Yem Kredisi Nasıl Alınır? (KOSGEB YEM KREDİSİ)

Kosgeb tarafından çiftçilere özel olarak sunulan yem, tohum ve gübre desteklerinden en fazla tercih edilen ise yem kredisidir. Peki yem kredisi nasıl alınır – başvuru yolu ne şekilde. Kosgeb yem kredilerine destek veriyor mu, kosgeb teşvikleri arasında hayvan yemlerinin önemi ne kadar? İşte tüm detaylar burada…

Ziraat Bankası Yem Kredisi

Başlıkta ziraat bankası geçse de, aslında Denizbank’ın da giderek bu desteklerde yer edindiğini söyleyebiliriz. Devlet teşviklerinden bir tanesi de küçükbaş veya büyükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçilere, kendi yerlerinde yükselmek ve ekonomik canlılığı sağlamak adına faizsiz kredilere ek olarak hibe kredisi de vermektedir. Bu konuda ana merkez ise kosgeb olarak karşımıza çıkıyor. Kosgeb hibeleri arasında gösterilen yem kredileri ile artık hayvanların barınma ve beslenme sorunlarını rahat bir şekilde aşmış olacaksınız.

Hayvancılık ile uğraşıyorsanız ve hayvanların kışın beslenmelerinde önemli parçası olan yem konusunda, destek almak isteyenler soluğu ya denizbank ya da ziraat bankası kredilerinden birine başvurarak çözüm alabilir. Ancak bu iki bankadan da destek alamadığınızda diğer bankalardan düşük faizli ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Devlet destekli hayvancılık kredisi Yem türü olarak bildiğiniz gibi 3 başlıkta toplanan yemlere baktığımızda ; süt yemeleri, kuzu yemleri ve besi yemleri geliyor. Bu yemleri vermek isteyen kişiler, genelde kışın hayvanların dışarı soğuktan çıkmadığı zamanlarda ahırlarda vermektedir. Zira bu yemler olmasalar idi, hayvanlar kışın yiyecek bulamadıkları için telef olacak ve üreticilerinin büyük zarar görmelerine neden olacaktır.

Kosgeb Yem Kredisi Nereden Alınıyor?

Hayvancılık kredileri arasında bulunan yem kredileri genelde ziraat bankası tarafından, hayvan sahiplerine verilmektedir. Bu kredi türü genelde devlet destekli bir kredi olup, genelde faizsiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Devlet teşvik kredilerini sunarken genelde ilk yıl geri ödemesiz sonraki 3 yıl olmak üzere her 3 ayda bir taksit şeklinde faizsiz olarak geri almaktadır. Faizsiz krediler ile hibe kredileri aynı değildir. Zira faizsiz kredileri devlet kişiden faizsiz bir şekilde geri alırken, hibe kredilerinde karşılıksız olarak vermektedir. (İlgili şartları taşımanız gerekiyor.)

Bu krediler için il ve ilçelerde bulunan Tarım Kredi Koop. bürolarına gitmeniz gerekiyor. Giderken yanınızda tc kimlik kartınızı ibraz etmek zorundasınız. Yem parası kullanmak veya almak isteyenler, bu kooperatife kayıt yaptırmaları zorunlu. Özellikle il tarım müdürlüğüne gelenler sicil kaydı ve işletme numaralarını da oradan temin edecekler. Ayrıca konu hakkında yol göstermek adına ziraat bankası da sizlere bilgi verebilir. Bu kredi türünde hayvan sayısı kadar hayvan türü de çok önemlidir. Zira küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık kredilerinde türe göre kredi miktarı değişebilir. İnternet üzerinden ne yazık ki yem kredileri adı altında kredi türünün olmadığını söyleyebiliriz. Sadece ihtiyaç kredisi başvurusu olup, ihtiyacınız olan kredi miktarını çekebilirsiniz. Yem fiyatlarına bakarsak aşağıdaki ekran bizlere yardımcı olacaktır.

Uygun Yem Kredisi Veren Bankalar

Bu bankaların hangileri olduğuna bakarsak ;

  • Akbank tarım bankacılığı kredileri
  • Burgan bank tarım kredileri
  • İş bankası tarımcılık kredileri
  • Şekerbank çiftçi kredisi
  • Ziraat bankası yem kredileri
Kosgeb üzerinden kredi alamayacağınızı belirtelim. Kosgeb sadece sizlere eğitim konusunda kosgeb nace kodları dahilinde yardımcı olmaktadır. Bu nedenle bir iş kurmak için veya işinizi büyütmek adına kosgeb sizlere fazlası ile yardımcı olacaktır.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın