Yaptığım Eft İşlemini Nasıl İptal Edebilirim?

Bir banka hesabı üzerinden farklı bir bankaya para transferi olarak adlandırılan eft işlemini nasıl iptal edebilirim sorusuna yanıt bulmak isteyenler buradan bilgi alabilir. ingbank eft iptali işlemleri daha kolay olup, para hesaba geçmeden önce sizlere geri gönderilebilir veya karşı tarafın hesabına bloke yapılabilir. Eftyi nasıl iptal edebilirim, sorusuna yanıt arayanların sayısı oldukça fazla. Hali ile insanların bu bilgiyi alarak, yaptığı hata karşısında karşı tarafa paranın yansımadan, nasıl eftyi iptal edeceğini buradan öğrenebilirsiniz. Bir kaç yollar dahilinde eft iptali sağlanabilir. Bunlar müşteri hizmetlerini arayarak, eft iptal etme dilekçesi, bankanın internet bankacılığına giriş yaparak vb. işlemler dahilinde işlemleriniz sağlanabilir.

İngbank Eft Nasıl İptal Edilir?

ingbank, Türkiye’nin köklü bankalarından birisi olmaktadır. Hizmet kalitesini her geçen gün daha da iyileştirmektedir. EFT işlemi, müşteriler için en kolaylık sağlayan işlemlerden birisidir ve farklı banka hesapları arasında yapılan para alışverişine denir. İngbank bu hizmeti güvenilir bir şekilde müşterilere sunmaktadır. Bu sayede müşterilerinin daha pratik ve güvenilir para transferi yapmasına olanak sağlamaktadır. Bu işlem mobil bankacılık üzerinden yapıldığı gibi banka şubelerinden de yapılmaktadır. Bu işlem için gerekli olan, para gönderilen kişinin bilgilerinin doğru ve eksiksiz girilmesidir. Yapılan yanlış işlem sonucu müşteri mağdur olabilir. Bazı durumlarda ise EFT işlemi karşı hesaba yansımamaktadır. Bu durumlarda eft işleminin iptali yoluna gidilmektedir.

Karşı Hesaba Geçmeden Eft İptali

EFT işlemlerinde parayı ilk olarak ingbank yetkilisi kontrol etmektedir ve daha sonra paranın transfer edileceği banka yetkilisinin kontrolünden geçmektedir. Bu inceleme işlemleri sırasında transfer işlemi EFT havuzuna atılmaktadır. EFT işleminin karşı tarafa geçmesi yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Para transferinde bir hata olduğunu fark eden müşteri, vakit kaybetmeden banka müşteri hizmetlerini arayıp, durumu bildirmesi gerekmektedir. Transfer etmek amacıyla EFT havuzuna atılan para müşterinin isteği üzerine iptal edilir ve paranın iadesi gerçekleşir.

Karşı Hesaba Geçmiş Eft İptali

Bu durumda EFT iptali biraz daha zordur. Eft de havuzunda bekleyen para karşı tarafa geçtiği için para iadesi biraz daha uzun sürmektedir. Müşteri hatalı işlemi fark ettikten sonra müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirmesi gerekmektedir. İngbank yetkilisi karşı bankanın yetkilisine EFT iptal talebi oluşturur. Bazı bankalarda para iadesi için dilekçe doldurulması istenmektedir. Karşı bankanın yetkilisi iade talebini aldıktan hemen sonra banka müşterisi ile iletişime geçerek durumu teyit etmektedir. Hesabına hatalı işlem yapılan banka müşterisinin onayını alındıktan sonra iade işlemi başlamaktadır. Eğer müşterinin onay alınmazsa iade işlemi başlatılamıyor.

İleri Tarihli Eft İptali

Eft saatleri dışında ve hafta sonu yapılan işlemler ileri tarihli işlem olarak sayılmaktadır. Bu saatlerde transfer edilecek ücret tutarı banka hesabında bekletilmektedir ve EFT saati geldiği takdirde işlem başlatılmaktadır. Bu durumda hatalı işlemin telafisi daha kolaydır. EFT saati gelmeden önce fark edilen hatalı işlem, mobil bankacılık üzerinden veya müşteri hizmetleri aranarak kolayca iptal edilmektedir.

İngbank Eft Saatleri 2020

Sonuç olarak; bakmak istersek; eft işlemleri mesai dışında yapılmış ise bir kaç dakika içinde işlemlerinizi halletmek mümkün. Hemen internet bankacılığına giriyorsunuz ve eft işleminin iptalini sağlıyorsunuz. Dilerseniz ingbank müşteri hizmetleri telefonu olan 0 850 222 0 600 hattını arayarak konu hakkında düşüncelerini dile getirebilirsiniz. Mesai saatleri içinde yapılan eftnin karşı tarafa geçme süresi ortalama olarak 5 dakikadır. Eğer tutar büyük ise yani 100 bin üzerinde ise sizleri banka yetkilisi teyit için arayarak, konu hakkında onayını talep edecektir.

İngbank eft saatlerine bakarsak; Saat: 09:00 – 16:00 (Hafta içi mesai saatlerinde) şeklindedir. Yani 16:00’e kadar yapılan eft emirleri gerçekleşiyor . Buradan bir dakika dahi geçerse ne yazık ki, işleminiz bir sonraki gün veya mesai saatine kadar beklemede kalmaktadır. Bu nedenle banka müşterilerinin para transfer işlemlerini vakti zamanında yapması önerilmektedir. Söz konusu elektronik para transferi söz konusu olduğunda bazı banka müşterileri ingbank eft sorgulaması yapmak isteyebilir. Bu durumda ingbank müşteri hizmetleri olan numarayı arayarak, yapmış olduğu eftnin durumunu öğrenebilir. Bankanın mevcut kuralları nezdinde eft işlemleri ücretlidir. Özellikle şube içinde yapılan transferlerde yüksek ücret kesintileri söz konusudur. Tavsiyemiz ingbank mobil şubesiz bankacılık hizmetini kullanarak çok düşük kesintiler ile bu transferi yapabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın