Froto, Hekts, Kords, Kozal, Parsn, Petkm, Sise, Soda, Thyao, Trkcm, Tuprs, Yunsa

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var. Bu hisseleri seçerken gündelik al-sat yapmak yerine orta ve uzun vadede getiri amaçlayarak, temettü veren ortakları ile yani yatırımcılarına değer veren (bedelsiz) şirketlere özen gösterdim. Normal şartlarda A grubu hisselere yoğunlaştım ve riskten uzak (B, C ve D grubu) temettü verimi iyi, her yıl karlılık oranını artıran şirketlere yönelmek. Sabır her kesimde olduğu gibi borsa da uzun vadeli yatırımlarda çok önemlidir. Bu yüzden hisse senedini alıp sürekli ekranın karşısında durmamak gerekiyor.

Hisse Senedi Yatırım Önerileri 2020

Yatırımcılık temelinde hisse fiyatının uygun olması ve bedelsiz oranında hissenin artması (son samuray 20 listesi) ve temettü veren tutar ile yeniden aynı hisseden alınması mantıklı olmakta. Bugün seçilen hisse senedini aldığınızda hemen yarın ekrana bakmamak gerekiyor. Zira öyle anlar vardır ki, çok değil hükumetin erken seçime gitmesinin açıklanması sonrasında borsanın %20 değer kaybetmesi demek sizlerin zarar ettiğini gösterebilir ancak bizler için alım fırsatıdır. Bu fırsatta yeniden alım yapılıyor. Bu nedenle sizlere en önemli tavsiyem paranız ne kadar ise paranın tamamı ile kesinlikle borsaya girmeyiniz. % lik dilimler ile ön kısımdan alıyoruz ve bu tutarı parçalara bölüyoruz. Bunu biraz açarsak

Farz edelim ki elimizde 100.000 TL var bunun 5 te 1 i ile borsaya giriyoruz. Yani 20000 TL ile borsada hisse senedi alıyoruz. Kriz anında aldığınız hisse senetleri herkes de olduğu gibi düşecektir Bu da sizlere alım fırsatı sunar. Kalan paranın borsaya yatırdığınız tutarın %50 si kadar yeni bir alım yapıyoruz yani 100000 TL veya duruma göre %80 de olabilir. Sonuç itibari ile bu gibi krizlerde arkanızda kesinlikle para olmalı. Ayrıca döviz ve altın gibi emtia ürünlerine de yatırım yapılabilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın