2022 Vergi Dairesi Çalışma Saatleri Kaça Kadardır?

Bireylerin bir çoğu devlet kurumları çalışma saatleri 2022 yılında kaça kadar olduğunu merak edebilir. Özellikle vergi dairesi çalışma saatleri, insanları yakından ilgilendiren devlet kurumu arasında. Geciken vergi ödemeleri hem cezaya düşebilir hem de yasal faiz dahilinde yeniden karşınıza çıkabiliyor. Ayrıca vergi dairesinde kredi kartı geçerli mi, veznede kredi kartı geçiyor mu gibi soruların da yanıtlarını buradan öğrenebilirsiniz. #Gelir İdaresi Başkanlığı #Vergi Dairesi #Vergi Dairesi Başkanlığı hakkında çarpıcı bilgiler burada.

Söz konusu vergi dairesi mesai saatleri, 2022 yılında coronavirüs nedeni ile online olarak yapılması gerekmektedir. Ancak devlet dairelerine gitme zorunluluğu olan vatandaşların, mesai saatleri olarak 09:00’da açıldığını belirtelim.

Vergi Dairesi Çalışma Saatleri 2022

Öncelikle çok merak edilen soruya yanıt verirsek; vergi dairesi saat 08:30 – 12:30 / 13:30 – 17:30 şeklinde hizmet veriyor 2022 yılı dahilinde. Vergi ülkemizde önemli kurumlar arasında olup, mükelleflerin var olan borçların hesaplanmasında vergilerin düzenli bir yapıya dönüşerek asıl etkendir. Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından hizmet verilen vergi daireleri yetki alanları açısından iş yerleri ve kobilerin en fazla dikkat etmesi gereken yerlerden biridir.

Vergi dairesi mesai bitimi olarak kabul edilen saat 17:30 da ekranlarını kapatır. Burada 1 dakika bile geç kalınırsa, ne yazık ki işlemler yapılamaz. Bu nedenle işin takibini yapmak isteyen vatandaşlar, mesai saatleri arasında vergi dairelerine giderek işlemlerini yapmaları önerilmektedir. Ülkemizde vergi hassasiyeti bakımından vergi dairelerinin bulundukları yer ise hükumet konakları olarak tabi edilen yerlerde hizmet vermektedir.

Vergi Dairesi Vezne Çalışma Saatleri 2022

Vezneler geneli itibari ile sabah saat 08:30 da açılıyor öğlen arası 1 saat mola dinlenme için 12:30 da da sonlanır. Tekrar vezneler ikinci kısımda yani 13:30 da başlayarak, saat 17:30 a kadar mesailerini devam ettiriyor. Vezneler vergi dairelerinde paranın kaynağı olarak görülmelidir. Vezne de para sayma makinesi olmakla beraber büyük miktarlardaki para miktarlarının sayılması için para sayma makinesi konulmuştur. Sahte paraların ayırt edilmesi ve veznelerin işlemlerini süre uzatmadan yapılması için amaçlanmıştır.

Ayrıca vergi dairesinde veznelerde kredi kartı geçerli mi, sorusuna yanıtımız ne yazık ki 2020 yılı dahilinde geçersizdir. Bu nedenle bir çok vatandaş, cebindeki nakit parayı vermektense kredi kartını kullanarak ödemelerini yapma amacında. Ancak günümüz şartlarında vergi dairelerinin tamamında kredi kartı ile ödeme yapılmaz!

Kredi kartları insanların hayatında önemli bir yer edinse de, devlet kurumlarının çoğunda geçmemesi söz konusu. Ancak ÖSYM dahil bir çok eğitim kurumlarının online ödemelerinde bu hizmet aktiftir. Yani bir SGK ödemesini online ödemelerde kredi kartı ile yapılabilir.

Noterde kredi kartı geçerli mi?

Vergi Dairesi Hafta Sonu Açık Mı 2022

Devlet dairelerinin çoğu hafta sonu cumartesi ve pazar günleri kapalıdır. Acil işiniz var ise bu nedenle hafta içi mesai saatleri içinde vergi dairesine uğrayarak, işlemlerinizi halletmeniz önerilir. Söz konusu vergi dairesi resmi tatillerde de kapalı olup, başta bayram tatili olmak üzere 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos gibi resmi tatillerde bunlardan bazılarıdır.

İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları tüm illerde farklılık gösterebilir bunun nedeni de korona virüs salgını gösterilmektedir.

Vergi dairesi mesai saatleri 2022 kaça kadar?

2022 yılı itibari ile kış ve yaz dönemi saatlerine göre vergi dairesi mesai saatleri aşağıda listelenmiştir.
* Kış Dönemi Vergi Dairesi Çalışma Saatleri 2022
* Sabah 08.30 açılış, akşam 17.30 kapanış saati.
* Yaz Dönemi Vergi Dairesi Çalışma Saatleri 2022
* Sabah 09.00 açılış, akşam 18.00 kapanış saati.

Vergi dairesi mesai ücretleri ne kadar oldu 2022

Gelir İdaresi Başkanlığı personeline fazla çalışma ücreti ödenmesine karar vermiş olup, ilgili karar mevzuatta yayımlanmıştır. 2022 vergi dairesi mesai ücretlerinde artış yaşanmıştır. Aylık bazda 50 saati geçmeyecek şekilde, fazla mesai ücreti normal mesainin dışında fazladan çalışması şeklinde istinaden ödenecektir. 2022 memur mesai ücreti %12,5 oranında artırılmıştır. Saat başı 2022 yılı kapsamında 2 lira 70 kuruş olarak hesaplanacaktır.

Bursa Vergi Dairesi Çalışma Saatleri 2022

Bursa ili ve ilçelerini kapsayacak şekilde, vergi dairesi mesai ve çalışma saatleri 2022 yılı dahilinde güncellenmiştir. Buna bağlı olarak Bursa vergi dairesi çalışma saatleri içinde memurlar, sabah açılış 08.30 ile yapılırken, dinlenme dediğimiz zaman olan öğlen arası saatleri 12.30 ile 13.30 arasında olacaktır. İlgili personellerin Bursa vergi dairesi kapanış saati 2022 yılında 17.30 olarak belirlenmiştir.

Diyarbakır Vergi Dairesi Çalışma Saatleri 2022

Diyarbakır ili ve ilçelerini kapsayacak şekilde, vergi dairesi mesai ve çalışma saatleri 2022 yılı dahilinde güncellendi. Pandemi ve Corona dönemi nedeni ile artan mesai saatleri yeniden düzene sokuldu. Buna bağlı olarak Diyarbakır vergi dairesi çalışma saatleri içinde memurlar, sabah açılış 08.30 ile yapılırken, dinlenme dediğimiz zaman olan öğlen arası saatleri 12.30 ile 13.30 arasında olacaktır. İlgili personellerin Diyarbakır vergi dairesi kapanış saati 2022 yılında 17.30 olarak geçiyor. Sadece Diyarbakır ili olmamakla beraber Ergani vergi dairesi, Eğil, Silvan, Bismil gibi önemli ilçelerin vergi dairesi mesai saatleri de değişmiştir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın