Yaşlı Hasta Bakım Parası Nasıl Alınır?

Engellilere bakarak onların hayata tutunmalarında önemli bir yer edinen bakıcılar, aynı zamanda yaşlı hasta kişilere de bakarak da bakım parası alabilir. Ancak bir çok kişi yaşlı hasta bakım parası nasıl alınır; sorusuna yanıt arayabilir. Bu konu ile ilgili tüm soruların yanıtlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Parası Almanın Şartları 2020

2020 yılına girdiğimizde bakıcı olma şartları da asgari ücrete gelen zam ile beraber değişti. En çok değişen şart ise kişi başına düşen gelirin artması. Yani ilgili tutarın üzerinde bir maaş girerse evinize, alacağınız bakım parası iptal olur ve sonraki ay alamazsınız. Evde bakım parası hastaya verilmiyor, hastaya bakan şahsa ve banka hesabına yatırılmaktadır. Her ayın ilk haftasında ödemeler bakanlıkça yapılıyor ancak çoğu illerde bu para ayın 2. haftasında hesaplara geçiyor. Hasta olan kişinin engel olma durumuna hastanelerdeki heyet kurulu karar vererek, rapor oluşturuyor. Evde bakım parası almak için başvuru yapmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne veya ilçelerde bulunan sosyal hizmetlere şahsen gitmeleri gerekmektedir. Bu şartları biraz açarsak;

  • Hasta olan kişinin %50 ve üzeri engelli olması gerekmekte; Bakacağınız kişinin ağır engelli olması zorunlu eğer ki engel oranı %50 ise kesinlikle bu parayı alırım gözü ile bakmayınız. Zira sağlık kurulundan alacağınız raporda ” ağır engellidir ” ibaresi geçmesi gerekiyor. Buna dikkat etmenizde fayda olacaktır.
  • Engelli, hasta, özürlü, akli dengesi bozuk vs. sorunlardan dolayı ağır engelli olanların kendine bakacak güce sahip olmamaları gerekiyor. Bakıma muhtaçlığı heyet tarafından onaylanmış kişiler.
  • Muhtaçlık sınırı üzerinde bir gelirin hane içine girmemesi gerekmekte. 2020 Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar (Muhtaçlık Sınırı): 1402 TL

Yukarıdaki şartları taşıyan her birey, evde bakım parası alabiliyor.

Hasta Bakım Parası Nasıl Alınır?

Evde hasta bakarak para almak isteyenlerin yukarıda yazılan şartlara uyması durumunda 18 yaşından büyük her birey başvuru yapabilir. Bir kişi 2 evde bakım parası veya hasta bakım parası alabilir. Misal nenesi veya dedesi bu gibi konuları taşıyorsa ikisine de bakarak ilgili parayı alabilir. Ayrıca bakanlık son düzenleme ile beraber bakıcıların, hasta olan kişiler ile akraba olması zorunluluğu getirdi. Ancak engelli kişinin akrabası yok ise o zaman kişinin vekalet vermesi durumunda kişi, engelli parası almaya hak kazanır.

Başvurularınızı bahsettiğimiz yerlere giderek şahsın kendisinin yapması zorunlu. Ayrıca hasta olan kişi de engel olma durumuna 2020 yılı engelli maaşı alacaktır. Engelli maaşı 2020 de aşağıdaki gibi düzenlendi.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın