2022 Zabıta Maaşları Ne Kadar? Zamlı Zabıta Maaşı Ne Kadar Oldu?

2022 Zabıta maaşları beklenildiği gibi ideal tutarlara getirildi. Güncel 2022 zamlı zabıta maaşı merak edenler acaba zabıta maaşları ne kadar oldu sorusuna yanıt arayışında. Zira artan asgari ücrete bağlı olarak memur maaşlarının tamamında bir artış yaşandı. 2022 şubat ayından itibaren zabıta görevinde olan bireyler, zamlı zabıta maaşı alacak!

Zabıta Maaşları Ne Kadar Oldu 2022

Son zamanlarda yapılan zamların ardından çoğu birey, zabıta maaşı ne kadar 2022 konusu çerçevesinde artış beklemektedir. Zira yapılan zamlar, devlet tarafından doğası gereği maaş artışı ile desteklenmek zorundadır. Genel olarak aralık ayında enflasyon oranı %13,58 artmakta, yıllık bazında ise %36.08 olmaktadır. 2022 Zabıta maaşları da belirtilen enflasyon oranlarına eşdeğer olarak artış göstermiştir.

Zabıta maaşları 2022 yılı itibari ile zam yapılmış olup, en düşük zabıta maaşı ve en yüksek zabıta maaşı şeklinde arayış içinde olanlara net bilgiler vermek istedik. Bir önceki yıla oranla oldukça iyi bir artış yaşanmış olup, zabıta görevinde olan memurlar oldukça sevinmiştir. Bir önceki konumuzda ise sizlere zamlı kapıcı maaşı 2022 hakkında bilgiler vermiştik.

Fakat bu kapsamda derecesine göre zabıtaların maaşları da değişmektedir. Genel olarak nitelendirmek gerekirse yıllık enflasyon oranı çerçevesinde 2022 yılında zabıtaların maaşlarına toplam 25,65 oranında zam yapılmıştır. Ayrıca bu zamlar yılın ilk 6 ayını kapsamakta, yılın diğer yarısı kapsamında net maaş bilgisi söylenmemektedir. Belirtilen etkenlere ek olarak zabıtalar arasında en düşük ve en yüksek maaşlar çerçevesinde sıralama da yapılmaktadır. Zira zabıta maaşlarına hükumet tarafından gelen son düzenlemelere göre önemli derecede maaşlarını etkileyecek tutarlarda artış yaşanmıştır. Bu nedenle zabıta maaşları 2022 yılında en fazla ücret artışı yaşanan meslek grupları arasına girmiştir.

Zabıta Maaşı ne kadar 2022

Zamlar çerçevesinde devlet tarafından sunulan maaşa yapılan zam, 25,65 oranında olup toplam 5868 TL-ye denk gelmektedir. Bu kapsamda 2021 yılında 4513 lira alan zabıta memuru 2022 yılının ilk yarısında, 5868 TL alacaktır. Fakat bu maaş miktarı her zabıtayı kapsamamakta, farklı derecelendirmeler çerçevesinde belirlenmektedir. Zabıta maaşları 2022 konusu çerçevesinde belirtilen maaş miktarını, sadece 9/1 dereceli zabıtalar alabilecektir.

Zira derecelendirme kapsamında daha yüksek zabıta maaşları da mevcut olmaktadır. Dereceleri genel olarak zabıtaların iş niteliği ve nicelikleri belirlemektedir. Zabıta nedir? Zabıta kelime anlamı, zabıtanın görevleri nelerdir hakkında wikipedia.org sitesinden bilgi alabilirsiniz.

En düşük zabıta maaşı hakkında bilgi almak istediğimizde 2022 zamlı zabıta maaşları bunlara da etki etmektedir. En düşük zamlı zabıta maaşı 2022 yılı dahilinde 5868 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek zamlı zabıta maaşı 2022 yılı dahilinde ise 8450 TL olmaktadır.

En Yüksek Zabıta Maaşı Ne Kadar 2022

Belirtilen etkenler eşliğinde en yüksek zabıta maaşının, derecelendirme sistemi kapsamında ilerleme kat eden zabıta memurları çerçevesinde nitelendirebiliriz. Bu durum ileri tarihlerde değişiklik gösterebilse de 2022 yılının ilk yarısı bu çerçevede olmaktadır. Halkın huzurunu korumayı amaçlayan zabıta memurları, göreve, 9/1 derecelendirme sistemi ile başlamaktadır.

Her yıl yaptıkları iş çerçevesinde derecelerini artıran zabıta memurları, derecelere eşdeğer olarak maaşlarını da artırmaktadır. 2022 yılı itibariyle güncel olarak en yüksek zabıta maaşı, aylık 8450 TL olarak belirtilmektedir. Bu kapsamda zabıta memurlarının ortalama aylık maaşlarının 7150 TL olduğunu belirtebiliriz.

Sunulan bilgiler güncel olmakta, ileri tarihte oluşabilecek herhangi bir değişikliğe açık olmaktadır. Zabıta maaşları belirlenirken görev süresi ve kademeleri baz alınarak bir ücret çıkarılıyor. Ayrıca Doğu ve Güneydoğu illeri için zabıta maaşlarının daha yüksek olacağını belirtebiliriz.

En Düşük Zabıta Maaşı Ne Kadar 2022

En düşük zabıta maaşı, genel olarak göreve yeni başlayan tecrübesiz zabıta memurlarına verilmektedir. Bu kapsamda gelecek yıllarda potansiyel artış olması beklenmekte, zabıtaların, maaş artışlarını derecelendirme sistemi kapsamında kendileri belirleyebilmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi göreve yeni başlayan 9/1 dereceli zabıtalar en düşük zabıta maaşı almaktadır.

Genel olarak zabıtaların maaşlarının belirlenmesi kapsamında devlet tarafından kesinti yapılan etkenler bunlardır:

  • MYO kurum kesintisi (Sigorta matrahının %11-i)
  • GSS kurum kesintisi (Sigorta matrahının %7,5-i)
  • GSS memur kesintisi (Sigorta matrahının %9-u)
  • MYO memur kesintisi (Sigorta matrahının %5-i)

Belirtilen kesinti miktarları dışında zabıta maaşları, güncel rakamdan fazla olmakta, enflasyon oranı kapsamında daha da artmaktadır.

Sunulan bilgiler eşliğinde zabıta maaşı ne kadar 2022 sorusu kapsamında gereken tüm bilgileri edinerek, ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Zabıtalar ne kadar maaş alır 2022

Yeni göreve atanan zabıtaların maaşı 9/1 kadrosunda görevli ise 2022 yılı ilk altı ayı için alacağı zamlı zabıta maaş tutarı 5670 TL olarak belirlenmiştir.

Zabıta memuru kaç saat çalışır?

2022 yılı zabıta memuru çalışma süreleri vardiyalı bir şekilde ilerler. Özellikle hafta sonu da zabıtalar çalışabilir. 1 günlük iş yapıldığında 2 günlük dinlenme şeklinde ilerler. Yani zabıtalar kaç saat çalışır şeklinde arayış içinde olanlar 24 saatlik çalışırlarsa 48 saat dinlenme molasına geçerler. Haftalık bazda ise belediye zabıta personellerinin çalışma saatleri toplamda 48 saati geçmemelidir. Cumartesi dahil zabıtalar günde 8 saat çalışırlar.

Zabıta hafta sonu açık mı? Cumartesi pazar çalışırlar mı?

Zabıtalar 24 saat çalışabilirler. Hafta sonu dahil vardiyaları var ise cumartesi ve pazar günleri de çalışabilir. Burada esas faktör haftalık mesai saatleri için 48 saati doldurmaları gerekmektedir. Sadece cumartesi günü zabıta amirliği açıktır.

Zabıta kaçta açılıyor? Zabıta mesai saatleri kaç?

Zabıta amirliği belediyeler ile eş değerli çalışmaktadırlar. Kamu kuruluşlarında olduğu gibi hafta içi mesai saatleri 09:00 – 17:00 arasında zabıta açıktır. Cumartesi günü de açık olmakla beraber pazar günü genelde kapalıdır. 12.00 – 13:00 arası öğlen arası olup, genelde mesai dışındadır zabıta.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın