Ziraat Bankası 2020 Faizsiz Tarım ve Hayvancılık Kredisi

Tarım kredi kooperatiflerinden faizsiz tarım ve hayvancılık kredisi adı altında Ziraat bankasından 2020 yılı dahilinde faizsiz kredi fırsatı başladı. 31/12/2018 tarihli resmi gazete de yayımlanan kararların yürürlüğe girmesi ile beraber on binlerce çiftçi artık faizsiz kredi başvurusu yapabilecek. Özellikle çitçilerin fazlası ile kullandığı banka olan Ziraat bankası bu konuda tüm çiftçilere büyük kolaylık sağlayacak.

Ziraat Bankası Faizsiz Tarım ve Hayvancılık Kredisi

Tarımsal üretimlere destek ile beraber hem ziraat bankası hem de tarım kooperatifleri bünyesinde hizmet sunacağı bu avantajlı girişimcilik destekleri ile çiftçilere ekonomik alanda destek vereceklerini yeniledi. Bunlar arasında en önemlisi faizsiz işletme kredisi ve yatırımlara yön verecek olan sıfır faizli kosgeb kredileri başta geliyor. Bu nedenle çiftçilerin aylarca beklediği sevindirici haber sayesinde herkes şimdi ne yapabileceklerini düşünüyor.

2020 eylül ayından itibaren çiftçilerin banka hesaplarına verilecek olan faizsiz kredilerin ortak amacı tarım ve hayvancılık konusunda ülkeyi ileri seviyeye taşımak. Bunlar arasında köye dönme projesinin de start verildiğini belirtelim. Bu gibi faizsiz kredilere nasıl başvuru yapacağınızı ve hangi tür evrakların lazım olduğunu ve ilgili tüm detayları yine sitemiz aracılığı ile (www.besiptal.com) öğrenmiş olacaksınız.

Öncelikle bilmeniz gerekenlerden ilki tarım kredilerinde başvuruların başlamış olduğu ve yılın son ayına kadar devam ettiğidir. Yani aralık 2020 tarihinden de başvurabilirsiniz. Bu sayede tarımsal alanların kalkındırılması, çiftçilerin ekonomik ihtiyaçlarını gidermesi ve birçok girişimcilik faaliyetlerine başlanması amaç edinmiştir. Girişimcilerin hangi alanlarda koşturacağı, ödeyecekleri tutarların ne kadar olduğunu ayrıca bu kredilerin geri ödenip ödenmeyeceğini de yine sitemizdeki konu üzerinden bilgi alabilirsiniz.

2020 yılının başlangıcında kabul edilen kalkınma destek paketleri içinde bulunan çiftçilere ve hayvancılık ile uğraşanlara faizsiz kredi destek paketi sunulmuş ve kabul edilmişti. Bu kararın ardından devlet bankaları sıraya girmiş bunlar arasında en fazla tercih edilenlerden biri olan ziraat bankası, çiftçilere sıfır faizli kredi başvurularının açıldığını belirtmişti. Bildiğiniz gibi esnaflara arka çıkan kosgeb, aynı şekilde çiftçilere de destek çıktığını belirtti. Bu yönden kooperatif destekli sıfır faizli kredi başvuruları sayesinde ihtiyaç duyduğunuz tutarları hızlıca alabilirsiniz. Bunlara ek olarak çiftçilere devlet destekli kosgeb kredileri dahil kooperatifler de artık tam destek verecek!

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi 2020

Resmi Gazete 2018/9665 sayılı karar gereğince Ziraat Bankası ve Tarımsal Kredi Kooperatiflerinin tarımsal kredi kullandırılmaları ile ilgili mevzuat yürürlüğe girdi.  Buna göre sıfır faizli ve yüzde elli faizli indirim yapılacak Tarım ve Hayvancılık alanları aşağıda belirtilmiştir. 100 bin TL faizsiz tarım hayvancılık kredisi 2020 yılında başlamıştır.

 • Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği için Kredi üst limiti 12.500.000 lira.;
 • 750.000 TL.’ye kadar yatırım dönemi SIFIR FAİZLİ İşletme Dönemi %50
 • Damızlık etçi sığır  ve kombine sığır yetiştiriciliği için;
 • 750.000 TL. limitine kadar yatırım FAİZSİZ İşletme dönemi %50 faizli
 • Damızlık düve yetiştirenler için Yatırım Dönemi SIFIR FAİZLİ İşletme Dönemi %75 Faiz İndirimli
 • Büyükbaş hayvancılık Kredisi Yatırım Dönemi için %50 faiz İşletme Dön. %25 İndirim
 • Büyükbaş hayvan besiciliği kredileri; %50 yatırım dönemi, %50 işletme,
 • Küçükbaş hayvancılık kredisi 2017; Yatırım için SIFIR FAİZLİ İşletme Döneminde ise %75 İndirim
 • Arıcılık sektöründe; Hem yatırım hemde işletme için %50 faizli kredi verilmektedir.
 • Tavuk çiftliği kredisi 2017; %50 Yatırım, faizli %50 İşletme Kredisi verilmektedir.
 • Kanatlı damızlık yetiştiriciliği için 2017 yılında; SIFIR FAİZLİ yatırım, SIFIR FAİZLİ işletme kredisi verilecek.
 • Hindi besiciliği kredisi 2017; Yüzde 50 yatırım, yüzde 75 faiz indirimli kredi,
 • Su ürünleri için SIFIR Faizli kredi ve %50 faizlim işletme dönemi kredisi 2017 yılında sağlanacaktır.

PDF formatında Resmi Gazete’de yayımlanan kararları bu sayfadan inceleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak 2020 yılında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatif mevzuatları hükümlerine göre kullandırılacaktır. Krediler için TKK. onayı olmadan başvuranlar Ziraat Bankasından 2019 yılında Tarımsal ve Hayvancılık üretimleri için sıfır faizli veya faizsiz kredi alamazlar.

Ziraat Bankası 7 Yıl Vadeli Hayvan Kredisi 2020

Açıklamalara göre Ziraat bankası faizsiz krediler için kişilerden nasıl bir yol izleyecekleri konusunda bilgi isteyebilecek. Yani krediyi ne için kullanacaksınız? Bu nedenle ziraat bankası 7 yıl vadeli hayvan kredisi başvuruları 2020 yılında başladığını duyurdu.

Hayvan kredisi genel başlığında olan ve alt tabakalarda ne tür hayvansal ürünlerin üretimi konusunda banka ile kişilerin mutabakata varması gerekiyor. Örnek vermek gerekiyorsa süt üretimi, kanatlı hayvan besiciliği, su ürünleri gibi birçok kısmı banka ile paylaşmanız gerekecektir. Biraz daha detaya inersek

 • Damızlık süt sığırı yetiştiricilerine 750 bin liraya kadar faizsiz kredi verilmektedir
 • Damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliğine de aynı miktarda faizsiz kredi verilmektedir.
 • Damızlık düve yetiştiriciliği yapmak isteyenlere 7,5 milyona kadar kredi kullandırılmaktadır.
 • Küçük baş hayvan yetiştiriciliğine 5 milyon
 • Küçük baş hayvan besiciliğine ise 1,5 milyona kadar kredi verilecektir.
 • Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği yapan işletme sahiplerine 7,5 milyona kadar faizsiz kredi verilecektir.7
 • Ayrıca su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmeler 5 milyona kadar kredi alabilirler.

Yukarıdakilere ek olarak tarımsal üretim konularında da ziraat bankası faizsiz kredi destek paketi sunuyor. Buna göre bunların da detaylarına baktığımızda

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi (2020 Destekleri)

 • Çok yıllık yem bitkisi üretimi yapanlara 2,5 milyon liraya kadar faizsiz kredi verilecektir.
 • Yurt içi sertifikalı tohum, fide ve fidan üretimi yapanlara 10 milyon liraya kadar yatırım ve işletme kredisi kullandırılmaktadır.
 • Seracılık yapanlara sera modernizasyonu için faizsiz 100 bin lira kredi verilmektedir.

Yani her şey sizlerin ellerinde bitiyor gibi. Ne için kredi kullanacağınızı önceden belirlemeli ve ona göre adım atmalısınız. Özellikle bugünlerde kosgep girişimci kredileri ile kurslara giderek eğitim alma aşamasından sonra devlet tarafından sizlere faizsiz kredilerin de verileceğini hatırlatalım. Girişimci iseniz ziraat bankası hayvancılık kredisi 2020 destekleri tam da sizlere göre.

Ziraat bankası sadece çiftçiye veya hayvancılık ile uğraşan bireylere ek olarak yatırımcılara ve üreticilerin tamamına da işletme kredisi kullandırabilir. Bunların detaylarına bakınca

 • Kontrollü örtü altı tarımı
 • Yaygın bitkisel üretim
 • Yurt içi sertifikalı tohum fide kullanımı
 • Yurt içi sertifikalı fidan kullanımı
 • Süs bitkisi üretimi
 • Stratejik bitkisel üretimi
 • Organik tarım uygulamaları
 • Tarımsal mekanizasyon
 • Modern basınçlı sulama
 • Arazi alımı

Sonuç olarak bakıldığında banka kredilerinde asıl amacın faizli bir şekilde vermiş olduğu parayı geri almak istemeleridir. Ancak devlet destekli kredilerde ise şahıs veya şirketlere ekonomik açıdan destek olunarak verdikleri krediyi faizsiz bir şekilde geri almakta.

Ziraat Bankası Birleştiren Kredi Başvuruları 2020

Borç kapatma kredisinde bir avantajlı haber de kredi vade süresinin kişiye göre belirlenecek olması. Yani bir kişi isterse 24 ay isterse de, 60 aya kadar vade yapabilecek. Bildiğiniz gibi ihtiyaç yani tüketici kredisi vade süresi 24 ay / 60 ay ile sınırlı. Yeni yapılacak vade süresinin 60 aya kadar çıkması demek kredi ödemelerinin 5 yıla kadar sürmesi anlamına gelmekte. Her ne kadar tüketicileri vade süresi ilgilendirse de, asıl önemli olan kredi faiz oranının kaç olacağı. Zira borç kapatma faiz oranının her bir rakam değeri ceplerden fazla para çıkmasına vesile olmakta. Bakanlık ve ziraat bankası tarafından henüz ne kadar faiz oranı olacağı haber verilmese de, banka personellerinden alınan bilgilere göre borç kapatma kredisi faiz oranı 2019 %1,10 ile sınırlı kalma ihtimalinin yüksek olacağı.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın