Yüzde 50 Hibe Verilen Sektörler Neler?

Hem kosgeb hem de gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde sunulan hibe programlarda en fazla ilgi %50 hibe verilen sektörler. Peki acaba bu verilen hibe alanları yani desteklenen sektörler neler? İşte bakanlıktan açıklanan çok önemli bilgiler bu yazımızda. Özellikle son yıllarda ülkenin üretim konusunda ilerlemesi adına hem hayvancılık ile uğraşanlara hem de çiftçilere çok önemli destekler verilmekte. Çoğuna %50 hibe yani geri ödemesi para verilirken, çoğuna da 2 yıl sonra ödemeli faizsiz kredi verilmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hibe Kredileri

Tam net bilgi almak isteyenler aşağıdaki metni okumalarını tavsiye ediyoruz. Bakanlığımızca uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında her türlü tarım ve hayvancılık faaliyetlerine yönelik, yeni yatırım kapasite artırımı ve tamamlama niteliğindeki projelere yüzde 50 hibe desteği sağlanmaktadır. Hayvancılıkta birincil üretime yönelik büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik yatırımların yanı sıra, her türlü tarımsal ürün işleme, depolama, paketleme yatırım projeleri hibe desteğinden yararlanabilmektedir.

Konularına göre 1,5 milyon TL ile 2 milyon TL arasında limiti olan projelere % 50’si hibe olarak bakanlığımızca karşılanmaktadır. Ayrıca destek programının kapsamı genişletilmiş olup, tarım hayvancılıkla ilgili projelerin yanı sıra; kırsal turizm ve el sanatları gibi konularda yapılacak yatırımların da proje destek kapsamına alınmıştır. Yani yukarıda belirtilen tarımsal konulara ilaveten kırsal turizm başlığı altında; kırsal alanda en az 5, en fazla 25 oda kapasiteli konaklama tesisleri ile sosyal yaşam alanlarını (Restoran, kafe, çocuk parkı vb.) içinde barındıran tesislere (alınacak makine ekipman ve malzemeler dahil) yüzde 50 destek sağlanmaktadır. Yine el sanatları başlığı adı altında Ahşap işi, Metal işi, Taş işleme, Dekoratif taş işi, Cam eşya, dokumacılık, Folklorik bebek ve giysi yapımı, Alçı işleri/tandır yapımı, Dikişçilik, nakış işleme, örgü gibi başlıklarda yapılacak yatırım faaliyetleri destek kapsamına alınmıştır.

Geri Ödemesiz Kredi Veren Kurumlar

Diğer yandan Sayın Maliye Bakanımızın özel önem verdiği birçok ilde yapılan yatırımlarla; Organize Sanayi Bölgemizin elektrik, kanalizasyon, arıtma, içme suyu, parke yol ve doğal gaz altyapısı bitme aşamasına gelmiştir. 23 il de başlatılan cazibe merkezleri programında yer alan illerde, aynı zamanda Organize Sanayi Bölgesinde yapılacak yatırımlarda 6. bölge teşviklerinden yararlanabilmektedir. Üretim ve yatırımına yönelik her geçen gün artan destek ve teşvikler, ilimizde sanayi yatırımlarına yönelik altyapı hizmetlerinin tamamlanması ile daha büyük bir fırsata dönüşmüştür. Dolayısı ile İlimiz içinden ve dışından, ilimizde yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcılarımızın bu fırsatı değerlendirmelerini bekliyoruz. Bu desteklerden yararlanmak için İl Müdürlüğümüzle irtibata geçmeye davet ediyoruz.

Başvurular ise kosgeb’e yapılıyor. Kosgeb il müdürlükleri her ilde olmakla beraber oraya giderken yanınızda esnaf iseniz kaşenizi de götürün. Genele bakıldığında kosgeb girişimcilik kurslarına fazla ilgi verilmektedir yani bu kursu başarılı bir şekilde bitirenlere devlet hem hibe hem de faizsiz kredi vermektedir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın