Valör Nedir, Ne Demek? Altında Valör Tarihi

Altında valör tarihi önemli bir konu olup, bireyler valör nedir ne demek anlamını sorgulamakta. Zira valörlü işlemlere dikkat etmeniz gerekiyor aksi takdirde zarar kaçınılmaz oluyor! Burada korkmanıza gerek yok, altın yatırımcısı zaten uzun vadeli düşünerek yatırım yapmakta. Hali ile valör uygulaması bir nevi vadeli altın hesabı olarak düşünülebilir.

Valör Nedir, Ne Demek?

Bildiğiniz gibi BBDK yani Bankalar birliği denetleme kurumu son dakika almış olduğu karar sonrasında mayıs 2020 tarihinden itibaren “Yarından itibaren 100 gram ve üzeri altın alımına 1 gün valör uygulanacak.” mevzuatını yürürlüğe bıraktığını açıkladı. Bunu daha da net detaylandırırsak;

BDDK’nın 21 Mayıs 2020 tarih ve 9033 sayılı kararı ile finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulmasını teminen yarından itibaren gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gram ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının ilgilinin hesabına aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesine karar verildiği belirtilmiştir.

Söz konusu bu karar sonrasında valör ne demek, altında valör uygulaması nedir, valör kelime anlamı nedir şeklinde arayışa girdi vatandaşlar. Değer anlamına gelen valör kelimesi, bankacılık sisteminde valör konusu önem arz eden hamlelerden bir tanesidir.

Altın Alımında Valör Uygulaması

Burada önem arz eden husus ise işlemin yapıldığı tarih ile değerlenmesi muhtemel olacak tarihe baz olarak alınan işlemlerin bütününe valör denilmektedir. Bunu net bir şekilde şöyle açıklayabiliriz; Ahmet Bey, parasını mevduata atıyor 32 günlük veya yıllık, burada Ahmet Bey bir nevi bu süreci valörlü yapmış olacaktır. Yani süreç sonundaki kar miktarını net bir şekilde görecektir. Altın alımında valör uygulaması da bu şekilde açıklanabilir.

Altın alımında valör hesaplaması yapılırken diyelim ki, bir banka 32 günlük faiz oranı için size %10 veriyor. Size diyor ki, 7 gün daha beklerseniz %12 vereceğim yani 7 günlük valör yapma karşılığında %2 lik bir kar payı elde edeceksiniz.

Altın alımı için valör uygulaması yapılan gün için geçerli olmakta olup, bugün aldığınız altın tutarı üzerinden 1 günlük valörlü işlem yapacaksınız. 100 gram ve üzerindeki miktarlar için 1 günlük valör uygulanacağı belirtilmiş olup, siz bugün aldığınız altını aynı dakika içinde bozamıyor ve 1 gün sonunda yani valörün bozulduğu gün işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın