Yurt Dışında Nasıl İş Bulabilirim? Vasıfsız İşçi Arayan Kurumlar?

Yurt dışında iş bulmak için nasıl hareket edeceğinizi bilmiyorsanız, vasıfsız işçi arayan kurumlar tarafından hızlıca yurt dışına gönderilerek, vasıfsız işçi statüsünde çalışmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle bir tecrübeye sahip olanların başarı şansı daha fazla olduğuna hem fikiriz.

Yurt Dışında Nasıl İş Bulabilirim?

Yurtdışında nasıl iş bulunur konusu özellikle yurtdışında iş bulup çalışma hayali olan kişilerin araştırdığı konuların başında gelir. Eğitimli kişilerde olduğu gibi vasıfsız yani eğitim almamış kişiler için de yurtdışında iş imkanı bulmak mümkündür. Herhangi bir eğitim almamış kişiler de yurtdışında birçok ülkede vasıfsız işçi olarak çalışarak yüksek gelirler elde edebilmektedir. Sizlerde iş bulma fırsatlarından yararlanmak istiyorsanız hızlıca pasaport başvurusu yapmanızı öneriyoruz.

Yurtdışında iş bulabilmek ve çalışabilmek için öncelikle söz konusu ülkede oturum izninin alınması gereklidir. Aksi halde oturum izni olmadan hiçbir ülkede iş bulmak ve sürekli olarak çalışmak mümkün değildir. Bu nedenle de yurtdışında çalışmak isteyenler yurtdışında nasıl iş bulunur konusunda detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Özellikle belirli meslek gruplarında daha önce çalışanların yurt dışı işçi bulma firmaları tarafından hızla sahip çıktıklarını belirtelim. Bu meslek gruplarına baktığımızda ise

  • Tıp alanlarında hizmet veren firmalar doğrudan ülke içinde tıp alanından mezun olan bireyleri kolaylıkla götürebiliyor.
  • Eczacılık alanlarında ise yurt dışına açılmak isteyen bireylerin diplomalarını yurt içinde kiraya verip, oradan gelecek olan kazançlar ile yurt dışına çıkabilir ve burada da faal bir iş kurabilir.
  • İnşaat işçisi (amele) ne yazık ki, bu iş kolunda çoğu ülkelerden daha ucuz işçi buldukları için orada iş bulma şansınız oldukça azdır.
  • Pazarlama yaparak yurt dışında çalışmak isteyen vatandaşlar ise pazarlama yeteneğini kullanarak, girişimcilik adına firmalara başvurarak iş bulabilir yurt dışında.

Yurtdışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

Yurtdışında çalışmak birçok kişinin hayalleri arasındadır. Ancak yurtdışında iş imkanı çok fazla olsa da işe yerleşmek ve ülkede resmi olarak kabul görmek kolay değildir. Bunun için de eğer yurtdışında nasıl iş bulunur diye merak ediyorsanız öncelikle çalışmak istediğiniz ülkenin Türkiye’deki elçiliğine başvurmanız gerekecektir.

Elçiliklerin yanı sıra zaman zaman Türkiye İŞKUR Müdürlüğü de zaman zaman yurtdışı işe yerleştirme yapmaktadır. Bu nedenle de mutlaka İŞKUR üzerinden de kayıt yaptırmak da diğer bir yöntemdir. Elçiliklerden aldığınız bilgiler doğrultusunda işçi başvurunuz onaylanır ise o halde ülkeye giriş için pasaport ve vize başvurusu yapmalısınız. Yurt dışında çalışmak için müdürlük veya firmalar sizlerden bir takım belgeler talep edeceklerdir. Bunlara bakarsak;

  • Kimlik fotokopisi
  • Sağlık raporu (tam teşekküllü)
  • Pasaport
  • Biyometrik foto
  • İkamet adresi
  • Dil bilgisi (bazı işçi sınıflarında şart aranabilir)

Türkiye’de Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün mü?

Yurtdışında vasıflı ya da vasıfsız iş bulmak mümkündür. Türkiye’de eğitim aldıktan sonra yurtdışında gerekli izin ve belgeleri aldığınızda yurtdışında çalışabilirsiniz. Üniversite eğitimi olmasa da zorunlu eğitimi tamamladıktan sonra birçok kişi yurtdışında nasıl iş bulunur konusunda araştırmalar yapar. Elbette çalışmak mümkündür. Özellikle Çin ve Rusya gibi üretim ağının fazla olduğu ülkeler, üretim sahalarında Türkiye’den gelen vasıfsız işçiler çalıştıran ülkelerin başında gelir.

Ülkeye giriş için tüm izinlerin alınmasının ardından mutlaka sağlık raporu, askerlik görevinin tamamlandığını gösteren rapor, herhangi bir suç kaydınızın olmadığını gösteren adli sicil kaydı gibi belgeleri hazırlayarak başvuru dilekçesi ile birlikte ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu belgeleri yurtdışında nasıl iş bulunur diye araştıran ve başvuru yapacak olan kişilerin hazırlaması gereken evraklardır.

Yurt dışına çıkmadan nasıl iş bulabilirim? Öncelikle gideceğiniz ülkenin dilini az da olsa bilmeniz sizlere avantaj sağlar. Eğitim düzeyi ne kadar yüksek olursa iş bulmak o kadar kolaydır. Aracı firmalar ile yurt dışında iş bulabildiğiniz gibi bu firmalar ile orada 6-12 ay kalabilir ve çevreyi öğrenerek farklı iş kollarına geçiş yapabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın