Ziraat Banka İban No Kaç Hane Rakamdan Oluşur?

Banka kredi veya banka kartı üzerinde bulunan rakamlar arasında iban no yazabilir. Ziraat banka iban no kaç hane rakamdan oluşur sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Bu nedenle iban no kaç hanelidir, şeklindeki aramalarında cevaplarını bulmak mümkün! Ülkemizde para transferi açısından hesap numarası ile uğraşmak yerine, hızlıca iban girilerek havale veya eft işlemi yapılabilir. Ancak banka müşterileri iban no kaç hane ziraat merak etmekte.

iban no kaç haneli?

Para alırken ya da gönderirken gerekli olan İBAN numaramız bizim kimlik bilgimiz gibidir. Kayıtlı olduğumuz bankanın İBAN numarasını karşı tarafa ilettiğimizde bu numaraya gönderilen paralar hesabımıza anında gelecektir. Para transfer süreçleri iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan birisi havale yani banka içinde para transferidir. Buna bir örnek vermek gerekirse; diyelim ki İş Bankasında hesabınız var, para gönderecek olan kişi de size İş Bankası üzerinden para transferi yapacak. İBAN numaranızı karşı tarafa ilettiğinizde bu numaraya karşı tarafın para göndermesinin ardından birkaç dakika içinde paranız hesabınıza geçecektir. Bu şekilde yapılan transfer türüne Havale adı verilememektedir. Havale para transferinin bir diğer tanımı ise banka içinde yapılan para transferidir. Bu yüzden eğer gönderici size para gönderirken seçenek sunuyorsa; A bankası mı B bankası mı yoksa C bankası ile mi göndereyim diye, siz de ortak bir bankanın İBAN numarasını verirseniz havale olarak aynı banka içinde anında para hesabınıza geçecektir.  Bir diğer para transfer şekli ise EFT yani Elektronik Fon Transferi olarak bilinmektedir.

Bu transfer şeklinde ise bankalar arası yapılan transferlerdir. Bu şekilde para gönderimlerinin ardından paranız hesaba ertesi iş gününde geçecektir. Yani Cuma akşamı 20:00 de yapılan bu transfer sadece talimat olarak kaydedilir. Pazartesi günü sabah 08:00 den sonra hesabınıza yansıyacaktır.

iban numarası nerde yazar?

İBAN numarası para transferlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu yüzden İBAN kaç haneli gibi sorular sıklıkla merak edilen sorular arasında yer almaktadır. İBAN numarasının kaç haneli olduğunun yanı sıra İBAN numarası nerde yazar gibi sorular da oldukça merak edilen sorular arasında yer alır.  Bizler de bu yazıda İBAN ile ilgili daha geniş bir açıklama yapmak için İBAN numarasını sizlere daha yakından tanıtmak istedik.

İBAN no kaç haneli sorusunun cevabı, İBAN numarası toplamda 26 haneden oluşur. En başta ilk iki hane ülke kodunu göstermektedir. Farklı ülkelerde 34 haneye kadar çıkabilen İBAN numarası ülkemizde 26 hane olarak uygulanmaktadır. Bu rakam içerisinde hesap numarası gibi bilgileri de barındırmaktadır. İBAN no kartın neresinde yazar bazı kartların üzerinde yazsa bazı kartların üzerinde yer almamaktadır. Bu yüzden bankanızla iletişime geçerek İBAN numarasını öğrenebilir ya da banka tarafından hesap açılışında verilen cüzdan üzerinden bu İBAN numarasını öğrenebilirsiniz. Dilerseniz Mobil bankacılık ya da İnternet bankacılığı üzerinden de bu hizmetleri kolay şekilde alabilir ve İBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. İBAN numarasını uluslar arası bir numara olduğundan ve pek çok ülkenin kullandığından bu numara ülkelerde farklılık göstermektedir. Yani ABD de kullanıcıların İBAN numaralarının haneleri farklı iken ülkemizde ise farklıdır. Bu yüzden kesin olarak şu kadar numaraya sahiptir demek yanlış bir seçenek olacaktır. Bu yüzden İBAN numarası farklılık göstermektedir.

Sonuç olarak bakıldığında ıban no kartın neresinde yazar sorusuna yukarıdaki yanıtlarımız ile aradığın cevabı bulabilirsiniz. Günümüzde bir çok banka kartında artık iban numarası yazmakta. Özellikle ziraat bankası kartlarında iban no yazılmakla beraber kartın ön yüzündeki rakamların altında yazıyor!

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın