Yurt Dışında Komisyonsuz Para Çekme

Kredi bulamayanlar veya kredi onayı alamayanlar, yurt dışında bulunup da komisyonsuz para çekmek isteyenler aşağıdaki bilgilere göre kolayca aradıkları nakit parayı bulabilirler. Kredi kartından komisyonsuz para çekmek isteyenler, nasıl yapılacağını bu sayede pratik yaparak öğrenebilir.

Yurtdışında Komisyonsuz Para Çekimi Mümkün mü?

Yurtdışına iş, seyahat veya eğitim gibi nedenlerle çıkan hemen herkesin tedbir amaçlı bile olsa nakit ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağı merak konusu olagelmiştir. Kredi kartıyla harcama, banka kartından harcama veya nakit harcama durumunda kendilerine mahsus bazı masraflar çıkabileceği herkesçe bilinmektedir. Sizin için, yurtdışında en az ve mümkünse hiç masraf olmadan nakit ihtiyacınızı karşılamanın yollarını araştırdık…

1) Dövizi Türkiye’den Alın

Eğer tanıdık bir döviz bürosu veya kuyumcu varsa, yurtdışına çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin para biriminden bir miktar alabilirsiniz. Örneğin gittiğiniz ülkede günlük 25 ABD Doları harcama durumu olacağını düşünüyorsanız ve 4 gün kalacaksanız 100 ABD Doları yerine 125 ABD Doları gibi bir meblağı yanınızda giderken götürebilirsiniz.

2) Bankanızın Olanaklarını Araştırın

Bazı bankalar, tüm Dünya’da olmasa bile bazılarında komisyonsuz nakit çekme olanağı sunmaktadır. Çalıştığınız bankanın bu olanaklarını araştırmanızı öneririz. Türk Ekonomi Bankası (TEB), Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası ile HSBC bu örneklerden bazıları…

a) TEB: TEB müşterileri, yurtdışı seyahatlerinde ücretsiz para çekme şansına sahip olanlardan bazıları. Bankanın internet sitesinden mutlaka güncel durumu incelemeleri gerektiğini vurgulamak isteriz. Buna ek olarak Almanya’da Deutsche Bank, ABD’de Bank of the West, First Hawaiian Bank, Bank of America, Avustralya’da Westpac, Fransa’da BNP Paribas, Şili’de Scotiabank, Tunus’ta UBCI gibi örnekler üstünden ücretsiz, yani komisyonsuz para çekebilirler.

b) Yapı ve Kredi: Yapı ve Kredi Bankası müşterileri 13 ülkedeki UniCredit Grup bankalarından ek bir ücret ödemeden para çekebilmektedir. Almanya’da HypoVereinsbank, Avusturya’da Bank Austria, Macaristan’da UniCredit Bank gibi örnekler bazıları olup özellikle İtalya’ya seyahat edecekler için Yapı ve Kredi Bankasında bir hesap açmalarını önerebiliriz. Zira İtalya’da tam altı bankadan ücretsiz para çekilebilmektedir.

3) Visa veMastercard

Eğer çalıştığınız bankanın yurtdışına dönük bir uygulaması bulunmuyorsa ya da çalıştığı bankalar sizin bulunduğunuz bölgede değilse cüzdanınızdaki kartlara bir göz atmanızda fayda var. Visa veya Mastercard ibaresi bulunan kartlarınızla, bu ibarelerden birini gösteren ATM bulabilirseniz makul bir oranda komisyon ödeyerek para çekebilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın