Yeşil Kart Çocuk Parası Sorgulama 2020

Yeşil kart çocuk parası sorgulama işlemleri 2020 yılı dahilinde alo 144 hattını ücretsiz arayarak öğrenilebilir. 2020 doğum parası, yapılan çocuk sayısına göre şekillenmiştir. Başta anneler olmakla beraber yeşil kartlı bireylerin çocuk parası sorgulama işlemleri 2020 yılında da devam etmekte. Söz konusu yeşil kart doğum parası öğrenmek isteyenler, aşağıdaki bilgiler sayesinde anlık olarak çocuk parası tutarını dahi öğrenebilir. Şahıs ödemeleri olarak doğum parası nereden alınır, merak edilenler arasında olup, bu ödemeleri sosyal hizmetler tarafından alınabilir.

Yeşil Kart Çocuk Parası

Günümüzde hemen her aileye çocuk parası adı verilen doğum yardımı parası verilmektedir. Paraların ailelere ödenmesi illere ve yoğunluğa göre farklılık gösterse de genel olarak bazı illerde 15 günde bile başvuruların sonuçlandığı görülmüştür. Ancak yoğunluk olan bazı illerde bu zaman dilimi 45 günü bulabilmektedir. Aileler bu yardımdan faydalanabilmeleri için öncelikle doğumdan sonraki günlerde Aile ve sosyal politikalar bakanlığına doğum yardımı dilekçesini doldurarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruların ardından başvuranın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması aranan tek şarttır. Bu şartı sağlıyorsanız artık size de kolay şekilde ödeme yapılabilecektir.

Ödemelerin sorgulanması e devlet sistemi üzerinden yapıldığı gibi PTT iletişim merkezi üzerinden de yapılabilmektedir. 144 numaralı telefon numarasından TC kimlik bilgileriniz ile birlikte kolay şekilde sorgulama yapmak mümkündür.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Ödemeler ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak yapılmaktadır.  Bu ödemeler PTT gişelerinden yapılır ve sadece anne adına açılan hesaba yatırılır. Dolayısıyla anneler dışında aileden bir başkasının bu parayı çekebilmesi mümkün olmamaktadır. Annenin doğumdan sonraki günlerde müsait olduğu bir zaman dilimi içinde PTT gişelerine giderek kolay şekilde bu parayı alabileceği bilinmektedir. Eğer eviniz PTT ye yakın ise sorgulamayı direk gişeden de yaptırmanız mümkündür. Hatta PTT görevlisinin sizi tanıması halinde eşiniz de gidip parayı alabilmektedir. Yeşil kart çocuk parası başvuruları sorgulama işlemi yukarıda belirttiğimiz gibi üç farklı şekilde yapılmaktadır.

Bireylerin aklında ise çocuk parası ne kadar sorusu da geçmekte. Söz konusu doğum parası olarak 2019 yılı itibari ile çocuk sayısına göre ödeme değişmektedir. Güncellenen miktarları diğer makaleleri okuyarak, bilgi alabilir ve paylaşımda bulunabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın