Modern technology gives us many things.

Yeşil Kartlılara Çocuk Parası 2020

Yeşil kartlı güvencesi olanlara devlet tarafından ödenen çocuk parası 2020 yılında da ödenmeye devam etmektedir.

Bireyler yeşil kartlılara çocuk parası ödemelerinin 2020 yılında ne zaman yapılacağını ve çocuk parası ne kadar sorusuna yanıt arayabilir. Zira her yıl çocuk parası artmakla beraber 2020 yeşil kartlılara 1000 TL sosyal yardımlaşma desteği de verilmektedir. Çocuk parası alma aşamasında yeşil kartlı olan her birey de bu ödenekten yararlanabilir. 2020 çocuk parası işlemleri için SGK ve sosyal yardımlaşma ortak çalışıyor ve yeşil kartlılara çocuk parası diğer adı ile doğum parası da veriliyor. Doğum parası almak isteyen yeşil kartlıların yapması gereken; en yakın sosyal hizmetler kurumuna giderek başvuru formunu doldurmak!

Yeşil Kartlı Çocuk Parası Sorgulama

Devlet son yıllarda ailelere çocuk sayısında artış olması yönünde söylediği söylemler ve bildiriler doğrultusunda farklı şekillerde yeni doğan ve destek amaçlı ödemeler yapmakta, çocuk yapan ailelere devletten destek ödemeleri devam etmektedir. Yeşil kartlılara yeni doğanlar için ve eğitim adı altında yapılan ödemeler ile dar gelirli aileler rahatlamakta, sosyal yaşam içinde daha fazla etkinliğe sahip olmaları amaçlanmaktadır. Yeşil kartlı aile bireyleri bu gelirleri nasıl elde edecekleri ve nasıl bu çocuk yardımlarını alabilecekleri konusunda sürekli olarak farklı sorgulamalar yapmaktadır.

Bizler de bu yazımızda sizlere yeşil kartlı olsun olması devletin tüm yeni doğan çocuklar için yaptığı yardım ve ödemelerden bahsetmek istedik. Yeşil kart diğer adı ile yeşil reçeteli karne sahibi olanlar, genelde maddi durumu iyi olmayan ve gelir testi düşük olanlara devlet tarafından destek olarak adlandırılmakta. Bu nedenle çocuk sahibi olanlar aynı zamanda diğer bireyler gibi çocuk parası veya doğum parası yardımı alabilir.

Yeşil Kart Çocuk Parası

Devlet öncelikle tüm yeni doğan bebekler için ödeme yapmaktadır. Yeni doğan ödemeleri bebek dünyaya geldikten sonra 2,3 ay sonra yapılmaktadır. Bu ödemeler yeni doğan ödemesi olarak geçmektedir. Bunların yanında çocuk başına dar gelirli aileler için 30 ila 70 TL arasında ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeyi alabilmek için bölgenizde bulunan Aile ve sosyal politikalar bakanlığı ya da bu kuruma bağlı olarak çalışan sosyal yardımlaşma derneklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Erkek çocuklar için en düşük ödeme 35 TL kız çocukları için en düşük ödeme ise 40 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakamlar okula giden öğrenciler için geçerlidir. 72 aydan küçük çocuklar bu şekilde ödeme alırken, büyükler ise erkekler 50 kızlar 60 TL miktarında ödeme almaktadır. Sizler de ilgili bakanlıklara başvuru yaparak bu ödemeleri alabilirsiniz.

Söz konusu sosyal hizmetlere giderek, konu hakkında bilgi almak istediğinizi belirtip, çocuk parasını nasıl alabileceğinizi belirtmeniz yeterlidir. Aile ve sosyal hizmetler bu konuda sizlere bir evrak uzatıp, gerekli yerleri doldurmanızı talep eder. Sonrada bu evrakın teslimatını sağlayarak, başvuru adımını tamamlamış olur. Yeşil kartlı olan her bireyin çocuk parası yani doğum parası alacağı belirtilmiştir.

Yeşil Kart Çocuk Parası 2020 Miktarı

Çocuk sayısına göre para miktarının arttığını belirtelim. Buna göre aile içindeki çocuk sayısına göre aşağıdaki tutarlar aile bireyine şahsen olarak ödenmektedir.

  • 1. çocuk için 300 lira
  • 2. çocuk için 400 lira
  • 3. çocuk için 600 lira
  • Sonra ki doğan tüm çocuklar için 600 lira
  • İkiz doğumlar için çocuk parası 1000 lira
Çocuk parası sorgulama 2020 işlemleri edevlet bünyesinde bilgisi veriliyor. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresinden giriş yaparak bilgi almak mümkündür.
Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku