Modern technology gives us many things.

Yeşil Kart Çocuk Parası Sorgulama 2020

2020 yeşil karta sahip olanlara çocuk parası ödenmektedir. 2020 doğum parası ödemeleri eş zamanlı olarak ptt şubelerinden verilmektedir.

Yeşil kart çocuk parası sorgulama işlemleri 2020 yılı dahilinde alo 144 hattını ücretsiz arayarak öğrenilebilir. 2020 doğum parası, yapılan çocuk sayısına göre şekillenmiştir. Başta anneler olmakla beraber yeşil kartlı bireylerin çocuk parası sorgulama işlemleri 2020 yılında da devam etmekte. Söz konusu yeşil kart doğum parası öğrenmek isteyenler, aşağıdaki bilgiler sayesinde anlık olarak çocuk parası tutarını dahi öğrenebilir. Şahıs ödemeleri olarak doğum parası nereden alınır, merak edilenler arasında olup, bu ödemeleri sosyal hizmetler tarafından alınabilir.

Yeşil Kart Çocuk Parası

Günümüzde hemen her aileye çocuk parası adı verilen doğum yardımı parası verilmektedir. Paraların ailelere ödenmesi illere ve yoğunluğa göre farklılık gösterse de genel olarak bazı illerde 15 günde bile başvuruların sonuçlandığı görülmüştür. Ancak yoğunluk olan bazı illerde bu zaman dilimi 45 günü bulabilmektedir. Aileler bu yardımdan faydalanabilmeleri için öncelikle doğumdan sonraki günlerde Aile ve sosyal politikalar bakanlığına doğum yardımı dilekçesini doldurarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruların ardından başvuranın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması aranan tek şarttır. Bu şartı sağlıyorsanız artık size de kolay şekilde ödeme yapılabilecektir.

Ödemelerin sorgulanması e devlet sistemi üzerinden yapıldığı gibi PTT iletişim merkezi üzerinden de yapılabilmektedir. 144 numaralı telefon numarasından TC kimlik bilgileriniz ile birlikte kolay şekilde sorgulama yapmak mümkündür.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Ödemeler ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak yapılmaktadır.  Bu ödemeler PTT gişelerinden yapılır ve sadece anne adına açılan hesaba yatırılır. Dolayısıyla anneler dışında aileden bir başkasının bu parayı çekebilmesi mümkün olmamaktadır. Annenin doğumdan sonraki günlerde müsait olduğu bir zaman dilimi içinde PTT gişelerine giderek kolay şekilde bu parayı alabileceği bilinmektedir. Eğer eviniz PTT ye yakın ise sorgulamayı direk gişeden de yaptırmanız mümkündür. Hatta PTT görevlisinin sizi tanıması halinde eşiniz de gidip parayı alabilmektedir. Yeşil kart çocuk parası başvuruları sorgulama işlemi yukarıda belirttiğimiz gibi üç farklı şekilde yapılmaktadır.

Bireylerin aklında ise çocuk parası ne kadar sorusu da geçmekte. Söz konusu doğum parası olarak 2019 yılı itibari ile çocuk sayısına göre ödeme değişmektedir. Güncellenen miktarları diğer makaleleri okuyarak, bilgi alabilir ve paylaşımda bulunabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku