Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi 2020

Ziraat bankası tarafından hayata geçirilen birleştiren ihtiyaç kredisi 2020 ile ilk adımı atarak, tüm bankalarda kredi kartı borcu olanlara kredi başvurusu durumunda borçların sıfırlanacağını duyurdu. Bu sayede birleştiren ihtiyaç kredisi diğer bankalara oranla bir adım önde diyebiliriz. Önceki gün Başkan Erdoğan’ın açıkladığı gibi ” Vatandaşlarımız artık kredi kartı borçlarından dileği vade süresi boyunca tercihlerine göre ziraat bankasından kredi çekerek, bu borçlarını kapatabilir ” açıklaması gelmişti. Beklenen hamle ziraat bankasından gelerek resmi bir açıklama yayınladılar. Buna bakarsak;

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Kapatma Kredisi

Ziraat Bankası’ndan Kredi Kartı Borçlularına Ödeme Kolaylığı “Birleştiren İhtiyaç Kredisi”
Ziraat Bankası, kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte yeni bir uygulama başlatmıştır. Uygulama, Ziraat Bankası’na kredi kartı borcu bulunan müşterilerin yanı sıra diğer bankalara kredi kartı borcu bulunan ve ödeme güçlüğü çeken vatandaşlarımızı da kapsayacaktır. Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile bireysel müşterilerimize Bankamızdaki ve diğer bankalardaki kredi kartı borçlarını; gelirlerine uygun ödeme planı altında, uygun koşullarda birleştirme imkânı sunulmaktadır. Söz konusu ürün ile gerek Ziraat Bankası müşterilerinin gerekse diğer banka müşterilerinin borçluluk düzeylerinin dengelenmesi, finansal yapılarının daha sağlıklı ve yönetilebilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Birleştiren İhtiyaç Kredisi; kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oranlarından çok daha uygun şartlar ile 24 aya kadar aylık %1,10 ve 60 aya kadar aylık %1,20 faiz oranlarıyla müşterilerimize sunulmaktadır.
31 Aralık 2019 tarihi itibariyle nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya gecikmede olan vatandaşlarımızın üzerindeki anapara ve faiz yükü Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile azaltılarak uygun vade seçenekleri ile kredi kartı borçları ödenebilir hale getirilecektir.
Birleştiren İhtiyaç Kredisi başvuruları Şubelerimiz aracılığı ile yapılabilecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
TÜRKİYE CUMHURİYETİ
ZİRAAT BANKASI

Yukarıdaki açıklamalar eşliğinde aslında nelerin bizlere verileceği ve bizlerden neler talep edeceğini tüm yönleri ile anlatalım. Bu sayede mevcut borçlarından nasıl kurtulabileceğinizi de öğrenmiş olacaksınız.

Ziraat Bankası 24 Ay Vadeli %1.10 Faiz Oranlı Borç Kapatma Kredisi

Borç kapatma kredisi başvurusunda asıl etkenin faiz oranı olduğunu belirtelim. Tabi vade süresi ne kadar uzun olursa, bankaya ödenen faiz parası da aynı oranda artmaktadır. Bu nedenle elinizden geldiğince banka vade süresini az tutmanız sizlerin karına olacaktır. Örnek bir borç kapatma kredisi hesaplaması yaparsak; Ziraat bankası için vadenin 24 ay ile faiz oranımız %1,10 şeklinde hesaplayalım:

15000 lira kredi için;

Taksit Tutarı:733,30 TL
Faiz Oranı:% 1,10
Yıllık Maliyet Oranı:% 17.667

50000 lira kredi için;

Taksit Tutarı:2.444,33 TL
Faiz Oranı:% 1,10
Yıllık Maliyet Oranı:% 17.667

15000 lira kredi çekerek mevcut borcunuz kapatılacak ise 24 ay vade (2 yıl) süresi boyunca aylık sadece 733,30 lira ödeyeceksiniz toplamda cebinizden 17500 lira gibi bir miktar çıkacaktır. Ayrıca kredi tutarını 50000 lira yaptığınızda aynı şartlar dahilinde aylık net 2444,33 lira ödemek zorundasınız. Kredi başvurusunda BBDK tarafından yasal imkanlar olarak sunulan, kredi tahsis ücretinin alındığını belirtelim. Bu yüzden bankalar, borç kapatma kredisi adı altında kredi tahsis ücreti olarak binde 5 oranında bir masraf çıkarabilir.

Ziraat Bankası 60 Ay Vadeli %1.20 Faiz Oranlı Borç Kapatma Kredisi

Alacağınız kredi tutarında vade sizler için önem arz ediyor ve sürenin 5 yıla yayılmasını düşünenler, 60 ay vadeli borç kapatma kredisine başvuruda bulunabilir. Faiz oranı banka tarafından açıklanan %1,20 olduğunun altını çizelim. Örnek bir borç kapatma kredisi hesaplaması yapmak istersek

50000 lira kredi için;

Taksit Tutarı:2.478,85 TL
Faiz Oranı:% 1,20
Yıllık Maliyet Oranı:% 19.3533

15000 lira kredi için;

Taksit Tutarı:743,65 TL
Faiz Oranı:% 1,20
Yıllık Maliyet Oranı:% 19.3533

Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi 2020 Şartları

Hemen herkes ziraat bankasındaki bu krediye başvurmak isteyebilir. Ancak bankaların kendi çıkarları doğrultusunda daima adım attıklarını biliyoruz. Yani herkes birleştiren ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir asıl etken kimlerin bunlardan yararlanabilecek olması! Bu nedenle banka ile yapılan diyaloglarda bir kaç püf noktanın bizlere sunulduğunu fark ediyoruz.

  • Gelir kriteri (büyük etken) ; Aktif olarak bir gelir durumunuzun olması şart. Bu nedenle borcu olan esnaf, sigortalı veya bağkurlu bireylerin de bir gelir durumunu gösteren belgeyi ibraz etmeleri gerekiyor. Çalışmayanların bu krediden onay alması oldukça zor!
  • Kredi notu (Findeks kredi notu) ; Bankaların kredi onaylarında ilk olarak baktıkları asıl etkenlerden bir tanesi. Normal şartlarında bankalar ile ilişkisi olan her bireyin bir kredi notu olmakla beraber, kart borçlarını zamanında yapmayanların kredi notu ortalamanın altında kalmaktadır. Bu nedenle kredi notunun en az 800 puan üzerinde olması gerekiyor.
  • Yukarıdaki 2 etkenden olumsuz yanıt alanlar fazla üzülmesin. Zira ziraat bankası ipotekli olarak da kredi sunar. Buna baktığımızda ipotek karşılığında birleştiren ihtiyaç kredisi başvurusu kabul edilebilir.
  • Vade süresi kredilerde 24 ile 60 ay ile sınırlıdır. Gelir durumuna göre vade seçeneklerine karar verebilirsiniz. 24 ay vadeli borç kapatma kredisi için faiz oranı %1,10 iken, 60 ay vadeli kredilerde faiz oranı %1,20 şeklinde.
  • Borcun kapanması için verilecek birleştiren ihtiyaç kredisi, nakit olarak müşterilere verilmez bu nedenle borçlar tek çatı altında toplanarak, diğer bankalardaki borçlar kapatılıyor ve sadece ziraat bankasına borçlu olacaksınız şartlar dahilinde.
  • Birleştiren ihtiyaç kredisi kapsamında sadece kredi kartı kullanıcıları yararlanmaktadır.
  • 18 yaş üzeri bay bayan her vatandaş bu krediden yararlanabilir.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın