Vlogger Nedir? Profesyonel Vlogger Nasıl Olunur?

Vlog nasıl çekilir, profesyonel vlogger nasıl olunur en önemlisi de vlogger yapanlar nasıl para kazanıyor, tarzındaki tüm soruların yanıtlarını ve önemli ipuçlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Profesyonel Vlogger Olmak için 7 Önemli İpucu

Vlogger, belirli bir konuda bir kişinin video yarattığı ve bu videoları YouTube gibi video paylaşım platformlarında yayınlayarak para kazandığı bir meslektir. Kulağa kolay ve hoş gelse de aslında sabır ve profesyonellik gerektiren meslektir. Vlogger olmak için gereken önemli bazı detaylar vardır ve bu detaylar video yayını yapmak için hayati önem taşımaktadır. Peki bu detaylar ve yapılması gerekenler nelerdir? Bu konuda gerekli bilgiyi verecek 7 önemli nokta şu şekildedir:

Profesyonel Vlogger Olmak İçin gereken 7 hayati ipucu vermekle beraber bunları adım adım uyguladığınızda kısa sürede sizlerde profesyonel bir vlogger içerik üreticisi olabilir ve yayınlara start verebilirsiniz. Peki, vlogger denilinde akıllara neler geliyor, nelere dikkat edilmesi gerekiyor. En önemlisi de vlogger kamerası önerisi ne olmalı?

  • 1. Uygun Bir Konu ve Araştırma Belirleme

Konu belirlenirken, ilgi ve bunun makul sayıda izleyici kazanma potansiyeli göz önünde bulundurulmalıdır. Bu, tüm kitlenin ve oluşturulan ve paylaşılan her videodan keyif alınacağını garantiler. Konu belirledikten sonra, aynı konuda yayın yapan olası rakipler araştırılmalıdır. Rakipler için neyin işe yarayıp neyin yaramadığı bilinmelidir. Bu, her zaman işleri doğru yapmak ve yaşanacak hatalardan kaçınmak için rehber olacaktır.

  • 2. Bir Video Paylaşım Platformunda Kanal Oluşturma ve Nasıl Çalıştığını Anlama

Her şey ayarlandığında, video kanal oluşturmak gerekmektedir. Günümüzde çeşitli video paylaşım platformları mevcut, ilgiye ve becerilere en uygun olanı seçilmelidir. Ayrıca, sorunsuz ve düzenli bir sürece sahip olmanın nasıl çalıştığını öğrenmek için de zaman ayırılmalıdır.

  • 3. Video/İçerik Oluşturma

Bir kanal açıldığında, yapılması gereken bir sonraki şey videoyu oluşturmaktır. İlk şey kamera sahibi olmaktır, ardından videoların şunları içerisinde barındırdığından emin olunmalıdır:

Bilgilendirici, iyi araştırma içeren içerikler ve orijinallik. İnsanlar yanıt bulmak için internette araştırma yapmakta, bu nedenle video içeriğinin yararlı ve doğru olduğundan emin olunmalıdır. Kitlenin de eğlenmesi için biraz mizah eklenmelidir. Ayrıca her zaman orijinal olunması gerektiği hatırlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki kimse taklitçi yayınları sevmez. Dil bilgisi kontrol edilmeli ve orijinalliğinden emin olmak için intihal için araçları kullanılmalıdır.
Videolar için önerilen video biçimi ve ayarları kullanılmalıdır. Görünürlüğü hedef kitleye ulaştırmak için mobil uyumlu hale getirilmelidir.

Uygun fiyatlı VLOG kamerası Gerek hepsiburada.com, amazon.com.tr ve trendyol.com gibi sitelerinde çok uyguna vlog kamerası satın alabilirsiniz. Kendi vlogunu oluşturmak isteyen girişimciler, kaliteli içerikler için iyi bir vlog kamerası tercih etmelidir. Bütçeniz yeterli ise tavsiye edebileceğimiz vlog kamerası önerisi Sony Alpha ZV-E10 olabilir.

İnsanlar kanalı sevdiğinde, kesinlikle daha fazlasını isteyeceklerdir ve bu insanları harekete geçirecek mesajlar içerikte yer almalıdır. Harekete geçirici mesaj, onları geri gelip daha fazla videonun izlenmesi için gereklidir.
Kitlelere, sitelerinde veya sosyal medyada paylaşma konusunda kolaylık sağlamak için bir HTML bağlantısı sağlanmalıdır.

  • 4. Videoları Optimize (Uyumlu) Hale Getirme ve Keşfedilme

Videoları optimize etmek, video paylaşım platformunun içerikleri keşfetmesinin ve hak edilen ilginin gösterilmesinin bir yoludur. Bunun gerçekleşmesi için videolara başlık, dosya adı, etiketler ve açıklamalar gibi tüm önemli faktörlerin eklendiğinden emin olunmalıdır.

  • 5. Düzenli Yayın Yapma/İçerik Üretme

Kitlelerin kanala bağlı kalmasını sağlamak için aktif kalınmalı ve daha ilgi çekici videolar yayınlanmalıdır. Bunun yapıldığından emin olunması gerekmektedir.

  • 6. Yorum Bölümünde Hedef Kitleyle Etkileşim İçerisinde Olma

Vlogging, tamamen kitlelerle bir ilişki kurmakla ilgilidir ve yorum bölümü, kanalın onlarla etkili bir şekilde etkileşime girilebileceği en iyi kısmıdır. Bundan yararlanılması ve sürekli olarak etkileşimde kalınması gerekmektedir.

  • 7. Videoların Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşılması

Sosyal medya, video paylaşımı için gerekli ve etkili bir platformdur, bu platformlar genellikle ücretsizdir ve insanlar her zaman sosyal medyalarında aktiftir. Erişimi ve görünürlüğü genişletmek için bunun kullanıldığından emin olunmalıdır.

İpuçları yorucu ve ezici görünebilir. Ancak diğer meslekler gibi, yalnızca ilk başta bunaltıcı olduğu unutulmamalıdır çünkü hem araştırma hem de video oluşturma çok fazla sıkı çalışma, yaratıcılık ve sabır gerektirmektedir. Ancak bir kez sürece alışıldığında, her şey – kelimenin tam anlamıyla – karşılığını vermeye başlamakta ve giderek eğlenceli ve seri hale gelmektedir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın